Բացահայտվել է պետական դավաճանության դեպք. 43-ամյա պայմանագրային զինծառայող է կալանավորվել 07/03/2024 10:43 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում 2024 թվականի հունիսի 26-ին նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ստացվել են փաստական տվյալներ Երևան քաղաքի 43-ամյա բնակչի կողմից առերևույթ լրտեսության, պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ հանձնելու և թշնամական գործունեություն իրականացնելու համար օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչին այլ օգնություն ցույց տալու եղանակներով պետական դավաճանություն կատարելու վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնում են Քննչական կամիտեից։
Մասնավորապես, ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, ինչպես նաև վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից կատարված քննչական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ նշված անձը, հանդիսանալով պայմանագրային զինծառայող և կոչումով կրտսեր սերժանտ, «odnoklassniki.ru» սոցիալական ցանցում առկա՝ իր տվյալներով օգտահաշվով 2023թ․ հունվար ամսից կապ է հաստատել ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչ հանդիսացող, նույն սոցիալական կայքում մտացածին անվամբ օգտահաշվի ներքո քողարկված անձի հետ։ Ծավալված սիրային զրույցների արդյունքում, վերջինս մտերիմ հարաբերություններ է հաստատել ՀՀ ԶՈՒ նշված պայմանագրային զինծառայողի հետ և, հավաքագրել վերջինիս։
Դրանից հետո 43-ամյա տղամարդը, սեռական շահագրգռվածությունից ելնելով, հաղորդակցի հետ ձևավորված շփումը շարունակական պահպանելու համար, վերջինիս առաջադրանքով 2023թ․ հունվարի ամիսց մինչև 2024թ․ փետրվար ամիսն ընկած ժամանակահատվածում հավաքել ու հանձնել է իրենց ստորաբաժանման պահպանության ներքո գտնվող մարտական դիրքի սպառազինության, զինատեսակների քանակի և տեսակի, մարտական դիրքերի տեղակայման վայրերի, հրամանատարական կազմի անհատական տվյալների, մարտական դիրքերի մի շարք փաստաթղթերի և այլնի վերաբերյալ պետական, ծառայողական գաղտնիք կազմող, ինչպես նաև ռազմական բնագավառի այլ տեղեկություններ հանդիսացող տվյալներ։ Այդ գործողություններով վնաս են պատճառվել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանը, տարածքային անձեռնմխելիությանը և արտաքին անվտանգությանը:
ՀՀ ԱԱԾ և ՀՀ ՔԿ ծառայողների կողմից իրականացված գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստերի հիման վրա միջնորդություն է ներկայացվել հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ 43-ամյա տղամարդու նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, որը բավարարվել է։
Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից կայացվել է դատարան ներկայացնելու նպատակով ազատության մեջ գտնվող մեղադրյալին ձերբակալելու որոշում, որի կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ԱԱԾ համապատասխան ստորաբաժանմանը։
Հուլիսի 2-ին վերջինս ձերբակալվել է, տվել ինքնախոստովանական ցուցմունք։ Նրան մեղադրանք է ներկայացվել։
Միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ 43-ամյա անձի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ, որը բավարարվել է։

Раскрыт случай госизмены, арестован 43-летний военнослужащий-контрактник – СК Армении 07/03/2024 11:32 | Криминальная хроника
Следственный комитет Армении сообщает о раскрытии случая госизмены. Как сообщает пресс-служба ведомства, в рамках уголовного производства, инициированного 26 июня в Главном управлении по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности Следственного комитета Армении, получены фактические данные о совершении 43-летним жителем Еревана государственной измены.
В частности, как сообщили в СК, в результате проведенных сотрудниками СНБ и следственным органом мероприятий и следственных действий установлено, что этот человек, будучи военнослужащим-контрактником в звании младшего сержанта, с января 2023 года через свой аккаунт в соцсети «odnoklassniki.ru» установил связь с представителем азербайджанских спецслужб, который маскировался под фейковым аккаунтом в той же соцсети.
По данным следствия, после этого 43-летний мужчина, исходя из сексуального интереса для дальнейшего поддержания контакта с собеседником, по заданию последнего с января 2023 года по февраль 2024 года собирал и передавал содержащие государственную и служебную тайну данные о вооружении боевой позиции, находящейся под охраной их подразделения, видах и количестве оружия, расположении боевых позиций, личные данные командного состава, а также иные сведения, касающиеся военной сферы.
На основании полученных в результате действий сотрудников СНБ и СК РА фактов надзирающему прокурору было представлено ходатайство о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении 43-летнего мужчины, которое было удовлетворено.
2 июля последний был задержан и дал признательные показания. Ему предъявлено обвинение. В суд было подано ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено. Предварительное расследование продолжается.