ՆԳՆ հայտի հիման վրա՝ ՄԱԿ-ի կողմից իրականացվել է Լոռու և Տավուշի մարզերում աղետի ազդեցության, վնասի և մարդասիրական կարիքների առաջնային գնահատում 06/14/2024 13:35 | ԼՐԱՀՈՍ
Լոռու և Տավուշի մարզերում տեղի ունեցած ավերիչ հեղեղների հետևանքները վերացնելու համար, ՀՀ ներքին գործերի նախարարի խնդրանքով, ՄԱԿ-ի հայաստանյան թիմը՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի տեխնիկական ղեկավարությամբ, իրականացրել է Բազմոլորտային առաջնային կարիքների արագ գնահատում (ՄԻՐԱ)։
Այն նպատակ է ունեցել առաջնային գնահատում իրականացնել աղետի ազդեցության, վնասի և մարդասիրական կարիքների համար: Հաշվետվության նախնական արդյունքները քննարկվել են հիմնական գործընկերների հետ, ինչի արդյունքում հաշվետվությունը բերվել է վերջնական տեսքի:
Հունիսի 13-ին հաշվետվության հիմնական արդյունքներն ու առաջարկությունները ներկայացվել են ՀՀ կառավարությանն ու միջազգային դոնոր համայնքին։
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես են եկել Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Ֆղանսուազ Ժակոբը, ՆԳՆ ռազմավարական պլանավորման, քաղաքականության մշակման և մոնիթորինգի վարչության պետ Արմեն Մկրտչյանը և Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին։
Բազմոլորտային առաջնային կարիքների արագ գնահատման արդյունքները ներկայացրել է ՄԱԶԾ փորձագետ Կրունոսլավ Կատիչը։
Բազմոլորտային առաջնային կարիքների գնահատմանը հաջորդելու է հետաղետային կարիքների գնահատման և վերականգնման գործընթացը:

Миссия ООН по запросу МВД Армении провела первичную оценку последствий наводнения в Лори и Тавуше 06/14/2024   14:02  |  Лента новостей
Миссия ООН по запросу МВД Армении провела первичную оценку последствий разрушительного наводнения, ущерба и гуманитарных потребностей в Лорийской и Тавушской областях РА.
Предварительные выводы отчета были обсуждены с ключевыми партнерами, По итогам обсуждения отчет был окончательно доработан.
13 июня основные результаты и рекомендации отчета были представлены правительству РА и международному донорскому сообществу.
За многосекторальной оценкой первичных потребностей последует оценка потребностей после стихийного бедствия и процесс восстановления.
13:52 14/06/2024  |  Лента новостейМинистр заявил о возможности начала эксплуатации поврежденной в Лори железной дороги раньше запланированного срока
14:40 11/06/2024  |  Чрезвычайное просшествиеРека Дебед снесла установленный после наводнения временный мост в Каркопе
16:41 07/06/2024  |  Чрезвычайное просшествиеСпециалисты из Армении, России и Грузии работают над восстановлением разрушенной из-за наводнения в Лори ж/д инфраструктуры
09:07 06/06/2024  |  Информационная платформаВосстановлено пешеходное сообщение со станцией Санаин в пострадавшем от наводнения Лори
14:17 05/06/2024  |  Лента новостейПервая после наводнения в Армении партия бензина и дизтоплива прибыла в Армению из Грузии по железной дороге
10:39 05/06/2024  |  Информационная платформаПоврежденные из-за наводнения участки межгосударственной дороги M6 в Армении проходимы - инфоцентр
12:45 04/06/2024  |  Чрезвычайное просшествиеВосстановлено движение поездов на двух из восьми поврежденных участков железной дороги в Армении
09:30 31/05/2024  |  Чрезвычайное просшествиеАрмения запросила активацию механизма гражданской обороны ЕС и содействие ООН в связи с ЧС в Лори и Тавуше
14:07 30/05/2024  |  Чрезвычайное просшествиеМасштабы бедствия огромны: Саносян представил Пашиняну последствия наводнения в Лори и Тавуше