Երկուշաբթի 07 / 01 / 2024
Ալեն Սիմոնյանը Լատվիայի Սեյմի խոսնակ Դաիգա Միերինյային ներկայացրել Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը 06/26/2024   15:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լատվիայի Հանրապետության Սեյմի խոսնակ Դաիգա Միերինյայի հրավերով ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով Ռիգայում է:
Պատվիրակությունը, որի կազմում են նաեւ Հայաստան-Լատվիա, Լիտվա, Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արսեն Թորոսյանը, անդամներ Էդուարդ Աղաջանյանը եւ Մարիա Կարապետյանը, հունիսի 26-ին հանդիպում է ունեցել Դաիգա Միերինյայի հետ:
Երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերից բացի քննարկումների առանցքում են եղել ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը, ինչպես նաեւ Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին վերաբերող հարցերը: Այս համատեքստում Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է Լատվիայի՝  թե՛ որպես երկկողմ գործընկերոջ եւ թե՛  որպես ԵՄ անդամի հետ հարաբերությունների զարգացման կարեւորությունը:
Խոսելով միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման մասին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը շեշտել է երկու խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի միջեւ կապերի ակտիվացման հարցը՝ առաջարկելով համագործակցություն նախաձեռնել երկու խորհրդարանների մշտական հանձնաժողովների միջեւ, ինչպես նաեւ «Հյուսիսային Եվրոպա-Բալթյան երկրներ» (NB8) ձեւաչափի շրջանակում:
Ալեն Սիմոնյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը եւ խնդրել վերջինիս աջակցությունն Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին հայրենիք վերադարձնելու հարցում:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անունից շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Ալեն Սիմոնյանը Սեյմի խոսնակ Դաիգա Միերինյային հրավիրել է այցելել Հայաստանի Հանրապետություն:

Симонян попросил коллегу из Латвии оказать содействие в возвращении на родину удерживаемых в Азербайджане армянских пленных 06/26/2024   15:48  |  Лента новостей
Делегация во главе с председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном по приглашению спикера Сейма Латвийской Республики Дайги Миериня находится с официальным визитом в Риге.
Как сообщает пресс-служба парламента РА, 26 июня делегация, в  состав которой вошли также руководитель группы дружбы Армения-Латвия,Литва,Эстония Арсен Торосян, члены Эдуард Агаджанян и Мария Карапетян, встретилась с Дайгой Миериня.
Помимо представляющих взаимный интерес вопросов, в центре обсуждений – сотрудничество РА-ЕС, а также демократические реформы в Армении. В этом контексте А.Симонян подчеркнул важность развития отношений с Латвией как с двусторонним партнером, так и в качестве члена ЕС.
Коснувшись развития межпарламентских отношений, Председатель НС особо выделил активизацию связей между действующими в двух парламентах группами дружбы, предложив инициировать сотрудничество между постоянными комиссиями обоих парламентов, а также в рамках формата “Северная Европа - Балтийские страны” (NB8).
А.Симонян представил коллеге инициированный правительством Армении проект “Перекресток мира”, попросил ее оказать содействие в возвращении на родину удерживаемых в Азербайджане армянских пленных.
Поблагодарив за теплый прием от имени делегации НС, А.Симонян пригласил спикера Сейма Дайгу Миериня посетить РА.