Գիրության և շաքարախտի առաջացման անսպասելի պատճառ է նշել բժիշկ-սննդաբանը 06/20/2024   18:22  |  Առողջություն
ԱՄՆ Թուլեյնի համալսարանի հանրային առողջության դպրոցի սննդաբան Լու Ցին կարծում է, որ աղի մթերքները մեծացնում են 2-րդ տիպի շաքարախտի զարգացման ռիսկը։ Այս մասին գրում է Daily Mirror-ին հղումով։
Ցին ասել է, որ 2-րդ տիպի շաքարախտի անսպասելի ռիսկի գործոն է հայտնաբերվել 400,000 հիվանդների՝ 12 տարի շարունակվող հետազոտության ընթացքում: Պարզվել է, որ նրանք, ովքեր միշտ աղ են լցնում պատրաստի սննդի մեջ, հիվանդանալու 40 տոկոսով ավելի բարձր ռիսկի տակ են, քան նրանք, ովքեր երբեք չեն անում դա։
«Մենք արդեն գիտենք, որ աղի քանակի կրճատումը նվազեցնում է սրտի հիվանդությունների և հիպերտոնիայի ռիսկը, սակայն նոր հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ եթե աղը հեռացնում եք ձեզնից, դա կարող է նաև օգնել կանխել 2-րդ տիպի շաքարախտը»,- ասել է բժիշկը:
Ցին հայտնել է, որ դեռ դժվար է հստակ ասել, թե ինչպես է աղը հրահրում շաքարախտ։ Նրա կարծիքով՝ այս հարցը լրացուցիչ հետազոտություն է պահանջում։ Բժիշկը, միաժամանակ, համոզմունք է հայտնել, որ խնդիրն ինքնին աղը չէ, այլ այն, որ աղը մեծացնում է ախորժակը և դրդում ավելի շատ ուտել։ Նա դա համարում է գիրության և ներքին բորբոքման հիմնական պատճառ։
22:39 19/06/2024  |  ԱռողջությունՍննդաբանը նախազգուշացրել է կազմվածքի համար ձմերուկի վնասակարության մասին
22:20 19/06/2024  |  ԱնցուդարձՀայտնի է ճարպակալմամբ սպառնացող հանրաճանաչ ուտեստը
18:44 19/06/2024  |  ԱռողջությունՄասնագետը նշել է սրտի համար օգտակար մթերքները
16:57 18/06/2024  |  ԱռողջությունԿարո՞ղ է անձրևը դառնալ մազաթափության պատճառ. մասնագետի մեկնաբանությունը
18:45 17/06/2024  |  ԱռողջությունԶարգանում է նոր հիվանդություն, որը մարդուն կարող է սպանել 48 ժամվա ընթացքում
18:11 03/06/2024  |  ԱռողջությունԻնչ ըմպելիքներ խորհուրդ չի տրվում օգտագործել շոգ եղանակին
20:35 01/06/2024  |  ԱռողջությունԼեզվի մակերևույթի փոփոխությունները կարող են վկայել լուրջ հիվանդությունների մասին

Врач назвал неожиданную причину ожирения и диабета 06/20/2024 17:34 | Здоровье
Врач-нутрициолог из Школы общественного здравоохранения Университета Тулейна (США) Лу Ци считает, что соленая пища повышает риск развития диабета второго типа, передает Lenta.ru со ссылкой на Daily Mirror.
Ци рассказал, что неожиданный фактор риска диабета второго типа был выявлен во время двенадцатилетнего наблюдения за 400 тысячами пациентов. Выяснилось, что у тех, кто всегда подсаливает готовую пищу, риск заболевания на 40 процентов выше, чем у тех, кто так никогда не делает.
«Мы уже знаем, что уменьшение потребления соли снижает риск сердечно-сосудистых заболеваний и гипертонии, но новое исследование показывает, что если вы отодвинете от себя солонку, это поможет еще и предотвратить диабет второго типа», — сказал врач.
Ци отметил, что пока трудно сказать, как именно соль провоцирует диабет. По его мнению, этот вопрос требует дополнительных исследований. Пока же врач убежден: проблема заключается не в самой соли, а в том, что она усиливает аппетит и побуждает больше есть. Это он назвал главной причиной ожирения и внутренних воспалени