Լրագրողական կազմակերպություններն իշխանություններից պահանջում են ներողություն խնդրել ԶԼՄ-ներից ու փոխհատուցել պատճառված վնասները 06/14/2024   16:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 12-ին ՀՀ Ազգային ժողովի մոտ «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման կազմակերպած բողոքի ակցիայի դեմ ոստիկանության կիրառած հատուկ միջոցների արդյունքում ի թիվս բազմաթիվ ցուցարարների տուժել են նաև 10-ից ավելի լրագրողներ և օպերատորներ, որոնք իրադարձությունների կիզակետում կատարում էին իրենց մասնագիտական պարտականությունները։
Այսպես՝ լուսաձայնային նռնակների պայթյուններից և առաջացած հրմշտոցներից վնասվածքներ են ստացել «NEWS.am» լրատվական կայքի օպերատոր Վազգեն Եթումյանը, «ArmLur.am»-ի օպերատոր Հովսեփ Հովսեփյանը, «ՍիվիլՆեթ»-ի/CivilNet-ի օպերատոր Նարեկ Հայրյանը, «ABC media»-ի լրագրողներ Նանե Հայրապետյանն ու Աղվան Ասոյանը, օպերատորներ Էդիկ Մալաքյանն ու Արման Ղարիբյանը, «MediaHub.am»-ի թղթակից Նարե Գևորգյանը, «Alpha News»-ի լրագրող Արփինե Բաղդասարյանը և օպերատոր Հովհաննես Հակոբյանը։
Բախումների ընթացքում վնասվել կամ կորել է «Փաստինֆո» լրատվականի, PARA TV-ի, «Սպուտնիկ Արմենիա»-ի և այլ լրատվամիջոցների տեխնիկան՝ ուղիղ հեռարձակման սարքեր, տեսախցիկներ ու միկրոֆոններ։
Մենք՝ ներքոստորագրյալ լրագրողական կազմակերպություններս, խստորեն դատապարտում ենք ոստիկանության կողմից ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների նկատմամբ բիրտ ուժի կիրառումը, ոչ պրոֆեսիոնալ, չհաշվարկված գործողությունները, որոնք հանգեցրել են ծանր հետևանքների։ Մի շարք տեսագրություններում, ինչպես նաև «Ֆոտոլուր»/Photolure News Agency լրատվական գործակալության լուսանկարում պարզորոշ երևում է, որ լուսաձայնային նռնակներ ուղղվել են նաև լրագրողների ու օպերատորների կողմ, որտեղ կուտակված էին լրատվամիջոցների տեսախցիկները։ Սա հիշեցնում է 2016 թվականի հուլիսին Երևանի Սարի թաղում տեղի ունեցած իրադարձությունները լուսաբանող լրագրողների թիրախավորումը և նրանց նկատմամբ չարդարացված ուժի կիրառումն ու հետապնդումները, ինչը վկայում է, որ ոստիկանության գործելաոճում գրեթե ոչինչ չի փոխվել, և լուրջ կասկածի տակ է դնում հռչակված բարեփոխումների մասին պնդումները։
Այս ֆոնին խորը մտահոգություն է առաջացնում այն փաստը, որ երկրի առաջին դեմքերն անվերապահորեն արդարացրել են ուժային կառույցների գործողությունները՝ նույնիսկ չսպասելով դրանց վերլուծությունների արդյունքներին, ինչը պարարտ հող է ստեղծում հետագայում նման գործողությունների կրկնման համար։
Վրդովմունք է առաջացնում նաև այն, որ նույն օրը, երբ Ազգային ժողովի նիստում՝ վարչապետի հետ հարցուպատասխանի ժամանակ, վիճաբանություն է սկսվել իշխանության և ընդդիմության ներկայացուցիչների միջև, անվտանգության ծառայության աշխատակիցները փորձել են ԱԺ-ի օթյակից բռնի ուժով դուրս հանել լրագրողներին՝ արգելելով նրանց կատարել մասնագիտական պարտականությունները՝ տեսանկարահանել ԱԺ նիստերի դահլիճում տեղի ունեցողը։ Այսպիսի անընդունելի գործելաոճ խորհրդարանում դրսևորվել է նաև նախորդ տարիներին, և սա դարձել է արատավոր ավանդույթ։
Ելնելով վերոգրյալից՝ մենք պահանջում ենք․
իշխող քաղաքական ուժից՝ հանդես գալ հայտարարությամբ և հայցել ներողամտություն հունիսի 12-ի իրադարձությունների ընթացքում տուժած բոլոր լրագրողներից ու լրատվամիջոցներից, փոխհատուցել նրանց վնասները և միջոցներ ձեռնարկել ճգնաժամային իրավիճակներում նրանց անվտանգ գործունեությունն ապահովելու համար,
Ներքին գործերի նախարարությունից՝ ծառայողական քննություն իրականացնել և վերլուծել ոստիկանության գործողությունների օրինականությունն ու համաչափությունը, բացահայտել խախտումները, հրապարակայնորեն ընդունել դրանք և պատասխանատվության ենթարկել իրենց լիազորությունները չարաշահած ծառայողներին։
Մենք մեր համերաշխությունն ու սատարումն ենք հայտնում ցավալի իրադարձություններում տուժած բոլոր լրագրողներին ու օպերատորներին, մաղթում շուտափույթ ապաքինում և տոկունություն:
ՄԵԴԻԱ ՆԱԽԱՁԵՌՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿԵՆՏՐՈՆ
15:49 14/06/2024  |  ՄեկնաբանությունԻսկ ի՞նչ կանեի ես, եթե լինեի ոստիկանապետ Արամ Հովհաննիսյանը (որ մեղքիս համար). Խուդոյան
11:57 14/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲաղրամյան պողոտայում ոստիկանության գործողությունների հետևանքով 8 անձ այս պահին ԲԿ-ում է․ Ավանեսյան
11:55 14/06/2024  |  ՄեկնաբանությունԿուզենայի իմանալ բուն ամերիկացիները կիսո՞ւմ են իրենց դեսպանի տեսակետը, իրենք ևս փափագո՞ւմ են ունենալ այսպիսի ժողովրդավարություն. Դանիելյան
23:47 13/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանությունները նման քայլերով հաստատում են իրենց տագնապն ու անհաղթահարելի վախերը․ «Ժողովրդավարական համախմբում»
23:37 13/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՖիզիկապես ծանր վնասվածքներ եմ ստացել, բայց սա էլ կանցնի. դաստակը կորցրած քաղաքացի
22:57 13/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱշտարակի ՁՎՊ ում պարզվել է, որ ձերբակալվածներն ունեն ծանր վնասվածքներ ու նրանց բուժօգնություն չի ցուցաբերվել
22:11 13/06/2024  |  ՔաղաքականԴա թույլ կտա իշխանափոխություն իրականացնել արտահերթ ճանապարհով.Էլբակյան (տեսանյութ)
22:10 13/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը ծառայում է բոլորին, անգամ իր չսիրած ՌԴ-ին. Սրբազան (տեսանյութ)
21:31 13/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎրանային ավանը դուրս պետք է գա, 96 ժամյա գործընթացն ավարտված է. Սրբազան (տեսանյութ)
21:29 13/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԴուք ասելիք չունե՞ք քաղաքական կոչված կուսակցություններ, հասարակական, իրավապաշտպան կազմակերպություններ․ Սրբազան

Журналистские организации требует от властей Армении извиниться перед СМИ и возместить причиненный им ущерб 06/14/2024 17:22 | Лента новостей
Журналистские организации решительно осуждают применение полицией грубой силы в отношении представителей СМИ, требуют принести извинения, а также возместить причиненный им ущерб.
"В результате применения полицией специальных средств против акции протеста, организованной движением «Тавуш во имя Родины» у Национального Собрания РА 12 июня, помимо многих демонстрантов, пострадали также более 10 журналистов и телеоператоров, которые в эпицентре событий выполняли свои профессиональные обязанности", - говорится в заявлении.
Так, отметили авторы заявления, от разрывов светошумовых гранат и возникшей давки пострадали оператор новостного сайта News.am Вазген Етумян, оператор Armlur.am Овсеп Овсепян, оператор CivilNet Нарек Айрян, журналисты ABC media Нане Айрапетян и Агван Асоян, операторы Эдик Малакян и Арман Гарибян, корреспондент Mediahub.am Наре Геворкян, корреспондент AlphaNews Арпине Багдасарян и оператор Ованнес Акопян.
В ходе стычек повреждено или утеряно оборудование информационного агентства "Пастинфо", PARA TV, "Спутник Армения" и других СМИ: оборудование для прямых трансляций, камеры и микрофоны.
"Мы, нижеподписавшиеся журналистские организации, решительно осуждаем применение полицией грубой силы в отношении представителей СМИ, непрофессиональные, непросчитанные действия, которые обернулись серьёзными последствиями. На некоторых видеокадрах, а также на снимках, заснятых информагентством "Фотолур"/Photolure News Agency отчетливо видно, что светошумовые гранаты были направлены также в сторону журналистов и операторов, где находились камеры СМИ. Это напоминает таргетирование, журналистов, освещавших события в Сари Тахе в июле 2016 года, неоправданное применение в отношении них силы и преследования, что свидетельствует о том, что в методах работы полиции почти ничего не изменилось, и случившееся ставит под серьезные сомнения утверждения о декларируемых реформах", - говорится в заявлении.
Как указали авторы заявления, на этом фоне вызывает глубокую тревогу тот факт, что первые лица страны безоговорочно оправдывали действия силовых структур, даже не дождавшись результатов их анализа, что создает благодатную почву для повторения подобных действий в будущем.
"Вызывает возмущение и то, что в тот же день, когда во время сессии вопросов и ответов с премьер-министром на заседании Национального Собрания между представителями власти и оппозиции возник спор, сотрудники службы безопасности попытались принудительно вывести журналистов из ложи НС, запретив им выполнять свои профессиональные обязанности и заснять происходящее в зале заседаний НС. Подобная неприемлемые методы работы в парламенте имели место и в предыдущие годы, и это стало порочной традицией», - отмечается в заявлении.
Исходя из вышеизложенного, журналистские организации требуют от правящей политсилы выступить с заявлением и извиниться перед журналистами и СМИ, пострадавшими в ходе событий 12 июня, компенсировать им убытки и принять меры по обеспечению их безопасной деятельности в кризисных ситуация.
Журналистские организации требуют от МВД провести внутреннее расследование и проанализировать законность и соразмерность действий полиции, выявить нарушения, публично признать их и привлечь к ответственности сотрудников, злоупотребивших своими полномочиями.
"Мы выражаем солидарность и поддержку всем журналистам и телеоператорам, пострадавшим от печальных событий, желаем им скорейшего выздоровления и стойкости", - говорится в заявлении.
Заявление подписали Комитет по защите свободы слова, Ереванский пресс-клуб, Центр медиаинициатив, Клуб журналистов "Аспарез", Институт многосторонней информации – Армения, Клуб общественной журналистики, ОО "Журналисты во имя будущего", ОО "Журналисты за права человека", Пресс-клуб Гориса.