ԱՄՆ Պետքարտուղարի առաջին տեղակալը կայցելի Հայաստան 06/13/2024 23:30 | ԼՐԱՀՈՍ
Պետքարտուղարի՝ կառավարման և ռեսուրսների հարցերով առաջին տեղակալ Ռիչարդ Վերման հունիսի 17-19-ը պաշտոնական այցով կժամանի Երևան, որտեղ կմասնակցի Տեղական ինքնակառավարման օղակում ժողովրդավարության հարցերին նվիրված հայ-ամերիկյան համաժողովին, կհանդիպի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱՄՆ դեսպանությունից։
«Այս այցը վկայում է հայ ժողովրդի հետ երկկողմ կապերի հետագա ամրապնդման մեր մտադրության մասին։
Պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Վերման կգլխավորի Կալիֆորնիա, Կանզաս, Միչիգան, Մոնթանա և Փենսիլվանիա նահանգների համայնքային և նահանգային պաշտոնյաներից կազմված պատվիրակությունը։ Նրան կուղեկցեն Նահանգային ու քաղաքային դիվանագիտության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Նինա Հաչիգյանը, որը ղեկավարում է պետքարտուղարության նորաստեղծ ենթազգային դիվանագիտության թիմը, և Կոմերցիոն ու բիզնես հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Սառա Մորգենթաուն։
Պատվիրակությունը կհանդիպի հանրային և մասնավոր հատվածի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ»,- հայտնում են դեսպանությունից։

В Армению прибудет заместитель госсекретаря США 06/14/2024 09:21
Заместитель госсекретаря по управлению и ресурсам Ричард Верма 17-19 июня будет находиться в Ереване. Верма прибудет в Ереван для участия в армяно-американском форуме местных органов власти по вопросам демократии.
Он также встретится с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и министром иностранных дел Араратом Мирзояном.
"Этот визит отражает наше намерение и дальше укреплять двусторонние связи с армянским народом", - говорится в сообщении.
Замгоссекретаря Верма возглавит делегацию государственных и местных чиновников, представляющих Калифорнию, Канзас, Мичиган, Монтану и Пенсильванию. Его будут сопровождать специальный представитель по городской и государственной дипломатии Нина Хачигян, которая возглавляет новую команду субнациональной дипломатии в Госдепартаменте, и спецпредставитель по коммерческим и деловым вопросам Сара Моргентау.
Делегация проведет встречи с представителями государственного и частного секторов, а также организациями гражданского общества, сообщили в посольстве.