Աննա Դանիբեկյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու միջնորդության քննությունը հետաձգվեց 06/17/2024 12:20 | Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին միջնորդության քննությունը հետաձգվեց։ Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հայտնեց, որ հարցում է կատարել, որն էական նշանակություն ունի կարգապահական վարույթի քննության համար, ըստ այդմ, ԲԴԽ-ում դատական նիստը հետաձգվեց՝ մինչև պատասխանի ստացումը։ Դատավորը պարզաբանումներ էր պահանջել՝ դատական դեպարտամենտի լիազորությունների, ինչպես նաև՝ իր վերաբերյալ վարույթի հարուցման առնչությամբ։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ արդարադատության նախարարությունը միջնորդություն է ներկայացրել ԲԴԽ՝ պահանջելով կարգապահական պատասխանատվության ենթարկել դատավոր Աննա Դանիբեկյանին։ Դատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթը հարուցվել է ԲԴԽ աշխատակազմի՝ դատական դեպարտամենտի պատրաստած տեսանյութի հիման վրա։ Մասնավորապես, փետրվարի 10-ին ԲԴԽ-ի պաշտոնական էջում տեսանյութ էր հրապարակվել, որով ԲԴԽ-ի աշխատակազմը դատավորներին է մեղադրել Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի, Լևոն Երանոսյանի, Գագիկ Խաչատրյանի և Մանվել Գրիգորյանի գործերի տապալման համար՝ դա կապելով դատական նիստերի ձգձգման հետ և դժգոհելով, թե դրա հետևանքով Ռ․ Քոչարյանի, Ս․ Սարգսյանի գործով վաղեմության ժամկետներն անցել են։ Ավելին, երրորդ իշխանությանը սպասարկելուն կոչված մարմինը՝ դեպարտամենտը, հորդորել էր վարույթ հարուցող մարմիններին, որոնց թվում է գործադիր իշխանությունը, տեսանյութը դիտարկել կարգապահական վարույթ հարուցելու ուղղությամբ գործողություններ իրականանցնելու համար։
Թեև ԲԴԽ աշխատակազմի ուսումնասիրությունների հիման վրա վարույթ հարուցելու և այն քննելու դեպքում կասկածի տակ կարող է դրվել ԲԴԽ-ի՝ օրինական դատարան լինելու հանգամանքը, ինչի մասին բարձրաձայնել են նաև մասնագիտական հանրության ներկայացուցիչները, այդուհանդերձ, ինչպես պարզվեց՝ ՀՀ ԱՆ-ն տեսանյութի առթիվ կարգապահական վարույթ է հարուցել։ Ընդ որում, միջնորդության մեջ որպես առիթ նշվել է ԴԴ տեսանյութի վերահրապարակումը՝ «Իրավաբան․նեթ» կայքում։

Слушания по ходатайству о привлечении судьи Анны Данибекян к дисциплинарной ответственности отложены 06/17/2024   13:41  |  Судебный репортаж
Рассмотрение ходатайства о привлечении судьи уголовного суда общей юрисдикции Еревана Анны Данибекян к дисциплинарной ответственности отложено.
Судья Анна Данибекян сообщила об отправке запроса, который имеет существенное значение для рассмотрения дисциплинарного производства. Ввиду этого слушания в Высшем судебном совете(ВСС) были отложены до получения ответа. Судья потребовала разъяснений относительно полномочий судебного департамента, а также начала производства в отношении нее.
Напомним, министерство юстиции Армении направило в ВСС ходатайство с требованием привлечь судью Анну Данибекян к дисциплинарной ответственности.
Дисциплинарное производство в отношении судьи было инициировано на основании видеоролика, подготовленного аппаратом ВСС -  судебным департаментом сотрудников.
В частности, 10 февраля на официальном сайте ВСС был опубликован видеоматериал, которым аппарат ВСС обвинил судей в провале дел Роберта Кочаряна, Сержа Саргсяна, Левона Ераносяна, Гагика Хачатрян и Манвела Григоряна, связав это с затягиванием судебных заседаний, и выразил недовольство тем, что из-за этого истекли сроки давности по делам Р. Кочаряна и С. Саргсяна.
Более того, призванный служить третьей власти орган, - департамент, призвал органы, осуществляющие производство, в том числе исполнительную власть, рассмотреть видеозапись для принятия мер по возбуждению дисциплинарного производства.
Хотя в случае начала производства на основании исследования сотрудников ВСС и его рассмотрения, сам факт того, что ВСС является законным судом, может быть поставлен под сомнение, о чем также говорили представители профессионального сообщества, тем не менее, как выяснилось, Минюст РА возбудил дисциплинарное производство по факту видеоматериала. Причем в качестве повода в ходатайстве упоминалась републикация видео СД на сайте "Iravaban.net".