Հայաստանի և Ուկրաինայի ԱԳՆ–ները քաղաքական խորհրդակցություններ են անցկացրել Կիևում 06/17/2024 19:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 17-ին Կիևում կայացել են քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև: Հայաստանյան պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը, ուկրաինականը՝ Ուկրաինայի ԱԳ նախարարի տեղակալ Եվհեն Պերեբիյնիսը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Խորհրդակցությունների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկկողմ քաղաքական օրակարգի հարցերի լայն շրջանակին, քննարկվել են փոխադարձ կարևորություն ունեցող ոլորտներում համագործակցության հետագա ակտիվացման հեռանկարները: Կողմերը քննարկել են առևտրատնտեսական, իրավապայմանագրային և այլ ուղղություններով համագործակցության հարցեր:
Կողմերը կարծիքներ են փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի՝ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ: Զրուցակիցները կարևորել են երկու երկրների միջև տարբեր մակարդակներում շարունակական շփումներն ու մտքերի պարբերական փոխանակումը:
Ուկրաինական կողմը մանրամասն տեղեկացվել է Ադրբեջանի ագրեսիայի և ՀՀ ինքնիշխան տարածքի օկուպացման հետևանքով տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի, ինչպես նաև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված Հայաստանի Հանրապետության ջանքերի վերաբերյալ։
Մնացական Սաֆարյանը տեղեկացրել է ուկրաինական պատվիրակությանը տարածաշրջանում կայունության և տնտեսական զարգացման ապահովմանն ուղված` ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության վերաբերյալ, որի հիմքում ընկած են ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքները։

Армения и Украина провели политические консультации в Киеве 06/18/2024 09:21 | Политика
В Киеве 17 июня прошли политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Украины. Армянскую делегацию возглавил заместитель министра иностранных дел Республики Армения Мнацакан Сафарян, а украинскую - заместитель министра иностранных дел Украины Евген Перебийнис. Подробности приводит пресс-служба МИД Армении.
В ходе консультаций был рассмотрен широкий спектр вопросов двусторонней политической повестки, обсуждены перспективы дальнейшей активизации сотрудничества в областях, представляющих взаимный интерес. Стороны обсудили вопросы сотрудничества в торгово-экономическом, договорно-правовом и других направлениях.
Стороны обменялись мнениями по представляющим взаимный интерес вопросам международной и региональной повестки. Собеседники подчеркнули важность последовательных контактов между двумя странами на разных уровнях и периодических обменов мнениями.
Украинская сторона была подробно проинформирована о ситуации в регионе вследствие агрессии Азербайджана и оккупации суверенной территории Республики Армения, а также об усилиях Еревана, направленных на урегулирование отношений.
Мнацакан Сафарян проинформировал украинскую делегацию о представленном правительством Республики Армения проекте «Перекресток мира», направленном на обеспечение стабильности и экономического развития в регионе. В основе проекта лежат принципы суверенитета и территориальной целостности, взаимности и равенства.