Չինաստանի հետ հարաբերությունները ՀՀ-ի արտաքին քաղաքականության կարեւոր առաջնահերթություններից են. Հակոբ Արշակյանը՝ Լոու Ցինծյանին 06/20/2024   13:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը Պեկինում հունիսի 19-ին հանդիպել է Չինաստանի Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, Չինաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Լոու Ցինծյանի հետ:
«Հայաստանի Հանրապետությունը Չինաստանի հետ հարաբերությունները դիտարկում է որպես իր արտաքին քաղաքականության կարեւոր առաջնահերթություններից մեկը: Այն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրում»,- նշել է Հակոբ Արշակյանը:
ԱԺ փոխնախագահը ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը եւ տարածաշրջանային զարգացումները, Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա իրականացվող սահմանազատման եւ սահմանագծման մասին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
«Մեր տարածաշրջանին անհրաժեշտ է երկարաժամկետ խաղաղություն: Խաղաղության օրակարգը մեր տարածաշրջանում այլընտրանք չունի: Տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը կարեւոր գործոն է տարածաշրջանում կայուն եւ երկարատեւ խաղաղության հաստատման համար: «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը կծառայի ոչ միայն մեր տարածաշրջանին, այլ նաեւ հյուսիսը հարավին եւ արեւելքն արեւմուտքին կապող միջազգային լոգիստիկ ծրագրերին»,- նշել է ԱԺ նախագահի տեղակալը:
ՉԺՀ Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, Չինաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Լոու Ցինծյանը, անդրադառնալով մեր տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղություն հաստատման անհրաժեշտությանը, նշել է, որ Չինաստանը հարգում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, աջակցում խնդիրների խաղաղ կարգավորման գործընթացին:
Հանդիպմանը քննարկվել են ճանապարհաշինության, էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված խնդիրները: Մեծապես կարեւորվել են տրանսպորտային հաղորդակցության ոլորտում չինական Չինաստան-Հայաստան ուղիղ ավիաչվերթների գործարկումը (ինչը կարեւոր է զբոսաշրջության ոլորտում հետագա համագործակցության խորացման տեսանկյունից), ինչպես նաեւ ուղեւորների եւ բեռների միջազգային տրանսպորտային փոխադրումները:
Ընդգծվել են հայկական արտադրանքների՝ Չինաստանում ներկայացվածության խրախուսման մեխանիզմները, Չինաստանում անցկացվող ցուցահանդեսներին հայ տնտեսավարողների մասնակցությունը եւ ապրանքների առկայությունը:
Հանդիպմանը կարեւորվել է Չինաստանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների զարգացումը:
20:33 17/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ մեծամասնությունը տապալեց և տապալելու է բոլոր նիստերը․ Թովմասյան
20:16 17/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ում լսումներ կանցկացվեն ԵՄ-ին անդամակցելու հայտ ներկայացնելու հարցով հանրաքվե անցկացնելու թեմայով
19:48 17/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱզգային ժողովի բակում հատուկ ջոկատայիններ են տեղակայված
19:03 17/06/2024  |  ՔաղաքականԱմենահեշտը հենց մանդատը թողնելն է, բայց դրանից ի՞նչ հարց ենք լուծում՝ քաղաքական առումով. Լևոն Քոչարյան
18:44 17/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ4 ժամ՝ քվորումն ապահովելու համար
18:37 17/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդդիմությունը արտահերթ նիստ է հրավիրել՝ Փաշինյանի կառավարության հրաժարականի ուղերձի օրակարգով. քվորում չկա
17:40 15/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԽորհրդարանական պատվիրակությունը Պալերմո քաղաքում կմասնակցի Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներին
13:20 13/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն քննարկում է Վճռաբեկ դատարանի դատավորի ընտրության հարցը
20:11 12/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը ներողություն խնդրեց ԱԺ դահլիճում սադրանքի համար
19:36 12/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Վախկոտ դասալիքները պիտի բանտերում լինեն». «Դավաճան», «Դավաճանը մերդ ա». Անկառավարելի իրավիճակ ԱԺ-ում (տեսանյութ)

Аршакян назвал отношения с Китаем одним из важных приоритетов внешней политики Армении 06/20/2024   15:26  |  Политика
Делегация, возглавляемая вице-спикером Национального Собрания РА,  руководителем группы дружбы Армения-Китай Акопом Аршакяном, 19 июня встретилась в Пекине с председателем Комиссии по внешним отношениям Всекитайского Собрания Народных представителей (ВСНП) КНР, руководителем группы дружбы Китай-Армения Лоу Цинцзяном.Подробности приводит пресс-служба парламента Армении.
“Республика Армения рассматривает отношения с Китаем как один из важных своих внешнеполитических приоритетов, что включено в программу Правительства РА на 2021-2026 гг.", - отметил А.Аршакян.
Вице-спикер НС представил мирный процесс Армения-Азербайджан и региональные развития, достигнутые договоренности по демаркации и делимитации на основе Алма-Атинской декларации.
“Нашему региону нужен долгосрочный мир. Мирная повестка дня не имеет альтернативы в нашем регионе. Разблокирование транспортной инфраструктуры – важный фактор установления стабильного и прочного мира в регионе. Проект "Перекресток мира" послужит не только нашему региону, но и соединяющим север с югом и восток с западом международным логистическим программам", - пояснил вице-спикер НС.
Коснувшись необходимости установления долгосрочного мира в нашем регионе, председатель Комиссии по внешним отношениям ВСНП КНР, руководитель группы дружбы Китай-Армения Лоу Цинцзян отметил, что Китай уважает территориальную целостность и суверенитет Армении, содействует процессу мирного урегулирования проблем.
На встрече обсуждались вопросы дорожного строительства, энергетики, развития  высоких технологий. В сфере транспортного сообщения большое значение придано запуску прямых авиарейсов Китай-Армения (что важно с точки зрения углубления дальнейшего сотрудничества в сфере туризма), а также международным транспортным перевозкам пассажиров и грузов.
Подчеркнуты механизмы стимулирования представленности армянской продукции в КНР, участие армянских предпринимателей в проводимых в Китае выставках и наличие товаров.
На встрече особо выделена важность развития отношений между КНР и РА.
16:51 18/04/2024  |  ПолитикаКитай поддерживает реализацию армянского проекта “Перекресток мира” - Чэнь Чжу
17:51 21/03/2024  |  Лента новостейПашинян и вице-премьер Госсовета Китая обсудили возможности разблокирования инфраструктуры в регионе Южного Кавказа