Գերիների վերադարձը ճիշտ չէ փոխկապակցել խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հետ. Արմեն Գրիգորյան 06/26/2024 13:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Գերիների վերադարձը եղել և մնում է Հայաստանի իշխանությունների օրակարգում։ Այս մասին «ԱՊՐԻ» ֆորումի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք իրատեսական է խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումն առանց գերիների, այդ թվում` Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչների վերադարձի։
Նրա խոսքով` գերիների հարցը միշտ քննարկվել է ադրբեջանական կողմի և միջազգային գործընկերների հետ, այդ ուղղությամբ ինտենսիվ աշխատանք է տարվում։
«Կարծում եմ, որ ճիշտ չէ դա փոխկապակցել խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցի հետ, մեր կարծիքով, նրանք հնարավորինս շուտ պետք է վերադառնան Հայաստան։ Ճիշտ կլինի, որ մենք շարունակենք աշխատել այդ ուղղությամբ, որպեսզի գերիները հնարավորինս շուտ վերադառնան»։
Հիշեցնենք, որ ըստ պաշտոնական տվյալների` Ադրբեջանում 23 հայ գերի է պահվում, այդ թվում Արցախի Հանրապետության ռազզմաքաղաքական իշխանության ներկայացուցիչները. 3 նախկին նախագահները՝ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը և Արայիկ Հարությունյանը, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, պաշտպանության բանակի հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը, պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը և ԱԳ նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը:

Секретарь Совбеза Армении считает неправильным увязывать возвращение пленных с подписанием мирного договора с Баку 06/26/2024   13:52  |  Лента новостей
Возвращение пленных было и остается в повестке дня властей Армении. Об этом заявил в беседе с журналистами секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в ответ на вопрос о реалистичности подписания мирного соглашения без возвращения пленных, в том числе представителей военно-политического руководства Арцаха.
По его словам, вопрос пленных всегда обсуждался с азербайджанской стороной и международными партнерами, в этом направлении ведется интенсивная работа.
"Полагаю, что неправильно увязывать это с вопросом подписания мирного договора. На наш взгляд, они должны возвращены Армении как можно скорее. Будет правильно, если мы продолжим работу в этом направлении, чтобы пленные вернулись как можно скорее", - сказал он.
Напомним, согласно официальным данным, в азербайджанском плену удерживаются 23 армянина, в том числе представители военно-политического руководства Республики Арцах, среди которых три бывших президента – Аркадий Гукасян, Бако Саакян и Араик Арутюнян, экс-госминистр Рубен Варданян, бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканян, экс-заместитель командующего АО Давид Манукян и бывший глава МИД Давид Бабаян.