ԱՄՆ կոնգրեսի քննարկմանն է ներկայացվել բանաձեւ՝ ԼՂ-ում Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտումները դատապարտելու վերաբերյալ 06/28/2024 13:20 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Աննա Էշուն և Քրիս Սմիթը երկկուսակցական բանաձև են ներկայացրել՝ պահանջելով դատապարտել Ադրբեջանին՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության նկատմամբ էթնիկ զտումներ իրականացնելու համար:
«Նախորդ տարի Լեռնային Ղարաբաղի վրա Ադրբեջանի հարձակումը հանգեցրեց հայ համայնքի ոչնչացմանը, որը դարեր շարունակ այդ տարածաշրջանն իր տունն էր համարում: Ադրբեջանի գործողությունները համապատասխանում են էթնիկ զտման բոլոր սահմանումներին և պետք է դատապարտվեն որպես այդպիսին։ Մեր բանաձևը սահմանում է հայ ժողովրդի դեմ իրականացված վայրագությունների հստակ ցանկը և նախանշում է այն կարևոր քայլերը, որոնք ԱՄՆ-ն պետք է ձեռնարկի՝ արդարության ապահովման ու այդ հանցագործությունների համար պատասխանատվության ենթարկելու համար»- նշել է Էշուն:
Կոնգրեսական Սմիթն էլ հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտումները չեն չեզոքացնում նրանց՝ իրենց հայրենիքում խաղաղ և ազատ ապրելու իրավունքը։
«Մեր երկկուսակցական օրինագիծը Բայդենի վարչակազմին կոչ է անում վճռականորեն աջակցել հայերի իրավունքներին՝ Ադրբեջանի կառավարության շարունակական հանցագործությունների դեմ՝ նրա անողոք բռնապետ Իլհամ Ալիևի ղեկավարությամբ»,- նշել է Սմիթը։

В Конгресс США представили резолюцию, осуждающую этническую чистку Азербайджана в Нагорном Карабахе 06/28/2024   14:07  |  Геноцид в Арцахе
Члены палаты представителей Конгресса США Анна Эшу и Крис Смит представили двухпартийную резолюцию, потребовав осуждения Азербайджана за осуществленную им этническую чистку в Нагорном Карабахе.
"Нападение Азербайджана на Нагорный Карабах в прошлом году привело к уничтожению этнической общины, которая на протяжении веков считала этот регион своим домом.  Действия Азербайджана соответствуют всем определениям этнической чистки и должны быть осуждены как таковые. Наша резолюция определяет четкий список злодеяний, совершенных против армянского народа, и обозначает важные шаги, которые США должны предпринять для обеспечения торжества справедливости и привлечения к ответственности за эти преступления", - отметила Эшу.
Конгрессмен Смит добавил, что совершенная Азербайджаном этническая чистка против населения Нагорного Карабаха не нейтрализует его право мирно и свободно жить на своей Родине.
"Наш двухпартийный законопроект призывает администрацию Байдена решительно поддержать права армян против продолжающихся преступлений правительства Азербайджана под руководством его безжалостного диктатора Ильхама Алиева", - сказал он.