Վաշինգտոնը պատրաստ է ընդունել Հայաստանի և Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների հանդիպումը.Օ'Բրայեն 06/28/2024   18:17  |  Քաղաքական
Վաշինգտոնը պատրաստ է ընդունել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը։ Այս մասին Բաքվում լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենը։
«Սա այն մասին է, ինչն առավել ձեռնտու կլինի երկու կողմերի համար: Հուսով եմ, որ արտգործնախարարները հնարավորինս շուտ հանդիպելու հնարավորություն կգտնեն: Եթե դա տեղի ունենա Վաշինգտոնում, մենք ուրախ կլինենք ընդունել նրանց ցանկացած դերում:
Բայց կան բազմաթիվ ուղիներ, և երկու կողմերն էլ շատ արդյունավետ անմիջական հաղորդակցություն են պահպանում։ Մենք մասնակցում ենք այս գործընթացին որպես ընկերներ, ինչով կարող ենք օգնել», - մեջբերում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները Օ’Բրայենի խոսքերը։
18:05 28/06/2024  |  ՔաղաքականԱդրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղությունը շահավետ կլինի ողջ տարածաշրջանի համար. Օ'Բրայեն
12:23 28/06/2024  |  ՔաղաքականԻլհամ Ալիևն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենին
17:55 26/06/2024  |  Միջազգային լրահոսԲլինքենի օգնականը մեկնում է Բաքու
11:18 15/12/2023  |  ՔաղաքականԿարևոր է, որ Երևանն ու Բաքուն խոսում են միմյանց հետ և գործնական համաձայնությունների հասնում․ Ջեյմս Օ՛Բրայեն
12:00 28/11/2023  |  ՔաղաքականԱՄՆ-ն թույլ չի տա Հայաստանի տարածքով ոչ խաղաղ ձևով առևտրային ճանապարհի բացումը. պետդեպի աշխատակից

Помощник Блинкена заявил, что Вашингтон готов принять встречу глав МИД Армении и Азербайджана и Армении 06/28/2024   18:01  |  Политика
Помощник государственного секретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен заявил журналистам в Баку, что Вашингтон готов принять встречу министров иностранных дел Армении и Азербайджана.
"Речь идет о том, что было бы наиболее полезным для обеих сторон. Я надеюсь, что министры иностранных дел найдут возможность встретиться в самое ближайшее время. Если это произойдет в Вашингтоне, мы будем рады принять их в любой роли, которую сможем сыграть. Но есть много каналов, и обе стороны поддерживают очень эффективную прямую связь. Мы участвуем в этом процессе в качестве друзей, чем бы мы ни могли помочь", - приводят слова О'Брайена азербайджанские СМИ.