Հայաստանի անցումը ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի «հովանոցի» տակ անհնարին կդարձնի Ռուսաստանի հետ միասնական պաշտպանական տարածքի պահպանումը. Գալուզին 06/18/2024   11:52  |  Քաղաքական
Հայաստանի անցումը ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի «հովանոցի» տակ ուղղակի անհնարին կդարձնի Ռուսաստանի հետ և ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում միասնական պաշտպանական տարածքի պահպանումը։ Այս մասին «Կոմսոմոլսկայա պրավդա»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը։
«Անվտանգության ոլորտում Հայաստանի ինքնիշխանության հետագա քայքայումը և ԱՄՆ-ի ու ՆԱՏՕ-ի «թղթե հովանոցի» տակ անցումը պարզապես անհնարին կդարձնի Ռուսաստանի հետ և ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում միասնական պաշտպանական տարածքի պահպանումը»,- ասել է Գալուզինը։
Նրա խոսքով, «արևմտյան նարատիվների ազդեցության տակ երկկողմ քաղաքական շփումների կտրուկ նեղացում է տեղի ունեցել»։
«Ռուսաստանի, ՀԱՊԿ-ի և գոյություն ունեցող անվտանգության համակարգի անհիմն քննադատություն գնալով ավելի ու ավելի շատ է լսվում Երևանից։ Բայց ինչ էլ որ խոստանան արևմտյանները, որոնք դրդեցին Հայաստանի իշխանություններին «սառեցնել» մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին, կազմակերպությանը՝ որպես Հայաստանի անվտանգության ապահովման մեխանիզմ, այսօր արդյունավետ այլընտրանքներ չկան»,- ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարարը։
11:36 18/06/2024  |  ՔաղաքականԱրևմուտքը Հայաստանը դիտարկում է որպես Ռուսաստանի դեմ հիբրիդային պատերազմի գործիքներից մեկը. Գալուզին
12:51 05/06/2024  |  ՔաղաքականՀայաստանի հապճեպ որոշումները կարող են անհնար դարձնել ՀԱՊԿ դաշնակիցների հետ միասնական պաշտպանական համակարգ ստեղծելը. ՌԴ ԱԳՆ
12:31 05/06/2024  |  ՔաղաքականԱնկախ Արևմուտքի խոստումներից՝ Հայաստանի համար ՀԱՊԿ-ին այլընտրանք չկա՝ վստահեցնում է Գալուզինը
12:04 05/06/2024  |  ՔաղաքականՄոսկվան պատրաստ է շարունակել լիարժեք աջակցությունը Երևանի և Բաքվի հաշտեցման գործում. Գալուզին
11:50 05/06/2024  |  ՔաղաքականՄեր մեղքով չի. Գալուզինի խոսքով՝ ԱԳՆ-ի ու ՊՆ-ի մակարդակով հայ-ռուսական շփումները նվազել են Արևմուտքի ճնշման արդյունքում
13:13 15/05/2024  |  ՔաղաքականՌուս խաղաղապահներն արեցին այն կարևորը, որը չպետք է մոռանալ՝ նրանք խաղաղություն և կայունություն բերեցին ԼՂ. Գալուզին
12:54 15/05/2024  |  ՔաղաքականՄոսկվան ողջունում է Ալմաթիում Երևանի ու Բաքվի բանակցությունները. Գալուզին
13:33 11/04/2024  |  Միջազգային լրահոսԳալուզինն ընդունել է Թուրքիայի դեսպանին. խոսել են «3+3» հարթակի հանդիպումների կարևորության մասին

Переход Армении под "зонтик" США и НАТО сделает невозможным сохранение единого оборонного пространства с РФ – Галузин 06/18/2024 10:03 | Политика
Переход Армении под "зонтик" США и НАТО просто сделает невозможным сохранение единого оборонного пространства с Россией и в рамках ОДКБ, заявил заместитель министра иностранных дел РФ Михаил Галузин в интервью "Комсомольской правде". Текст беседы опубликован на сайте МИД РФ.
"Дальнейшее размывание суверенитета Армении в сфере безопасности и переход на западные лекала под «бумажный зонтик» США и НАТО просто сделает невозможным сохранение единого оборонного пространства с Россией и в рамках ОДКБ", - сказал Галузин.
По его словам, "под воздействием западных нарративов произошло резкое сужение двусторонних политических контактов".
"Из Еревана все чаще слышится необоснованная критика в адрес России, ОДКБ, сложившейся системы обеспечения безопасности. Это, по меньшей мере, неконструктивно и недальновидно", - заявил Галузин.
По его мнению, полноформатное участие Еревана в работе ОДКБ отвечает чаяниям армянского народа, служит делу поддержания мира и стабильности на Южном Кавказе.
"Что бы ни обещали западники, подтолкнувшие армянские власти к «заморозке» участия в Организации, действенных альтернатив ОДКБ в качестве механизма обеспечения безопасности Армении сегодня нет", - считает замглавы МИД РФ.
Работа по наращиванию потенциала ОДКБ планомерно движется, оставляя Ереван позади, заявил Галузин.
"Идет выработка новых алгоритмов кризисного реагирования, укрепление возможностей Коллективных сил Организации с учетом боевого российского опыта, принимаются серьезные программные документы по обеспечению пограничной безопасности наших союзников в Центральной Азии", - сказал российский дипломат.
По его словам, Москва неоднократно и на различных уровнях четко доводила свою готовность обсуждать беспокоящие Ереван вопросы.
"Подчеркивали, что Москва была и остается приверженной всему комплексу договоренностей как на двустороннем уровне, так и в рамках общих интеграционных структур, не отказывалась от обязательств перед союзниками. При этом реакции на наши различные инициативы мы так и не получили. Рассчитываем, что армянскому руководству хватит политической мудрости для понимания иллюзорности обещаний Запада, критической важности отношений с Россией с точки зрения суверенитета, безопасности и экономического развития республики", - заявил Михаил Галузин.