Բուլղարիայի խորհրդարանի նախագահ է ընտրվել Ռայա Նազարյանը 06/20/2024   14:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայազգի Ռայա Նազարյանն ընտրվել է Բուլղարիայի խորհրդարանի նախագահ՝ ստանալով 131՝ կողմ, 66՝ դեմ և 39 ձեռնպահ ձայներ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է բուլղարական BTA-ն։
Ընտրվելուց հետո Ռայա Նազարյանն իր ելույթում նշել է, որ խորհրդարանն՝ անկախ հասարակության վստահության աստիճանից, գործադիր և օրենսդիր իշխանությունների լեգիտիմացման միակ հարթակն է։
«Այդ իսկ պատճառով մեր յուրաքանչյուր ներկայացուցչի ընդհանուր պարտականությունն է ապահովել քաղաքական գործընթացների կարգավորումը և արդարացնել հասարակության ակնկալիքները՝ կապված կայունության, անվտանգության և արդարության հետ»,- ասել է նա։
Նա նշել է, որ պատգամավորները կարող են իր վրա հույս դնել երկխոսության, արդարության, իրավահավասարության և Ազգային ժողովի կանոնադրությանը, օրենքներին ու կանոնակարգերին անվերապահորեն հետևելու առումով։
19:19 21/01/2023  |  Միջազգային լրահոսԲուլղարիայի նախագահը դեմ է արտահայտվել Ուկրաինային զենք մատակարարելուն
17:17 11/12/2022  |  Միջազգային լրահոսՎիեննայում նշել են Բուլղարիայի եւ Ռումինիայի Շենգեն ընդունվելու պայմանները
21:21 09/12/2022  |  Միջազգային լրահոսԲուլղարիայի խորհրդարանը վավերացրել Է Ուկրաինային ռազմական օգնության մասին համաձայնագիրը
23:59 20/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Բուլղարիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
20:36 18/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Սոֆիայի քաղաքապետ Յորդանկա Ֆանդակովայի հետ
19:24 29/09/2022  |  Միջազգային լրահոսԲուլղարիան Ուկրաինային ծանր սպառազինություն չի մատակարարի, չնայած Կիևի խնդրանքին. Բուլղարիայի պաշտպանության նախարար
23:55 09/08/2022  |  Միջազգային լրահոսԲուլղարիայի կառավարությունը հնարավոր է համարել ռուսական գազի մատակարարման վերսկսումը
16:16 31/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԲուլղարիայում այրվել է զինամթերքի պահեստը, որտեղից զենք էին մատակարարում Ուկրաինային
20:49 03/07/2022  |  Միջազգային լրահոսԲուլղարիան հասցրել է զրոյի Ռուսաստանի դեսպանատան աշխատանքի հնարավորությունը.

Армянка Рая Назарян избрана спикером парламента Болгарии 06/20/2024   14:54  |  Лента новостей
Спикером парламента Болгарии избрана армянка Рая Назарян. За нее проголосовал 131 депутат, 66 – против, 39 - воздержались. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на болгарское БТА.
После избрания Рая Назарян в своем выступлении заявила, что парламент, независимо от уровня общественного доверия, является единственной площадкой для легитимизации исполнительной и законодательной власти.
"Поэтому общая ответственность каждого из наших представителей - обеспечить регулирование политических процессов и оправдать ожидания общества относительно стабильности, безопасности и справедливости", - сказала она.
Рая Газарян отметила, что депутаты могут рассчитывать на нее в плане диалога, справедливости, равенства и безусловного соблюдения устава, законов и регламентов Национального собрания.
11:53 03/03/2023  |  Лента новостейПремьер Армении высоко оценил текущий уровень отношений с Болгарией