Քննչական կոմիտեն օղակի մեջ է վերցրել Բագրատ Սրբազանին, Իշխան Սաղաթելյանին, Արթուր Սարգսյանին. պնդում են՝ նույնականացրել են անկարգությունների 40 մասնակցի 06/13/2024 17:05 | Քրեական խրոնիկոն
2024թ. հունիսի 12-ին Երևան քաղաքի Բաղրամյան և Դեմիրճյան փողոցների խաչմերուկում անցկացվող բողոքի ակցիայի ընթացքում կատարված զանգվածային անկարգությունների դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում նույն օրը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեն։
Հաշվի առնելով դեպքի առանձնահատկությունները՝ օպերատիվ, լիարժեք և արդյունավետ նախաքննություն կատարելու համար ձևավորվել է քննչական խումբ։
Կատարված անհետաձգելի քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ 2024թ. հունիսի 12-ին՝ ժամը 19:30–ից սկսած, ակցիայի մի խումբ մասնակիցներ սկսել են չենթարկվել տեղում հասարակական կարգի պահպանությունն ու շրջակա հատուկ պահպանության ենթակա օբյեկտների անվտանգությունն ապահովող ոստիկանության ծառայողների օրինական կարգադրություններին։ Նրանք խմբով միմյանց դեպի առաջ և ոստիկաններին հրելու, ճնշում գործադրելու միջոցով փորձել են ճեղքել վերջիններիս կողմից կազմված պատնեշը՝ այդ ընթացքում շշեր, տարբեր առարկաներ նետելով ոստիկանական շարեքերի ուղղությամբ:
Նշված գործողությունները կանխելու նպատակով ՀՀ ոստիկանության կողմից, նախապես զգուշացվելուց հետո, կիրառվել են հատուկ միջոցներ, որից հետո հավաքի բազմաթիվ մասնակիցներ, կրկին չենթարկվելով ոստիկանության օրինական պահանջներին ու նրանց անօրինական գործողությունները կանխելուն ուղղված գործողություններին, ոչ միայն չեն հանդարտվել, այլ հակառակը՝ վերջիններիս հասցեին տվել են սեռական բնույթի հայհոյանքներ, սկսել են ձեռքերով ու ոտքերով հարվածներ հասցնել ոստիկանության ծառայողներին, նրանց ուղղությամբ նետել են քարեր, փայտեր, շշեր ու ծխագլանակներ, կոտրել են կից գտնվող այգու մետաղական ճաղավանդակները՝ այդ կերպ կատարելով բռնության գործադրմամբ, անձանց կյանքն ու առողջությունը վտանգող այլ արարքների կատարմամբ և գույք վնասելով զուգորդված զանգվածային անկարգություններ:
Նշված գործողությունների հետևանքով վնասվածքներ են ստացել և բուժօգնության են դիմել 101 անձինք, որոնցից 18-ը՝ ոստիկանության ծառայողներ։
Զննությամբ դեպքի վայրում հայտնաբերվել են բազմաթիվ քարեր, մետաղական ձողեր, շշեր, ապակու կտորտանքներ, ցուցանակի կտորներ, այլ առարկաներ, արյան հետքեր։
Կատարված անհետաձգելի քննչական գործողությունների, այդ թվում՝ իրադարձությունների վերաբերյալ հեռարձակված տեսագրությունների զննությունների արդյունքում արդեն իսկ անհատականացվել են նշված բռնություններն ու գույքի վնասումը կատարած չորս տասնյակից ավելի անձինք:
Մասնակիցների նույնականացման և արարքների անհատականացմանն ուղղված միջոցառումները լայն ծավալով շարունակվում են։
Նախաքննությունը շարունակվում է։ Միջոցներ են ձեռնարկվում նրանց հայտնաբերելու, արարքներին իրավական գնահատականներ տալու, քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ:

СК Армении сообщает об идентификации более четырех десятков лиц после стычек у здания НС в Ереване 06/13/2024   17:40  |  Криминальная хроника
По факту массовых беспорядков в ходе акции протеста на пересечении проспекта Баграмяна и улицы Демирчяна в Ереване 12 июня 2024 года инициировано уголовное производство по ч. 1 ст. 327 УК РА. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Сформирована следственная группа.
Согласно сообщению СК, в результате проведенных неотложных следственных действий установлено, что 12 июня, начиная с 19:30, группа участников акции стала не подчиняться законным распоряжениям полицейских, несущих на месте службу и обеспечивающих безопасность особо охраняемых объектов. По данным следствия, группа, оттесняя полицейских назад и оказывая на них давление, пыталась прорвать кордон, параллельно забрасывая полицейских бутылками и другими предметами.
"Для пресечения указанных действий полиция РА после предварительного предупреждения применила спецсредства, после чего многочисленные участники акции, не подчинившись вновь законным требованиям полицейских и их действиям, направленным на пресечение их незаконных действий, не только не успокоились, но, напротив, стали нецензурно выражаться в их адрес, наносить сотрудникам полиции  удары руками и ногами, бросать в их сторону камни, палки, бутылки и дымовые шашки, сломали металлическое ограждение прилегающего парка", - говорится в сообщении.
Вследствие указанных действий пострадал и за медпомощью обратился 101 гражданин, в том числе 18 сотрудников полиции.
В ходе осмотра места происшествия обнаружено множество камней, металлических прутьев, бутылки, осколки стекла и другие предметы, а также следы крови, сообщили в ведомстве.
"В результате предпринятых неотложных следственных действий, в том числе при просмотре видеозаписей, уже идентифицированы более четырех десятков лиц, совершивших указанные акты насилия и порчу имущества. Продолжаются широкомасштабные мероприятия, направленные на идентификацию участников и индивидуализацию действий. Предварительное расследование продолжается. Принимаются меры по их обнаружению, даче уголовно-правовой оценки деяниям и привлечению к уголовной ответственности", - отмечается в релизе СК.