Վարդենուտ գյուղի բնակիչները փակել են Ապարան-Երևան մայրուղին. Կառավարությունն իրենց հողերը գերակա շահ է ճանաչել 06/24/2024   12:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արագածոտնի մարզի Վարդենուտ գյուղի բնակիչներն այսօր առավոտից փակել են Երևան–Ապարան ճանապարհը՝ բողոքելով կառավարության որոշման դեմ։
Մասնավորապես՝ կառավարության որոշմամբ հավանություն է տրվել «ՌԻԴ» ՍՊԸ կողմից ներկայացված` ամառային և ձմեռային զբոսաշրջային, լեռնադահուկային, էկոգյուղատնտեսական արտադրության կենտրոնի ստեղծման և ջրամբարի կառուցման «Արագած» ներդրումային ծրագրին, ինչի համար Վարդենուտ գյուղի հողատարածքներից հանրային գերակա շահ է ճանաչվել 110 հա հողատարածք եւ գյուղացիները զրկվել են իրենց հողերից։
«Մեր վարչապետն ասել է՝ հարցը լուծելու համար ճանապարհ փակեք, մենք էլ առաջնորդվում ենք վարչապետի ասածով: Հունվարից մինչեւ հիմա նայում են մեր աչքերի մեջ ու խաբում են՝ նախարարից սկսած, վարչապետից վերջացրած»,- ասաց բնակիչներից մեկը։
Ոստիկանության ծառայողները, ՏԻՄ իշխանությունները համոզում են բնակիչներն բացել ճանապարհը։
Գյուղացիները վրդովված են ոչ միայն իրենց հողամասերը գերակա շահ ճանաչելու կառավարության որոշումից, այլ նաեւ, որ «ՌԻԴ» ընկերությունը բավականին ցածր գումար է առաջարկում՝ մեկ քմ-ի համար, այն է 300 դրամ։
«Չենք բացելու, ճանապարհ փակելով էս իշխանությանը բերել ենք: Ուժ կիրառեք, բռնեք տարեք»,- վրդովված ասաց գյուղացիներից մեկը։
11:08 21/06/2024  |  ՔաղաքականԿոնդեցիները բողոքի ակցիա են անում կառավարության մոտ. ուղիղ
20:23 12/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍարսափելի կադրեր. քաղաքացու ձեռքի մի մասը կտրվել է լուսաձայնային նռնակների հետեւանքով (տեսանյութ)
19:47 12/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանները լուսաձայնային նռնակներ են կիրառում քաղաքացիների դեմ
19:37 12/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲաղրամյանում կրկին գերլարված է․ ոստիկանները կրկին ուժ են գործադրում
19:10 12/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲերման է ենթարկվել 60 քաղաքացի
14:26 06/06/2024  |  ՔաղաքականԱկցիայի մասնակիցները Կառավարության մոտ սառույցներ դրեցին՝ ցույց տալու, որ այս իշխանությունները հալվում են. (տեսանյութ)
14:12 06/06/2024  |  ՔաղաքականԿառավարության մոտ բողոքի ակցիա է իրականացվում սառույցներով. ուղիղ
12:23 06/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍևազգեստ մայրերը կառավարության շենքի մոտ ակցիա են իրականացնում
12:01 02/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքացիները թռուցիկներ են փակցնում պաշտոնյաների ու ոստիկանների նկարներով
19:14 01/06/2024  |  ՔաղաքականԼարված իրավիճակ Գավառ-Վարդենիս ճանապարհին․ Ոստիկանները բռնությամբ փորձում են բացել ճանապարհը

Жители села Варденут перекрыли трассу Ереван-Апаран в знак недовольства решением кабмина(ВИДЕО) 06/24/2024 12:41 | Лента новостей
Жители села Варденут Арагацотнской области Армении сегодня с утра перекрыли дорогу Ереван-Апаран в знак недовольства решением правительства.
В частности, кабмин одобрил представленную ООО "РИД" инвестиционную программу "Арагац" по строительству летнего и зимнего туристического центра, горнолыжного комплекса, эко-деревни и водохранилища. В этой связи участок территории села Варденут площадью 110 га был признан зоной приоритетного общественного интереса, а местные жители лишились своих земельных угодий.
"Наш премьер сказал, что для решения вопроса перекрывайте дорогу. Вот мы и руководствуемся заявлением премьера. С января до сегодняшнего дня смотрят нам в глаза и врут: начиная от министра и заканчивая премьером", - сказал один из жителей.
Сотрудники полиции, местные власти пытаются убедить протестующих разблокировать дорогу.
Местные жители возмущены не только решением правительства о признании их земельных участков приоритетным общественным интересом, но и тем, что компания "РИД" предлагает им мизерную цену за один квадратный метр – примерно 300 драмов.
"Мы не откроем. Перекрывая дорогу, мы привели это руководство к власти. Хоть силу применяйте, хоть забирайте нас", - возмутился один из местных жителей.