Դավիթ Տոնոյանի գործով Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը դիմել է ՍԴ 07/01/2024 18:56 | ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը դիմել է ՍԴ՝ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 483-րդ հոդվածի 7-րդ մասի սահմանադրականության հարցով։
«Փաստինֆո»-ն արդեն տեղեկացրել է, որ օրենսդրական կարգավորման հարցի սահմանադրականության խնդիրը բարձրացրել է ՀՀ ՊՆ նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի պաշտպանության կողմը։ Խնդիրն այն է, որ գործող Քրեական դատավարության օրենսգրքի 483-րդ հոդվածի 7-րդ մասը սահմանում է, որ, եթե դատարանում գտնվող քրեական գործով՝ մինչև 2022թ հուլիսի 1-ը որոշում է կայացվել՝ դատաքննություն նշանակելու մասին, ապա այդ գործը քննվում և լուծվում է նախկին Քր․դատ․ օրենսգրքի կարգավորումներով, այդ թվում՝ խափանման միջոցի հարցի առնչությամբ։ Այլ խոսքով՝ օրենսդրական կարգավորման պատճառով մինչև 2022թ հուլիսի 1-ը դատարան մուտքագրված գործերով մեղադրյալները զրկվում են նոր օրենսգրքով սահմանված այլընտրանքային խափանման միջոցների կիրառումից, օրինակ՝ կալանքը տնային կալանքով կամ վարչական հսկողությամբ փոխարինելու հնարավորությունից։ Այս հարցը, ի թիվս այլնի, բարձրացվել է Դավիթ Տոնոյանի գործով՝ թե՛ առաջին ատյանի դատարանում, թե՛ Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանում։ Ի վերջո, Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը պաշտպանների բողոքի հիման վրա դիմել է ՍԴ։ Բարձր դատարանի կայքում առ այս պահն առկա չէ տեղեկություն՝ նշված դիմումի ընդունելիության, քննության հնարավոր նշանակման մասին։
Նշված որոշման առնչությամբ պաշտոնական մեկնաբանության համար «Փաստինֆո»-ն դիմել է նաև ԲԴԽ մամուլի ծառայությանը։ Կառույցից, սակայն, ոչ հերքեցին, ոչ հաստատեցին տեղեկությունը՝ փոխանցելով դատարանի պարզաբանումն առ այն, թե գործն առաջին ատյանի դատարանում քննվում է դռնփակության ռեժիմով, ուստի, Վերաքննիչ դատարանում ևս քննվում է դռնփակության շրջանակներում, հետևաբար, ելքերի և այլ հարցերի վերաբերյալ տեղեկությունը համարվում է գաղտնի, ուստի, չեն կարող հայտնել։

Апелляционный антикоррупционный суд Армении обратился в КС по делу Давида Тонояна 07/02/2024   09:53  |  Лента новостей
По сведениям "ФактИнфо", Апелляционный антикоррупционный суд обратился в Конституционный суд(КС) по вопросу соответствия части 7 статьи 483 Уголовно-процессуального кодекса Конституции РА.
"ФактИнфо" уже сообщало о том, что проблема конституционности вопроса законодательного регулирования была поднята стороной защиты бывшего министра обороны РА Давида Тонояна. Дело в том, что часть 7 статьи 483 действующего УПК устанавливает, что в случае, если решение о назначении разбирательства по находящемуся в ведении суда уголовному делу было принято до 1 июля 2022 года, то это дело рассматривается и разрешается в соответствии с положениями бывшего УПК, в том числе в том, что касается вопроса о мере пресечения.
За официальным комментарием по поводу упомянутого решения ИА "ФактИнфо" также обратилось в пресс-службу Высшего судебно совета. В структуре, однако, не опровергли, но и не подтвердили информацию, передав лишь разъяснение суда, согласно которому дело рассматривается в закрытом режиме в суде первой инстанции, следовательно, в Апелляционном суде оно также рассматривается за закрытыми дверями, поэтому информация считается конфиденциальной и не подлежит огласке.
12:20 26/03/2024  |  Лента новостейПосле загадочной истории с Давидом Тонояном последовало много увольнений в системе - Минасян
16:03 10/01/2024  |  Лента новостейЭкс-министр обороны Армении Давид Тоноян останется под стражей: суд отклонил ходатайство защиты