Բաքուն չի արձագանքել համատեղ հետաքննման մեխանիզմ ստեղծելու Երևանի առաջարկին. Արմեն Գրիգորյան 06/26/2024   11:07  |  Քաղաքական
Բաքուն դեռ չի արձագանքել սահմանին հրադադարի ռեժիմի խախտման համատեղ հետաքննման մեխանիզմ ստեղծելու Երևանի առաջարկին։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Նա նծել է, որ Հայաստանին անհանգստացնում է Ադրբեջանի ՊՆ–ի կողմից տարածվող ապատեղեկատվությունը, թե ՀՀ–ից հրադադարի խախտում է լինում։
«Միանշանակ է, որ հայկական կողմից էսկալացիայի որևէ քայլ չի եղել։ Մեզ անհանգստացնում է, որ այդպիսի կեղծ լուրեր են տարածում։ Խնդրին որպես լուծում Ադրբեջանին առաջարկել ենք համատեղ հետաքննման մեխանիզմ ստեղծել համապատասխան գերատեսչությունների միջև»,– նշեց Գրիգորյանը։
Հարցին` արդյոք ՀՀ–ի առաջարկը չի հակասում ԵՄ–ի կողմից Հայաստանում մոնիթորինգ իրականացնելու մեխանիզմին, ԱԽ քարտուղարը շեշտեց` գործառույթները մի փոքր տարբեր են։ «ԵՄ–ն հետաքննման լիազորություն չունի»։
15:44 21/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆոր հանդիպում է պլանավորվում ՀՀ-ի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների միջև. Արմեն Գրիգորյան
20:01 14/01/2024  |  ՔաղաքականԱրմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Գերմանիայի Օլաֆ Շոլցի խորհրդական Յենս Պլյոտների հետ
15:24 14/01/2024  |  ՔաղաքականԱԽ քարտուղարը հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենի հետ

Баку не ответил на предложение Еревана о внедрении совместного механизма расследования нарушений - Григорян 06/26/2024   11:43  |  Политика
Баку пока не ответил на предложение Еревана о создании совместного механизма расследования случаев нарушения режима прекращения огня. Об этом в заявил секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян беседе с журналистами в среду.
Он отметил, что Армения обеспокоена распространяемой министерством обороны Азербайджана дезинформацией  о якобы нарушении режима прекращения огня со стороны Армении.
"Однозначно, что каких-либо шагов к эскалации с армянской стороны предпринято не было. Мы обеспокоены распространением подобного рода фейковых новостей. В качестве решения проблемы мы предложили Азербайджану создать совместный механизм расследования между соответствующими ведомствами", - указал Григорян.Ереван предложил Баку внедрить механизм расследования нарушений прекращения огня, ЕС приветствовал инициативу АрменииВ ответ на вопрос о том, не противоречит ли предложение РА механизму ЕС по осуществлению мониторинга в Армении, секретарь СБ отметил, что функции несколько разнятся. "У ЕС нет полномочия по расследованию", - пояснил он.