30 անձ ձերբակալված է 72 ժամով. փաստաբան 06/13/2024 14:36 | ԼՐԱՀՈՍ
«Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման 30 աջակից երեկ ձերբակալվել է։ Նրանք նախ բերման են ենթարկվել՝ ենթադրյալ վարչական իրավախախտում թույլ տալու համար, ապա 30 անձ ձերբակալվել է 72 ժամով։
Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնել է փաստաբան Սերգեյ Հարությունյանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ բախումներ են տեղի ունեցել ԱԺ-ի մոտ, որի ժամանակ իրավապահներն անհամաչափ ուժ են կիրառել խաղաղ հավաքի մասնակիցների նկատմամբ, որի հետեւանքով շուրջ 98 անձ ստացել է վնասվածք։
Կատարված բռնություններն անմիջապես պաշտպանել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ԱԺ ամբիոնից հայտարարելով, որ իրավապահ մարմինները ուժ կիրառելու իրավունք ունեն եւ նրանք դրա համար չեն կարող պատասխանատվության ենթարկվել, ինչից քիչ անց արդեն ՀՀ քննչական կոմիտեն, թերեւս ԱԺ ամբիոնից հնչեցրածը հիմք ընդունելով, միակողմանի հաղորդագրություն տարածեց ու տեղի ունեցած բախումների մեջ, փաստացի, մեղադրեց քաղաքացիներին։
« 2024թ. հունիսի 12-ին` ժամը 19:30-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Բաղրամյան և Դեմիրճյան փողոցների հատման խաչմերուկում անցկացվող բողոքի ակցիայի ընթացքում հավաքի մասնակիցները, չենթարկվելով տեղում ծառայություն իրականացնող և հասարակական կարգը պաշտպանող ոստիկանության ծառայողների օրինական պահանջներին, սկսել են հասարակական անվտանգությանն սպառնացող զանգվածային անկարգություններ, որոնք զուգորդվել են ծառայություն իրականացնող ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ բռնության գործադրմամբ՝ ոտքերով և ձեռքերով հարվածներ հասցնելով և նրանց ուղղությամբ տարբեր առարկաներ նետելով։ Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով։Հաղորդագրության մեջ իրավիճակի լարման պատճառը ներկայացված էր մեղադրական կոնտեքստով՝ ուղղված հավաքի մասնակիցներին, հաղորդագրության մեջ խոսք չկար ոստիկանական ուժերի պահվածքի մասին, չնայած նաև նշված էր, որ ուսումնասիրվում են դեպքի վայրում իրականացվող տեսանկարահանումների տեսագրությունները»։
Նկատենք, որ նույն տեսագրություններում բազմաթիվ կադրեր կան, երբ ոստիկանները խուլիգանների նման ծեծում են քաղաքացիներին՝ ոտքերով հարվածելով նրանց ընկած վիճակում։

Адвокат сообщил о задержании 30 участников акции протеста в Ереване на 72 часа 06/13/2024   15:03  |  Лента новостей
30 сторонников протестного движения "Тавуш во имя Родины" вчера были задержаны на 72 часа. Они сначала были доставлению в полицию за предполагаемое административное правонарушение, а затем задержаны. Об этом "ФактИнфо" сообщил адвокат Сергей Арутюнян.
Напомним, вчера произошли столкновения между протестующими и полицейскими у здания парламента Армении. В ходе стычек полиция применила несоразмерную силу в отношении участников движения. В результате почти 100 человека получили ранения.
Накануне Пашинян заявил с трибуны НС, что правоохранительные органы вправе применять силу и они не могут быть привлечены к ответственности за это. Спустя некоторое время Следственный комитет, по всей вероятности, приняв за основание слова, прозвучавшие с трибуны НС, распространил однобокий релиз и обвинил в произошедших стычках граждан.
"12 июня около 19:30, во время акции протеста на пересечении улиц Баграмяна и Демирчяна участники митинга, не подчинившись законным требованиям полицейских, несущих на месте службу и поддерживающих общественный порядок, начали массовые беспорядки, сопровождавшиеся применением насилия в отношении сотрудников полиции, которым наносили удары ногами и руками, а также забрасывали их различными предметами. По данному факту  инициировано уголовное производство по ч. 1 ст. 327 УК РА", - говорилось в сообщении СК.
При этом в релизе не было ни одного упоминания о поведении полицейских, хотя и указывалось, что видеозаписи с камер наблюдения изучаются.
Отметим, что в тех же видеоматериалах есть многочисленные кадры с места событий, на которых запечатлено, как полицейские избивают протестующих.