Միջազգային քրեական դատարանի նախագահն ու Հայաստանի Արդարադատության նախարարը քննարկել են համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունը 07/02/2024 16:45 | ԼՐԱՀՈՍ
Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը Նիդերլանդների Թագավորությունում (Հաագա) հանդիպել է Միջազգային քրեական դատարանի նախագահ Տոմակո Ականեի հետ:
Գրիգոր Մինասյանը հիշեցրել է, որ 2023 թվականի հոկտեմբերի 3-ին Հայաստանը վավերացրել է Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը, որն ուժի մեջ է մտել 2024 թվականի փետրվարի 1-ից: Կանոնադրության վավերացմամբ Հայաստանը վերահաստատել է իր հանձնառությունը՝ պայքարելու համաշխարհային խաղաղությանն ու անվտանգությանը սպառնացող ծանրագույն հանցագործությունների անպատժելիության դեմ: Այսպիսով, ՀՀ-ն ճանաչել է ՄՔԴ իրավասությունը հետադարձ ուժով՝ հանձն առնելով համապատասխանեցնել ազգային օրենսդրությունը Հռոմի կանոնադրության սկզբունքներին:
Գրիգոր Մինասյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ ապահովելու Հռոմի կանոնադրության իրականացման համար ազգային իրավական դաշտի մոտարկման շարունակականությունը, միաժամանակ, պատրաստակամություն հայտնել զարգացնել համապատասխան իրավապահ մարմինների կարողությունները Հռոմի կանոնադրության հետվավերացման գործընթացի արդյունավետ իրականացման համատեքստում:
Եզրափակելով խոսքը, Գրիգոր Մինասյանը երախտագիտություն է հայտնել Միջազգային քրեական դատարանին՝ համագործակցությունն ամրապնդելու հնարավորության համար:
Միջազգային քրեական դատարանի նախագահ Տոմակո Ականեն շնորհավորել է Հայաստանին` ՄՔԴ անդամ դառնալու կապակցությամբ, պատրաստակամություն հայտնել Հռոմի ստատուտի հետվավերացման գործընթացում և համագործակցության այլ ուղղություններով Հայաստանին աջակցելու հարցում։

Министр юстиции Армении обсудил в Гааге с председателем МУС возможности расширения сотрудничества 07/02/2024   17:52  |  Лента новостей
Министр юстиции Армении Григор Минасян встретился в Гааге с председателем Международного уголовного суда Томоко Аканэ. Об этом сообщает пресс-служба Минюста.
Григор Минасян напомнил, что 3 октября 2023 года Армения ратифицировала Римский статут Международного уголовного суда, вступивший в силу 1 февраля 2024 года.
Ратифицировав Статут, Армения подтвердила свою приверженность борьбе с безнаказанностью за самые тяжкие преступления, угрожающие миру и безопасности во всем мире. Таким образом, Армения признала юрисдикцию МУС задним числом, взяв на себя обязательство привести национальное законодательство в соответствие с принципами Римского статута.
Григор Минасян подтвердил приверженность Армении обеспечению непрерывности сближения национальной правовой базы для имплементации Римского статута. В то же время он выразил готовность наращивать возможности соответствующих правоохранительных органов в контексте эффективной реализации постратификационного процесса Римского статута.
В завершение Григор Минасян выразил благодарность Международному уголовному суду за возможность укреплять сотрудничество.
Председатель Международного уголовного суда Томоко Аканэ поздравила Армению со вступлением в МУС и выразила готовность поддержать Армению в постратификационном процессе Римского статута и в других направлениях сотрудничества.