Նեթանյահուն որոշել է ցրել Իսրայելի ռազմական կաբինետը 06/17/2024 15:50 | Միջազգային լրահոս
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն որոշում է կայացրել ցրել ռազմական կաբինետը։ Այս մասին այսօր հաղորդել է «Ինտերֆաքս»-ը՝ վկայակոչելով իսրայելական լրատվամիջոցները:
Նշվում է, որ այս մարմնի լուծարումն անսպասելի չէր, քանի որ անցյալ շաբաթ Իսրայելի ռազմական կաբինետի նախարար Բենի Գանցը հայտարարեց կաբինետը լքելու իր որոշման մասին՝ վարչապետի հետ տարաձայնությունների պատճառով։
Այժմ ակնկալվում է, որ Նեթանյահուն Գազայի հատվածում գործողության վերաբերյալ որոշումներ կկայացնի Իսրայելի ազգային անվտանգությունը ղեկավարող Իտամար Բեն Գվիրի հետ առանձին հանդիպումների ժամանակ։ Այդ որոշումներն այնուհետև պետք է հաստատվեն Իսրայելի անվտանգության ավելի լայն կաբինետի կողմից։
Նեթանյահուն Իսրայելի ռազմական կաբինետը ձևավորեց ընդդիմադիր կուսակցությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ 2023 թ. հոկտեմբերին՝ Իսրայելի վրա Համասի հարձակումից հետո։ Այս կաբինետ մտած ընդդիմադիր քաղաքական գործիչներից ամենահայտնին Գանցն էր։

Нетаньяху решил распустить военный кабинет Израиля 06/17/2024   15:16  |  Международные новости
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху принял решение распустить военный кабинет, передает в понедельник Интерфакс со ссылкой на израильские СМИ.
Отмечается, что роспуск этого органа не стал неожиданным, так как на прошлой неделе министр военного кабинета Израиля Бени Ганц объявил о решении покинуть кабинет из-за разногласий с премьером.
Ожидается, что теперь Нетаньяху будет принимать решения по операции в секторе Газа в ходе отдельных встреч с министром, курирующим израильскую нацбезопасность, Итамаром Бен Гвиром. Затем эти решения должен будет одобрить более широкий состав кабинета безопасности Израиля.
Нетаньяху сформировал военный кабинет Израиля с участием представителей оппозиционных партий в октябре 2023 года – после нападения группировки ХАМАС на Израиль. Самым видным политиком от оппозиции, вошедшим в этот кабинет, был как раз Ганц.