Բլինքենը Ալիևի հետ զրույցում նշել է Հայաստանի հետ անհապաղ խաղաղության համաձայնագրի կնքման կարևորությունը 06/21/2024   11:07  |  Քաղաքական
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը նախօրեին հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ։ Այս մասին հայտնում է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայությունը։
«Պետքարտուղարը նշել է Հայաստանին և Ադրբեջանին դեպի խաղաղ համաձայնագիր տանելու շարունակական առաջընթացը և ընդգծել դրա անհապաղ կնքման կարևորությունը»,- ասվում է Պետդեպարտամենտի կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ։
Բլինքենը կրկնել է, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է աջակցելու հետագա փոխգործակցությունը՝ կողմերին շահավետ ցանկացած ձևով։
«Պետքարտուղարը կրկին կոչ է արել Ադրբեջանին կատարել մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պարտավորությունները և անհապաղ ազատ արձակել բոլոր անարդարացիորեն ձերբակալվածներին»,-ասվել է Պետդեպի հաղորդագրությունում։
11:41 23/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ-ն ուսումնասիրում է, թե ինչպես կարող է ամրապնդել աջակցությունը Հայաստանին․ Էնթոնի Բլինքեն
16:08 21/05/2024  |  Միջազգային լրահոսԱլիևն ասել է ինչ են քննարկել Ռաիսիի հետ նախքան վերջինիս ողբերգական վթարն ու զոհվելը
16:47 19/05/2024  |  ՔաղաքականԱդրբեջանը ողջունում է Իրանի ջանքերն՝ ուղղված հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի կնքմանը. Ալիև
18:57 10/05/2024  |  ՔաղաքականՍահմանազատումն ու սահմանագծումն իրականացվում է մեր պայմաններով. Ալիև
15:52 01/05/2024  |  ՔաղաքականԱդրբեջանը խաղաղություն է ապահովել պատերազմի միջոցով, և այս հարցը պետք է մանրակրկիտ ուսումնասիրվի. Ալիև
13:00 01/05/2024  |  ՔաղաքականՀայաստանի հետ բանակցություններն ընթանում են Ադրբեջանի կողմից պատրաստված փաստաթղթի հիման վրա. Ալիև

Блинкен в разговоре с Алиевым заявил о важности заключения мирного соглашения с Арменией без промедления 06/21/2024 09:46 | Лента новостей
Госсекретарь США Энтони Блинкен накануне провел телефонный разговор с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Об этом сообщает пресс-служба Госдепартамента.
"Госсекретарь отметил продолжающийся прогресс в продвижении Армении и Азербайджана к мирному соглашению и подчеркнул важность его заключения без промедления", - говорится в сообщении, опубликованном на сайте Госдепа.
Блинкен повторил, что США готовы поддержать дальнейшее взаимодействие любым полезным для сторон способом.
"Подчеркнув важность американо-азербайджанских двусторонних отношений, госсекретарь отметил конструктивное сотрудничество с Азербайджаном по общим целям в сфере климата и энергетики, добавив, что США привержены тому, чтобы COP29 прошла успешно", - говорится в сообщении.
Блинкен высказался за обновленные и более прочные двусторонние отношения между США и Азербайджаном.
"Госсекретарь вновь настоятельно призвал Азербайджан соблюдать свои международные обязательства в области прав человека и освободить всех несправедливо задержанных. Госсекретарь призвал Азербайджан сделать это незамедлительно", - подчеркивается в релизе.