ԱՄՆ-ն շարունակում է կենտրոնացած մնալ Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների ազատ արձակման խնդրի վրա․ Վեդանտ Պատել 07/02/2024   12:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Թե՛ ԱՄՆ պետքարտուղարը, թե՛ պետքարտուղարի օգնականը շարունակում են կենտրոնացած մնալ Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների ազատ արձակման խնդրի վրա, ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի փոխխոսնակ Վեդանտ Պատելը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք Բաքվի և Վաշինգտոնի միջև բարձր մակարդակի հանդիպումներն ընթանում են առանց քաղբանտարկյալների ազատ արձակման։
Ինչպես հայտնում են «Ազատություն»-ից, Պատելը շեշտել է, որ սա երկար գործընթաց է և Վաշինգտոնից պահանջում է շարունակական ներգրավվածություն։
Ադրբեջանցի իրավապաշտպանները պնդում են, որ 2000-ականներից ի վեր առաջին անգամ երկրում քաղբանտարկյալների թիվն անցել է 300-ը։ Ադրբեջանական բանտերում նաև դեռ 23 հայ կա, այդ թվում՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի վրա 2023-ին սեպտեմբերի 19-ի ռազմական հարձակման հետևանքով գերեվարված 16 անձ։
Ամբողջական հոդվածը՝ սկզբնաղբյուր կայքում։
08:13 27/06/2024  |  ՄամուլԱդրբեջանը դատում է հայ գերիներին, իսկ Փաշինյանը մոռացել է նրանց մասին. «Փաստ»
13:23 26/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԳերիների վերադարձը ճիշտ չէ փոխկապակցել խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հետ. Արմեն Գրիգորյան
10:40 25/06/2024  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿԽՄԿ ներկայացուցիչները տեսակցել են Բաքվում պահվող գերիներին
14:32 24/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվում գերության մեջ պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչների դեմ շինծու գործը կուղարկվի դատարան

США по-прежнему сконцентрированы на освобождении политзаключенных в Азербайджане - Госдеп 07/02/2024   12:22  |  Лента новостей
И госсекретарь США, и помощник госсекретаря по-прежнему сконцентрированы на вопросе освобождения политзаключенных в Азербайджане, заявил брифинге заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Ведант Патель в ответ на вопрос, проходят ли  встречи на высоком уровне между Баку и Вашингтоном без освобождения политических заключенных.
Как сообщает армянская служба радиостанции "Свобода"("Азатутюн"), Патель подчеркнул, что это долгий процесс, и он требует от Вашингтона постоянного участия.
Азербайджанские правозащитники утверждают, что число политзаключенных в стране превысило 300 человек впервые с 2000-х годов. В азербайджанских тюрьмах также удерживаются 23 армянина, в том числе 16 человек, захваченных в плен Азербайджаном в результате военного нападения на Арцах 19 сентября 2023 года.
13:18 07/03/2024  |  Лента новостейСША призывают Азербайджан прекратить преследования и репрессии журналистов и СМИ - Госдеп
12:48 02/02/2024  |  Лента новостейВ Конгрессе США заявили о давно назревшей необходимости привлечь правительство Азербайджана к ответственности