Շոլցը փոխհատուցման առաջարկներ է բերել Վարշավա, որոնք վերաբերում են Երկրորդ համաշխարհայինի զոհերին 07/02/2024 13:34 | Միջազգային լրահոս
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը առաջարկներ է բերել Վարշավա Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի զոհերի փոխհատուցման հարցով։ Այս մասին Риа-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում է Gazeta Wyborcza-ն։
Վաղը Լեհաստանի մայրաքաղաքում մեկնարկում են 2018 թվականից ի վեր առաջին լեհ-գերմանական միջկառավարական խորհրդակցությունները։
Հրատարակությունը պնդում է, որ Գերմանիայի կանցլերը Վարշավայում կներկայացնի «առաջարկների փաթեթ՝ փոխհատուցում տալու Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի լեհ զոհերի համար և ուժեղացնելու Լեհաստանի պաշտպանությունը»։
Պարբերականի տվյալներով՝ Բեռլինը պատրաստ է մի քանի հարյուր միլիոն եվրո հատկացնել օկուպացիայի ժամանակ գերմանական ռեպրեսիաների լեհ զոհերի համար փոխհատուցում վճարելուն։ Փոխհատուցումը կարող է տարածվել 50 հազար մարդու վրա։
2022 թվականի աշնանը Լեհաստանի իշխանությունները հայտարարեցին, որ Գերմանիայից պահանջում են 6,2 տրիլիոն զլոտի (մոտ 1,3 տրիլիոն դոլար)՝ որպես Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի վնասի փոխհատուցում։

Олаф Шольц привез в Варшаву предложения по компенсации жертвам Второй мировой войны - СМИ 07/02/2024   13:46  |  Международные новости
Канцлер Германии Олаф Шольц привез в Варшаву предложения на тему компенсаций жертвам Второй мировой войны, передает РИА Новости со ссылкой на издание Gazeta Wyborcza.
В среду в польской столице начинаются первые с 2018 года польско-немецкие межправительственные консультации.
"Вопросы ЕС, двустороннее сотрудничество и сотрудничество в рамках Веймарского треугольника, а также репарации - эти темы затронут участники польско-немецких межправительственных консультаций", - говорится в сообщении.
Издание утверждает, что немецкий канцлер представит в Варшаве "пакет предложений по возмещению ущерба польским жертвам Второй мировой войны и укреплению польской обороны".
По данным газеты, Берлин готов выделить на выплату компенсаций живущим жертвам немецких репрессий времен оккупации сумму в несколько сотен миллионов евро. При этом сами компенсации могут коснуться примерно 50 тысяч человек.
Осенью 2022 года власти Польши заявили, что требуют от Германии 6,2 триллиона злотых (около 1,3 триллиона долларов) в качестве репараций за ущерб от Второй мировой войны.