Պատերազմների ժամանակ պատմամշակութային հուշարձանների ավերումը մեկ նպատակ ունի` ազգային, մշակութային ինքնության ոչնչացում. Սոնա Ղազարյան 06/26/2024 17:30 | ԼՐԱՀՈՍ
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանը զեկույցով հանդես է եկել Ստրասբուրգում ընթացող ԵԽԽՎ նստաշրջանում:
Իր զեկույցում պատգամավորն ասել է.
«Նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Եվգենյա Կրավչուկին զեկույցի համար: Այս զեկույցը քննարկվել է մեր հանձնաժողովում տարբեր ձեւաչափերով եւ տարբեր դերակատարների ներգրավվածությամբ: Հատկապես հատկանշական է Ուկրաինայի գլխավոր դատախազի ներկայացրած տեղեկատվությունն Ուկրաինայում պատմամշակութային հուշարձանների ավերման վերաբերյալ:
Պատմամշակութային հուշարձանների պահպանությունը հավասարապես մեր բոլորի պատասխանատվությունն է` անկախ հուշարձանի մշակութային կամ ազգային պատկանելությունից, որովհետեւ խոսքը համաշխարհային պատմության պահպանման մասին է:
Անխոս, պատերազմների ժամանակ պատմամշակութային հուշարձանների ավերումը մեկ նպատակ ունի` ազգային, մշակութային ինքնության ոչնչացում` պատմության կեղծման հետագա հնարավորությամբ: Ցավով պետք է նշեմ, որ նման դեպքեր տեղի են ունեցել նաեւ Հարավային Կովկասում: 2020 թվականին մենք 2 անգամ ականատես եղանք Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու նպատակային ավերմանը:
Եվգենյան անդրադարձել է Բելառուսում, Ուկրաինայում ու Հարավային Կովկասում պատմամշակութային հուշարձանների ավերման դեպքերին պատերազմների ժամանակ: Ես ուզում եմ նախ մի պարզաբանում անել բոլոր գործընկերների համար, քանի որ համարում եմ` Հայաստանում մուսուլմանական մզկիթների պահպանությունը պետության պարտականությունն է, եւ այս առումով, երբ նշվում է մզկիթների ավերման մասին, պետք է ասեմ, որ Երեւանում` քաղաքի սրտում, ամենամեծ իրանական մզկիթն է տեղակայված, որը վերանորոգվել եւ գտնվում է պետական պահպանության ներքո: Հաջորդ մզկիթը, որին ակնարկ է արվել քննարկումների ժամանակ, Կոնդի մզկիթն է: Ուզում եմ տեղեկացնել, որ Կոնդ թաղամասում գոյություն ունի երկու եկեղեցական կոթող. մեկը մզկիթն է, մյուսը` քրիստոնեական մատուռը: Երկուսն էլ այս պահին գտնվում են ոչ պատշաճ վիճակում: Պետությունը դրանք հաշվառել է պետռեգիստրում եւ ամեն տարի լուսանկարում է` թույլ չտալու, որ դրանք որեւէ վնասի ենթարկվեն:
Ձեր ուշադրությունն եմ ուզում հրավիրել նաեւ Խորհրդային Միության կողմից ինքնության վերացման ձեւերից մեկին: Խոսքը Երեւանի կենտրոնում Պողոս-Պետրոս եկեղեցու քանդմանը եւ դրա տեղում կինոթատրոն կառուցելու ԽՍՀՄ որոշման մասին է: Ուշագրավ է, որ եկեղեցու փոխարեն կառուցված կինոթատրոնի անունը «Մոսկվա» է: Սա ընդհանուր զեկույցի տրամաբանությամբ ցույց է տալիս ԽՍՀՄ կողմից վարվող մշակութային ինքնության ջնջման մեկ օրինակ: Ես բերել եմ ինձ հետ լուսանկարներ, որպեսզի ավելի պատկերավոր լինի, թե ինչ կոնտեքստի մասին ենք խոսում, երբ բարձրաձայնում ենք 80-ականների վերջում եւ 90-ականների սկզբում սոցիալական վիճակով պայմանավորված կոթողների ձեւափոխման մասին»:

Казарян в ПАСЕ: "Разрушение историко-культурных памятников во время войн преследует одну цель – уничтожение национальной и культурной самобытности" 06/26/2024 17:57 | Лента новостей
Член делегации Национального Собрания Армении в ПАСЕ Сона Казарян выступила с докладом на сессии ПАСЕ в Страсбурге, передает пресс-служба парламента Армении. В своем докладе депутат отметила:
“Прежде всего, хочу поблагодарить Женю за доклад. Этот отчет обсуждался в нашей комиссии в различных форматах и с участием разных участников. Особого внимания заслуживает информация, предоставленная Генеральным прокурором Украины относительно уничтожения памятников истории и культуры на территории Украины.
Сохранение историко-культурных памятников в равной степени – обязанность всех нас, независимо от культурной или национальной принадлежности памятника, так как речь идет о сохранении всемирной истории.
Безусловно, разрушение памятников истории и культуры во время войн преследует одну цель: уничтожение национальной и культурной самобытности с дальнейшей возможностью фальсификации истории. С сожалением вынуждена отметить, что подобные случаи имели место и на Южном Кавказе. В 2020 г. мы дважды стали свидетелями целенаправленного разрушения церкви Сурб Казанчецоц.
Евгения коснулась разрушений историко-культурных памятников во время войн в Беларуси, Украине и на Южном Кавказе. Хотелось бы прежде всего разъяснить всем коллегам, поскольку считаю, что защита мусульманских мечетей в Армении является обязанностью государства, и в этой связи, когда речь идет об уничтожении мечетей, должна сказать, что в Ереване, в самом центре города, расположена крупнейшая иранская мечеть, которая была отреставрирована и находится под охраной государства. Следующая мечеть, которая упоминается в ходе обсуждений, - мечеть в квартале Конд. Хочу сообщить вам, что в Конде есть два церковных памятника: мечеть и христианская часовня. Оба на данный момент находятся в ненадлежащем состоянии. Государство зарегистрировало их в госрегистре и ежегодно фотографирует, чтобы предотвратить их повреждение.
Хочу сообщить вам, что Конд – самый густонаселенный район, находящийся в сложном социальном положении. Вследствие этого иранская мечеть и памятник апостольской церкви были переоформлены и в начале 90-х годов стали убежищем для армянского населения. Государство выполняет свое обязательство, и в новом проекте квартала Конд они будут сохранены – их прежний вид будет восстановлен.
Хотелось бы также обратить ваше внимание на одну из форм ликвидации идентичности Советским Союзом. Речь идет о решении СССР снести церковь Погос-Петрос в центре Еревана и построить на ее месте кинотеатр. Примечательно, что название кинотеатра, построенного на месте церкви, – “Москва”. Это, по логике общего доклада, пример осуществленного СССР стирания культурной самобытности. Я привезла с собой фотографии, чтобы они образнее проиллюстрировали озвучиваемый контекст, когда говорим о видоизменеииях сооружений, продиктованных социальными условиями конца 80-х и начала 90-х годов”.