«Ինչո՞ւ Լեռնային Ղարաբաղում չկան հայեր»․ Freedom House-ի զեկույցը ԼՂ-ում Ադրբեջանի իրականացրածը միջազգային հանցագործություն է որակում 07/02/2024   12:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը «Ինչո՞ւ Լեռնային Ղարաբաղում հայեր չկան» վերնագրով լայնածավալ փաստահավաք զեկույց է ներկայացրել, որում մանրամասն կերպով ուսումնասիրության են առնվում ԼՂ-ում տեղի ունեցած իրադարձությունները՝ սկսած 2020 թվականի երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմից մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ռազմական հարձակմամբ և դրա հետևանքներով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ զեկույցը, մասնավորապես, ներառում է միջազգային փաստահավաք առաքելության աշխատանքը՝ ներառյալ հարցազրույցներ հարյուրավոր վկաների և բաց աղբյուրների հետ, որը նպատակ ունի պատասխանել այն հարցին, թե ինչու 2024 թվականի մայիսի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղում այլևս էթնիկ հայեր չկան։
Զեկույցը վերլուծության է ենթարկել և փաստել, թե ինչպես են Լեռնային Ղարաբաղում մարդիկ դիտավորյալ կերպով ենթարկվել կանոնավոր հարձակումների, ահաբեկման, տարրական իրավունքներից և համապատասխան կենսապայմաններից զրկվածության և զանգվածային տեղահանությունների։
Ապացույցները ցույց են տալիս, որ ադրբեջանական պետությունը գործել է մեթոդաբար մշակված ռազմավարությամբ՝ Լեռնային Ղարաբաղն իր էթնիկ հայ բնակչությունից, պատմական և մշակութային ներկայությունից դատարկելու համար:
Զեկույցում ներկայացված ապացույցները հստակորեն մատնանշում են, որ այդ հարցում ադրբեջանական իշխանություններն իրենց գործողություններն իրականացրել են մեթոդական և համակարգված ձևով՝ նպատակ ունենալով Լեռնային Ղարաբաղը զրկել բնիկ հայերից, մաքրել տարածաշրջանը հայկական պատմական ժառանգությունից ու մշակույթից։
Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության հրապարակած զեկույցում ներկայացված են նաև 2020 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմը, Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի 9-ամսյա շրջափակումը և դրա հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամը, խաղաղ բնակչության դեմ հարձակումները և ահաբեկման, Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների առաքելության հետ կապված իրադարձությունները, էթնիկ հայերի զանգվածային տեղաշարժը Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան, տարածաշրջանում հայերի առկայության փաստերի ոչնչացումը, հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը։
«44-օրյա պատերազմը ծանր փորձ էր Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար․ ավերածությունները, ավերիչ տեղահանումները և մարդկային կորուստները սրել են բնակիչների շրջանում Ադրբեջանի հանդեպ գոյություն ունեցող համընդհանուր վախի զգացումը: Արտադատական սպանությունների հիշողություններ, Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողների կողմից խոշտանգումներ և քաղաքացիական անձանց առևանգումներ, այդ թվում՝ տարեցների և հաշմանդամություն ունեցող անձանց դեմ։ Հարցվածներից շատերը նշել են, թե որքան են վախեցել՝ հանդիպելով ադրբեջանցի զինծառայողների հետ։ Նրանց հետ հանդիպելու հավանականությունը սպանության, խոշտանգումների կամ առևանգման վախ էր առաջացնում»,- նշված է զեկույցում։
2020 թվականից մինչև 2024 թվականի մայիս ընկած իրադարձությունների ընթացքում կազմակերպության փաստահավաք առաքելությունն իր ուսումնասիրությունների ընթացքում արձանագրել է Ադրբեջանի պաշտոնյաների կողմից մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներ, միջազգային մարդասիրական իրավունքի և միջազգային քրեական իրավունքի խախտումներ, ինչպես նաև միջազգային իրավունքի պարտադիր նորմերի լուրջ խախտումներ։
Զեկույցում անդրադարձ է կատարվել նաև Լեռնային Ղարաբաղ բնական գազի մատակարարման խափանումներին. «2022 թվականի մարտի 8-ին Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ տանող միակ գազատարի մի հատվածը վնասվել է։ Այնտեղ այս ընթացքում եղել են ցուրտ ջերմաստիճաններ ժամանակի ընթացքում, և մարդիկ հայտնել են, որ իրենց տները տաքացնելու դժվարություններ են ունեցել: Նրանցից շատերը ստիպված են եղել անցնել էլեկտրական ջեռուցման համակարգերի, ինչը ծանրաբեռնել է էլեկտրամատակարարման ենթակառուցվածքը՝ առաջացնելով էլեկտրաէներգիայի անջատումներ, որոնք էլ ավելի են նվազեցնել ջեռուցման հասանելիությունը: Խողովակաշարը վերականգնվել է 11 օր անց՝ մարտի 18-ին, սակայն մի քանի օր անց կրկին անջատվել է ևս մեկ շաբաթով, որի ընթացքում Ադրբեջանի իշխանությունները տեղադրել են դրա վրա փակող փական: Փականն այնուհետև օգտագործվել է Լեռնային Ղարաբաղ գազամատակարարումը դադարեցնելու համար առնվազն 10 անգամ՝ մինչև գազատարի ամբողջական փակումը 2023 թվականի մարտին։
Զեկույցն, ուսումնասիրության առնելով Ադրբեջանի իշխանությունների գործողությունները և հռետորաբանությունը, նկատել է, որ այն հիմնավոր հիմքեր է տալիս եզրակացնելու, որ նրանց բռնի տեղահանումը եղել է միտումնավոր: Փաստերը ցույց են տալիս, որ գոյություն ունի համակարգված երկարաժամկետ ծրագիր, որն ուղղված է Լեռնային Ղարաբաղը էթնիկ հայ բնակչությունից ազատելուն: Այդ քաղաքականությունը ձեռք է բերվել կանոնավոր գործողությունների միջոցով, որոնք հանդիսանում են մարդու իրավունքների, միջազգային մարդասիրական իրավունքի և միջազգային քրեական իրավունքի կոպիտ խախտումներ։
Զեկույցը հստակ մատնանշում է, որ ադրբեջանական պետությունը աստիճանաբար և մեթոդաբար ստեղծել է այնպիսի կենսապայմաններ, որոնք նպատակ են ունեցել կամ հայ բնակչության աստիճանական ոչնչացման, կամ էլ անհնարին դարձնել նրանց մնալն ու գոյատևումը, որը հանգեցրել է բռնի տեղահանության:
«Հայերի տեղահանումից հետո Ադրբեջանի պաշտոնյաների պաշտոնական հայտարարությունն այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը «լուծվել է» և «արդարությունը վերականգնվել է», ավելի է վկայում կանխամտածվածության մասին»,- ասված է զեկույցում:
Զեկույցը նկատում է, որ միջազգային նորմերի մշտական անտեսումը և շարունակվող խախտումները, չնայած միջազգային դատապարտմանը, նույնպես վկայում են հայ բնակչությանը վերաբնակեցնելու՝ Ադրբեջանի կառավարության մտադրության մասին:
Զեկույցը նշում է, որ Ադրբեջանի փաստաթղթավորված գործողությունները համապատասխանում են էթնիկ զտումների չափանիշներին, որոնք հասկացվում են նախկին Հարավսլավիայի հակամարտության համատեքստում, որն իրականացվել է արտադատական սպանությունների, խոշտանգումների, կամայական ձերբակալությունների և կալանավորումների, ինչպես նաև սննդի և կյանք փրկող դեղամիջոցների հասանելիության սահմանափակումների միջոցով:
Հրապարակված զեկույցը նաև հիշեցրել է, որ Ադրբեջանն իրականացրել է Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ բնակչության տեղահանությունն՝ անտեսելով միջազգային բոլոր կառույցների, այդ թվում ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի և այլ կառույցների ընդունած բանաձևերը։
Փաստահավաք առաքելության կատարած աշխատանքը ցույց է տվել, որ առկա են բավարար ապացույցներ՝ եզրակացնելու, որ ադրբեջանական այս գործողությունները, ինչպես նաև զեկույցում նշված այլ արարքները, նույնպես հանցագործություններ են՝ համաձայն Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության, ներառյալ 7-րդ հոդվածը (մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները)։ 8-րդ հոդվածը, որի համաձայն՝ կատարվածները պատերազմական հանցագործություններ են և համահունչ են տեղահանության կամ բնակչության բռնի տեղափոխման սահմանմանը:
Այս բացահայտումները և Ադրբեջանում ներպետական հետապնդումների բացակայությունն ընդգծում են միջազգային իրավական վերահսկողության և հաշվետվողականության հրատապ անհրաժեշտությունը, որպեսզի գործը փոխանցվի Միջազգային քրեական դատարան՝ ապահովելու մանրակրկիտ հետաքննություն և այս սարսափելի արարքների համար պատասխանատու անձանց նկատմամբ հնարավոր քրեական հետապնդում:
21:14 29/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՊատմամշակութային կոթողների ավերածությունների թիվն Արցախում աճել է 75 տոկոսով
13:20 28/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ կոնգրեսի քննարկմանն է ներկայացվել բանաձեւ՝ ԼՂ-ում Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտումները դատապարտելու վերաբերյալ
19:06 27/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՇնորհակալություն այն ամենի համար, որ արվել է ու պիտի արվի Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածներին օգնելու համար. Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապը՝ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանին
20:38 26/06/2024  |  Միջազգային լրահոսՀիքմեթ Հաջիևը արձագանքել է Արմեն Գրիգորյանի հայտարարությանը
20:17 26/06/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԼրտեսության մեջ մեղադրվող Սարգիս Գալստյանի կինը մեղադրյալի կարգավիճակ չունի. Նա եւս ամիսներ շարունակ մնացել էր Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Արցախում
12:51 26/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսաստանը մեր ձեռքից վերցրել է Լեռնային Ղարաբաղը, վերադարձրել Ադրբեջանին ու գնացել. Արմեն Գրիգորյան
07:36 25/06/2024  |  ՄամուլԱհռելի «ջրաղացը» հանձնել են թշնամուն, «չախչախ» են խաղացնում. «Փաստ»
15:28 24/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրբանյակային պատկերները ցույց են տալիս ԼՂ-ի մշակութային ժառանգության լայնածավալ ոչնչացման աճ. Caucasus Heritage Watch
23:04 21/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲագրատ Սրբազանն իր մեքենան նվիրել է Արցախի նախագահին
21:26 20/06/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանին կոչ ենք անում ապահովել Ղարաբաղի հայերի իրավունքների իրացումը. Բորելի գրավոր պատասխանը՝ եվրապատգամավորների հարցերին

“Почему в Нагорном Карабахе нет армян?”: Freedom House назвал действия Азербайджана в НК международным преступлением 07/02/2024   13:16  |  Геноцид в Арцахе
Международная правозащитная организация Freedom House представила масштабный ознакомительный доклад “Почему в Нагорном Карабахе нет армян?”, в котором подробно изучаются события, произошедшие в Нагорном Карабахе, начиная со Второй карабахской войны в 2020 году до военного нападения Азербайджана на Нагорный Карабах в сентябре 2023 года, и его последствия.
Как передает Арменпресс, в докладе, в частности, отражена работа международной миссии по установлению фактов, включая интервью с сотнями свидетелей и работу с открытыми источниками, цель которой – получить ответ на вопрос, почему по положению на май 2024 года в Нагорном Карабахе больше нет этнических армян.
В докладе проанализировано и задокументировано, как люди в Нагорном Карабахе намеренно подвергались регулярным нападениям, запугиванию, лишению основных прав и адекватных условий жизни, а также массовым депортациям.
Факты показывают, что азербайджанское государство действовало методично по разработанной стратегии по очищению Нагорного Карабаха от этнического армянского населения, его исторического и культурного присутствия.
Представленные в докладе доказательства ясно указывают на то, что власти Азербайджана осуществляли свои действия в этом вопросе методично и системно, с целью изгнать коренных армян из Нагорного Карабаха, очистить регион от армянского исторического наследия и культуры.
В докладе, опубликованном международной правозащитной организацией Freedom House, также представлены 44-дневная война, развязанная Азербайджаном против Нагорного Карабаха в 2020 году, 9-месячная блокада Нагорного Карабаха со стороны Азербайджана и возникший в результате гуманитарный кризис, нападения на мирное население и запугивание, события, связанные с миссией российских миротворцев в Карабахе, массовое переселение этнических армян из Нагорного Карабаха в Армению, уничтожение фактов армянского присутствия в регионе, армянского исторического и культурного наследия.
“44-дневная война стала тяжелым испытанием для народа Нагорного Карабаха. Разрушения, опустошительная депортация и гибель людей усугубили общее чувство страха жителей в отношении Азербайджана. Воспоминания о внесудебных казнях, пытках и похищениях  военными ВС Азербайджана мирных жителей, в том числе пожилых людей и людей с ограниченными возможностями.
Большинство опрошенных отметили, как им было страшно при встрече азербайджанскими военнослужащими. Вероятность встречи с ними вызывала страх перед убийством, пытками или похищением", - говорится в докладе.
В ходе событий с 2020 по май 2024 года миссия по установлению фактов организации зафиксировала грубые нарушения прав человека со стороны официальных лиц Азербайджана, нарушения международного гуманитарного права и международного уголовного права, а также серьезные нарушения императивных норм международного права.
Авторы доклада также коснулись перебоев с поставками природного газа в Нагорный Карабах. "8 марта 2022 года на территории, находящейся под контролем Азербайджана, был поврежден участок единственного газопровода, ведущего из Армении в Нагорный Карабах. В это время бывали периоды низких температур, и люди сообщали о проблемах с отоплением своих домов.
Многие из них были вынуждены перейти на системы электрического отопления, что создало нагрузку на инфраструктуру электроснабжения, вызывая перебои в подаче электроэнергии, что еще больше ограничивало доступ к отоплению. Трубопровод был восстановлен через 11 дней, 18 марта, но через несколько дней он вновь был перекрыт еще на неделю, в течение которой власти Азербайджана установили перекрывающий клапан. Затем клапан использовался для перекрытия поставок газа в Нагорный Карабах как минимум 10 раз, прежде чем газопровод был полностью остановлен в марте 2023 года.
Проанализировав действия и риторику властей Азербайджана, авторы доклада отмечают, что это дает веские основания делать выводы о преднамеренности принудительной депортации коренных армян из Нагорного Карабаха. Факты показывают, что существует системный долгосрочный план по очищению Нагорного Карабаха от этнического армянского населения. Эта политика достигается посредством регулярных операций, которые являются грубыми нарушениями прав человека, международного гуманитарного права и международного уголовного права.
В докладе четко указывается, что азербайджанское государство постепенно и методично создавало такие условия жизни, которые были направлены либо на постепенное уничтожение армянского населения, либо на то, чтобы сделать невозможным его пребывание и выживание, что привело к вынужденному переселению.
"Последовавшие за депортацией армян официальные заявления азербайджанских официальных лиц о том, что проблема Нагорного Карабаха "решена" и "справедливость восстановлена", являются еще одним свидетельством преднамеренности", - говорится в докладе.
В докладе отмечается, что постоянное игнорирование международных норм и продолжающиеся нарушения, несмотря на международное осуждение, также указывают на целенаправленные планы правительства Азербайджана изгнать армянское население.
В докладе говорится, что задокументированные действия Азербайджана соответствуют критериям этнической чистки, понимаемой в контексте конфликта в бывшей Югославии, осуществляемой посредством внесудебных казней, пыток, произвольных арестов и задержаний, а также ограничений на доступ к еде и жизненно важным лекарствам.
В опубликованном докладе также напоминается, что Азербайджан осуществил депортацию этнического населения Нагорного Карабаха, игнорируя резолюции, принятые всеми международными структурами, в том числе Международным судом ООН и другими.
Работа миссии по установлению фактов показала, что имеется достаточно доказательств, чтобы сделать вывод о том, что эти действия Азербайджана, а также другие, упомянутые в докладе, также являются преступлениями согласно Римскому статуту Международного уголовного суда, включая статью 7 (преступления против человечности). А по статье 8 эти деяния являются военными преступлениями и соответствуют определению депортации или насильственного перемещения населения.
Эти выводы и отсутствие внутригосударственных судебных преследований в Азербайджане подчеркивают острую необходимость международного юридического надзора и подотчетности, дабы дело было передано в Международный уголовный суд чтобы обеспечить тщательное расследование и возможное судебное преследование лиц, ответственных за эти ужасающие действия, отмечается в докладе.