Կոչ ենք անում ԱՄՆ նախագահին կասեցնել Ադրբեջանին տրվող ռազմական աջակցությունը․ Արցախի ԱԺ-ի հայտարարությունը 07/01/2024   12:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահի պարտականությունները կատարող Գագիկ Բաղունցը, ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը և ԱՀ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության հանձնախմբի անդամ Կարեն Բեքարյանը համատեղ հայտարարություն են տարածել․
«Ողջունում ենք ԱՄՆ կոնգրեսականներ Աննա Էշուի և Քրիս Սմիթի կողմից ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատ ներկայացված բանաձևը, որով առաջարկվում է պաշտոնապես ճանաչել Ադրբեջանի կողմից Արցախում իրականացված էթնիկ զտումները, պատասխանատվություն պահանջել Ադրբեջանից ռազմական հանցագործությունների համար և պաշտպանել արցախցիների՝ անվտանգ և ապահով վերադարձի իրավունքը։
Կարևորում ենք, որ ԱՄՆ կոնգրեսականների կողմից ներկայացված այս բանաձևը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի ապօրինի շրջափակումն ու 2023 թվականի սեպտեմբերին սանձազերծած ռազմական ագրեսիան և ԱՄՆ նախագահին ու դաշնային համապատասխան մարմիններին կոչ է անում անհապաղ գործողություններ ձեռնարկել՝
• ապահովելու Արցախի բռնի տեղահանված ժողովրդի սեփական հայրենիք ազատ և անվտանգ վերադառնալու հիմնարար իրավունքը՝ անվտանգային ամուր երաշխիքների ներքո,
• պատժամիջոցներ կիրառել ռազմական հանցագործությունների համար մեղավոր ադրբեջանական պաշտոնյաների նկատմամբ,
• հումանիտար աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին՝ բռնի տեղահանված արցախցիների հումանիտար խնդիրները հասցեագրելու համար,
• կասեցնել ԱՄՆ կողմից Ադրբեջանին տրվող ռազմական աջակցությունը
• քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների, այդ թվում Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության անհապաղ ազատ արձակման և Արցախում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ։
Լիահույս ենք, որ կոնգրեսականների կողմից ներկայացված բանաձևը պաշտոնապես կընդունվի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից, և դրանում ներկայացված դրույթները կարտահատվեն ԱՄՆ գործադիրի կողմից վարվող քաղաքականության մեջ՝ նպաստելով Հարավային Կովկասում արդարացի և տևական խաղաղության հաստատմանը» ։
19:36 28/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱնընդունելի է Արցախից տեղահանված ժողովրդի համար բնակարաններ ձեռք բերելու կապակցությամբ դեռևս քննարկվող ծրագիրը, դա կնպաստի արտագաղթին. Արցախի ԱԺ հայտարարությունը
08:22 21/02/2024  |  ՄամուլԳաղտնի նիստեր և հանդիպումներ․ «Հրապարակ»
12:56 20/02/2024  |  ՔաղաքականԱրցախի հարցը կապ չունի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հետ, մենք ինքնորոշվել ենք մեր տարածքի վրա. Բալայան
17:37 19/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱնթույլատրելի է համարվել արցախահյության հայրենադարձման հարցի շահարկման և չարաշահման որևէ դրսևորում. Արցախի ԱԺ ղեկավար կազմ
21:15 27/01/2024  |  ՔաղաքականՀամազգային համախմբումը կարող է ստեղծել նախադրյալներ՝ միջազգային երաշխիքներով Արցախի ժողովրդի հավաքական վերադարձն իրականացնելու համար. Արցախի ԱԺ հայտարարությունը

Парламент Арцаха приветствовал резолюцию конгрессменов США с призывом привлечь Баку к ответственности за военные преступления 07/01/2024 12:26 | Лента новостей
Исполняющий обязанности спикера Национального Собрания Республики Арцах Гагик Багунц, Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян и член Комитета по защите прав народа Арцаха Карен Бекарян выступили с совместным заявлением. Текст заявления публикуем ниже:
"Мы приветствуем представленную в Палату представителей США конгрессменами Анной Эшу и Крисом Смитом резолюцию, которая предлагает официально признать осуществленные Азербайджаном этнические чистки в Арцахе, потребовать привлечения Азербайджана к ответственности за военные преступления и защитить право граждан Арцаха на безопасное возвращение.
Подчеркиваем важность того, что представленная конгрессменами США резолюция осуждает незаконную блокаду Арцаха со стороны Азербайджана и развязанную в сентябре 2023 года военную агрессию и призывает президента США и соответствующие федеральные власти предпринять незамедлительные действия:
• обеспечить фундаментальное право насильственно перемещенного народа Арцаха на свободное и безопасное возвращение на свою родину при надежных гарантиях безопасности,
• ввести санкции против азербайджанских чиновников, виновных в военных преступлениях,
• оказать гуманитарную помощь Армении для решения гуманитарных проблем насильственно депортированных арцахцев,
• приостановить предоставляемую США военную помощь Азербайджану,
• предпринять шаги по немедленному освобождению незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных, в том числе военно-политического руководства Арцаха, и сохранению армянского культурного наследия в Арцахе.
Мы надеемся, что представленная конгрессменами резолюция будет официально принята Палатой представителей, а изложенные в ней положения будут отражены в проводимой исполнительной властью США политике, способствуя установлению справедливого и долгосрочном мира на Южном Кавказе".