Արամ Սարգսյանն առաջարկում է սեպտեմբերի 21-ին կազմակերպել ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցության հանրաքվե 06/21/2024 14:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Արեւմտամետ 4 քաղաքական կուսակցություն առաջարկում են 100 օրվա ընթացքում կազմակերպել ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հանրաքվե և այս առաջարկը քննարկելու համար այսօր ԱԺ-ում խորհրդարանական լսումներ են կազմակերպվել։
Նման առաջարկի հեղինակներն են՝ Հայաստանի Եվրոպական կուսակցությունը, Հանրապետություն կուսակցությունը, Հանուն Հանրապետության կուսակցությունը, Քրիստոնեա- ժողովրդավարական կուսակցությունը։
Ներկայացնելով Վրաստանի և Մոլդովայի օրինակները՝ «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը նշել է, որ Վրաստանում տեղի կունենան խորհրդարանական և համապետական ընտրություններ, որոնք իրենց բովանդակությամբ նույնպես հանրաքվե են, իսկ Մոլդովայում տեղի կունենա հանրաքվե՝ ԵՄ-ին անդամակցության հարցով։
«Հայաստանի ժողովուրդը պետք է վերջապես ասի, թե որ քաղաքակրթական ուղիով է տեսնում իր երկրի զարգացումը»,- ասել է Սարգսյանը՝ առաջարկելով հանրաքվեն անցկացնել սեպտեմբերի 21-ին։
«Հայտ ներկայացնելու դեպքում Հայաստանը, միանշանակ, ավելի անվտանգ և ապահովված երկիր կլինի։ Մասնավորապես, արտաքին քաղաքական ճնշման բացառման մասով Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից»,- խորհրդարականա լսումների ընթացքում ասաց նա։
Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը իր ելույթում ասաց, որ փաստը ցույց է տվել, որ փոքր երկրները ԵՄ անդամակցությունից հետո թռիչքաձև աճ են գրանցել: «Հարցն այն է, թե ինչ ժամկետում, որ քայլը որից հետո են անում։
Մեր խմբակցությունում՝ իշխող մեծամասնությունում նման հարցեր քննարկվում են ոչ ուղիղ եթերում, տևական ժամանակ է՝ քննարկումներ են լինում գործիքների շուրջ, քայլերի հաջորդականության շուրջ»։

Арам Саркисян предлагает 21 сентября организовать референдум по вопросу подачи заявки на членство Армении в ЕС 06/21/2024   16:03  |  Лента новостей
Четыре прозападные партии предлагают в 100-дневный срок организовать референдум по вопросу подачи заявки о членстве Армении в ЕС. Для рассмотрения данного предложения в НС Армении сегодня  были организованы парламентские слушания.
С таким предложение выступили Европейская партия Армении, партия "Республика', партия "Во имя республики", Христианско-демократическая партия.
Лидер партии "Республика" отметил, что в Грузии пройдут парламентские, общегосударственные выборы, которые по своему содержанию являются также референдумом, а в Молдове состоится референдум по вопросу членства в Европе.
"Народ Армении должен наконец заявить, по какому цивилизационному пути видит развитие своей страны", - сказал Саркисян, предложив провести референдум 21 сентября.
"При подаче заявки Армения однозначно станет более защищенной, в частности от внешнеполитических давлений России, Турции и Азербайджана", - сказал Саркисян в ходе парламентских слушаний.
Председатель постоянной комиссии НС по европейской интеграции Арман Егоян в своем выступлении отметил, что факты показывают, что небольшие страны после вступления в ЕС фиксировали скачкообразный рост.
"Вопрос в том, в какой срок и какие следует предпринимать шаги за тем или иными шагами. Правящее большинство обсуждает подобные вопросы не в прямом эфире длительное время. Проходят обсуждения вокруг инструментов, псоледовательности шагов", - сказал он.