ՀՀ-Ֆրանսիա ռազմատեխնիկական համագործակցության վերաբերյալ Բաքվի արձագանքը տարակուսանքի տեղիք է տալիս. ՀՀ ԱԳՆ 06/19/2024 11:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստան-Ֆրանսիա ռազմատեխնիկական համագործակցության վերաբերյալ պաշտոնական Բաքվի արձագանքը տարակուսանքի տեղիք է տալիս: Մարտունակ և ժամանակակից զինտեխնիկայով սպառազինված բանակ ունենալը ցանկացած երկրի ինքնիշխան իրավունքն է:
Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է իր բոլոր հարևանների տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անխախտելիությունը: Հայաստանն ու Ադրբեջանը բարձրագույն մակարդակում պայմանավորվել են, որ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա: Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է այս սկզբունքին և միջազգայնորեն ճանաչված իր 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքից դուրս հավակնություններ չունի: Հայաստանի Հանրապետությունն այս մոտեցումը գործնականում ապացուցել է Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի և Ադրբեջանի Հանրապետության Ղազախի շրջանի չորս գյուղերի շրջանում սահմանազատում իրականացնելու նախաձեռնությամբ: Ադրբեջանին կոչ ենք անում վերջ դնել ՀՀ ավելի քան 30 գյուղերի կենսական նշանակության տարածքների օկուպացիային:
Ամեն առիթով տարածաշրջանային սրացումներ կանխատեսելու Ադրբեջանի գործելակերպը մտածելու տեղիք է տալիս և գալիս է հիմնավորելու մի շարք կենտրոնների կողմից արվող վերլուծությունները, թե Ադրբեջանն ամեն ինչ անելու է վիժեցնելու Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագիր կնքելու գործընթացը, 2024թ. նոյեմբերին Բաքվում կայանալիք COP29 գագաթաժողովից հետո Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ նոր ագրեսիա ձեռնարկելու համար:
Միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրում ենք այս, ինչպես նաև այն փաստի վրա, որ 1 ամսվա ընթացքում խաղաղության համաձայնագիր կնքելու պաշտոնական Երևանի առաջարկը պաշտոնական Բաքվի կողմից մնացել է անարձագանք:

В Ереване выразили недоумение по поводу реакции Баку на военно-техническое сотрудничество между Арменией и Францией 06/19/2024   12:14  |  Лента новостей
Реакция официального Баку на военно-техническое сотрудничество между Арменией и Францией вызывает недоумение. Любая страна обладает суверенным правом иметь армию, вооруженную боевой и современной военной техникой. Об этом говорится в заявлении МИД Армении, опубликованном на сайте внешнеполитического ведомства в среду.
В заявлении отмечается, что Республика Армения признает территориальную целостность и нерушимость границ всех своих соседей.
"Армения и Азербайджан на самом высоком уровне договорились о признании территориальной целостности и суверенитета друг друга на основании Алма-Атинской декларации 1991 года. Республика Армения придерживается этого принципа и не имеет претензий за пределами своей международно признанной территории в 29 743 кв км. Республика Армения на практике доказала этот подход своей инициативой по проведению делимитации границы в районе четырех сел в Тавушской области Республики Армения и Казахском районе Азербайджанской Республики. Мы призываем Азербайджан положить конец оккупации жизненно важных территорий более 30 сел Республики Армения", - говорится в заявлении.
В МИД РА указали, что практика Азербайджана прогнозировать по каждому поводу региональную эскалацию заставляет задуматься и подтверждает анализ ряда центров, согласно которому Азербайджан сделает все, чтобы сорвать процесс заключения мирного соглашения с Арменией для того, чтобы предпринять новую агрессию против Республики Армения после саммита COP29, который пройдет в Баку в ноябре 2024 года.
МИД Армении обращает внимание международного сообщества на это, а также на тот факт, что предложение официального Еревана заключить мирный договор в течение 1 месяца осталось без ответа со стороны официального Баку.
17:58 14/06/2024  |  Лента новостейМиссия ЕС в Армении разоблачила ложь Минобороны Азербайджана
09:58 14/06/2024  |  Лента новостейЕреван опроверг очередной лживый вброс Баку об обстреле
00:10 14/06/2024  |  Лента новостейОчередная дезинформация: Ереван второй раз за день уличил Баку во лжи
11:54 13/06/2024  |  Лента новостейЕреван разоблачил ложь Баку об обстреле
15:31 12/06/2024  |  Лента новостейВ процессе делимитации в Тавуше в значительной степени было учтено мнение жителей Воскепара - Пашинян