ԵՄ-ն բարեփոխումների իրականացման առումով Հայաստանի առանցքային գործընկերն է․ Վասիլիս Մարագոս 07/01/2024   16:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպական միությունը եղել և շարունակում է լինել բարեփոխումների իրականացման առումով Հայաստանի կարևոր, առանցքային գործընկերը․ ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն այս հարցում Երևանի ամենամեծ դոնորներն են։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ժողովրդավարության հայկական 3-րդ ֆորումի շրջանակներում ողջույնի խոսքում ասաց Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
«Մենք աջակցում ենք Հայաստանի բարեփոխումներին, կարողությունների զարգացմանը, աշխատում ենք անկախ մարմինների, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների հետ, նաև արդարադատության ու ոստիկանության բարեփոխումների հարցում ենք աջակցում։ Աջակցում ենք գենդերային հավասարության, կանանց հավասարության, ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի, երեխաների իրավունքների, ինչպես նաև լրատվամիջոցների ազատության առումներով:
Հատկապես կցանկանայի նշել մեր համագործակցությունը ՆԳՆ-ի հետ։ Մենք Հայաստանին նաև աջակցում ենք անվտանգության ոլորտի ռեֆորմների հարցում: Կարծում եմ՝ հաջող է եղել պարեկային ծառայության ներդրումը։ ԵՄ-ն մոտ 76 ժամանակակից մեքենաներ է նվիրաբերել, որպեսզի ոստիկանությունը կարողանա պատշաճ կերպով իր գործառույթներն իրականացնել»,- ասել է ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը՝ շեշտելով, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել և իր փորձով կիսվել Հայաստանի հետ՝ այդ բարեփոխումներն ի կատար ածելու գործում։
Վասիլիս Մարագոսը նաև անդրադարձել է արդարադատության նախարարության ռեֆորմներին ուղղված ԵՄ աջակցությանը և նշել, որ մոտ 40 միլիոն եվրոյի բյուջետային աջակցություն է տրամադրվել ՀՀ կառավարությանը ։
«Դատական իշխանության արդյունավետության ուղղությամբ ենք աշխատում, ինչպես նաև առհասարակ արդարադատության հասանելիության ուղղությամբ ենք աշխատում, որը շատ կարևոր է խոցելի խմբերի համար»,- տեղեկացրել է Մարագոսը՝ հավելելով, որ աշխատանքները տարվում են տարբեր դերակատարների հետ՝ Եվրոպայի խորհրդի հետ, որն այդ չափորոշիչները սահմանող կառույցն է Եվրոպայում։
ԵՄ դեսպանն իր խոսքում նաև ընդգծել է, որ այժմ աշխատանքներ են տարվում ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև նոր գործընկերության օրակարգի շուրջ։
«Ես, իհարկե, ակնկալում եմ, որ ժողովրդավարությունը լինելու է այս համագործակցության առաջնագծում»,- նշել է դեսպանը։
Վերջինս կարևորել է նաև ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության դերը․
«Այն իսկապես աջակցում է կայունության ապահովմանը սահմանին, շատ պրոֆեսիոնալ մշտադիտարկում է իրականացվում հենց այդ խոցելի տարածքներում։ Մենք նաև միասին քննարկում ենք, թե ինչպես կարող ենք մոբիլիզացնել աջակցություն «խաղաղության գործիքի» շրջանակներում:
Ժողովրդավարությունը հիմնական նպատակներից մեկն է, բայց նաև մի բան եմ ուզում նշել՝ մենք նաև այլ ներդրումներ ենք կատարելու դիմակայունության և զարգացման ծրագրի շրջանակներում, մասնավորապես, կապուղիների ստեղծման, ձեռնարկատիրության զարգացման ուղղությամբ, որ Հայաստանն ավելի մոտ գտնվի Եվրոպային», - ընդգծել է Մարագոսը և նշել, որ ԵՄ-ն խրախուսում է ՀՀ-ին՝ շարունակել իր ջանքերը համապարփակ ժողովրդավարության զարգացման ուղղությամբ՝ ի շահ Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների ։
14:55 24/06/2024  |  Միջազգային լրահոսԵՄ դռները Վրաստանի համար կփակվեն, եթե կառավարությունը շարունակի իր գործողությունները. Բորել
12:02 24/06/2024  |  Միջազգային լրահոսԵՄ-ն ընդունել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 14-րդ փաթեթը
08:28 22/06/2024  |  ՄամուլԺողովրդավարական Եվրոպայի քարոզիչների իրական դեմքը․ խախտում էին բոլոր կանոնակարգերը․«Հրապարակ»․
14:56 21/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲացառում եմ ԵՄ-ին ՀՀ-ի անդամակցությունը՝ առանց խաղաղության պայմանագրի
15:37 20/06/2024ԵՄ հանձնակատարը Բաքվում է
20:16 17/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ում լսումներ կանցկացվեն ԵՄ-ին անդամակցելու հայտ ներկայացնելու հարցով հանրաքվե անցկացնելու թեմայով

ЕС является ключевым партнером Армении в плане реализации реформ - Василис Марагос 07/01/2024   17:15  |  Лента новостей
Европейский Союз был и продолжает оставаться важным, ключевым партнером Армении в плане реализации реформ. ЕС и США являются крупнейшими донорами Еревана в этом вопросе. Об этом, как сообщает Арменпресс, заявил посол Евросоюза в Республике Армения Василис Марагос в своей приветственной речи на III Армянском форуме демократии.
“Мы поддерживаем реформы Армении, развитие ее потенциала, мы работаем с независимыми органами, организациями гражданского общества, мы также поддерживаем реформы юстиции и полиции. Мы поддерживаем гендерное равенство, равенство женщин, борьбу с домашним насилием, права детей, а также свободу СМИ. Особо хотел бы отметить наше сотрудничество с МВД. Мы также поддерживаем Армению в реформах сектора безопасности. Я считаю, что внедрение патрульной службы прошло успешно. ЕС передал в дар около 76 современных транспортных средств, чтобы полиция могла должным образом выполнять свои функции", - заявил глава делегации ЕС в Армении, подчеркнув, что ЕС готов поддержать и поделиться своим опытом с Арменией для реализации этих реформ.
Василис Марагос также коснулся содействия ЕС реформе министерства юстиции и отметил, что правительству РА было предоставлено около 40 миллионов евро бюджетной поддержки.
"Мы работаем над эффективностью судебной системы, а также над доступом к правосудию в целом, что очень важно для уязвимых групп", - сообщил Марагос, добавив, что работа ведется с различными акторами, с Советом Европа, который является структурой, определяющей эти стандарты в Европе.
В своем выступлении посол ЕС также подчеркнул, что ведется работа над новой повесткой партнерства между ЕС и Арменией.
"Конечно, я ожидаю, что демократия будет в авангарде этого сотрудничества", - отметил посол.
Он также подчеркнул роль миссии наблюдателей ЕС в Армении. “Она действительно поддерживает стабильность на границе, на этих уязвимых участках осуществляется очень профессиональный мониторинг. Мы также вместе обсуждаем, как мы можем мобилизовать поддержку в рамках “инструмента мира”.Демократия является одной из главных целей, но я также хочу отметить одну вещь: мы будем делать и другие инвестиции в рамках программы устойчивости и развития, в частности, в направлении создания каналов связи, развития предпринимательства, чтобы Армения была ближе к Европе”, - подчеркнул Марагос.
ЕС призывает Армению продолжать свои усилия по развитию всеобъемлющей демократии на благо всех граждан Армении, отметил он.
13:52 27/06/2024  |  Лента новостейНаблюдательная миссия ЕС в Армении и члены делегации Совета Европы побывали в Горисе, Хачике и Ерасхе
12:18 27/06/2024  |  Лента новостейАрмения рассчитывает на помощь Латвии в вопросе либерализации виз с ЕС - Симонян
11:52 26/06/2024  |  КомментарийГлава МИД Армении поздравил Алена Берсе с избранием на пост главы Совета Европы
15:08 25/06/2024  |  ПолитикаЕС и ЕАЭС несовместимы, приход внерегиональных игроков в Армению будет иметь последствия - Оверчук
12:46 25/06/2024  |  ПолитикаАрмения не станет членом ЕС путем референдума, но навлечет на свою голову серьезные проблемы - Хосров Арутюнян
12:14 25/06/2024  |  ПолитикаЕС-ЕАЭС: политический или экономический выбор? - следите за дискуссией в прямом эфире
18:05 17/06/2024  |  Лента новостейАрмения приступает к переговорам вокруг новой программы партнерства с ЕС – глава МИД
10:47 14/06/2024  |  ПолитикаНикто не намерен открывать двери ЕС для армянского народа, подобные обещания - всего лишь приманка, считает Медведев