ՀՀ ժողովուրդն ուզենա Կառավարության փոփոխություն, կիրականացնի. Փաշինյան 06/12/2024 15:26 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ժողովուրդն ուզենա Կառավարության փոփոխություն, կիրականացնի,- ԱԺ-ում լրագրողներին ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ինչպես արդեն հայտնել ենք՝ արդեն մի քանի օր է վրանային ավան է տեղակայվել Բաղրամյան պողոտայում՝ պահանջելով Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը։ Այսօր ժամը 15-ին նախատեսված է մեծ հանրահավաք, իսկ Ն. Փաշինյանը վաղ առավոտից գտնվում է ԱԺ-ում ու անգամ Ալեն Սիմոնյանի հետ զբոսնել է ԱԺ բակում։ Զուգահեռ մեծաթիվ ոստիկանական ուժեր են կենտրոնացվել։
Լրագրողի հարցին՝ իշխանափոխության և վարչապետի հրաժարականի պահանջ է հնչեցվում ցուցարարների կողմից, մտավախություն չունի՞ այս հարցում, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է՝ «Ընդդիմությունն ԱԺ ուրիշ բան պետք է ներկայացներ, ուղերձ է ներկայացրել։ Ես, ինչքան հասկացա, իրենք չեն ընդունել իրենց ուղերձը, որովհետև ինձ ասացին, որ հանձնաժողովում գլխադասային քննարկման ժամանակ ոչ մի ընդդիմադիր պատգամավոր չի եղել։ Ինչ վերաբերում է ընդդիմության պնդումներին, ես էսօր առավոտից դահլիճում էի (նկատի ունի ԱԺ նիստի մասնակցությունը), չլսեցի, որ ընդդիմությունն ինչ-որ բան պնդեր, բյուջեի կատարողականն էր քննարկվում»։
Ինչ վերաբերում է կուտակված մեծաթիվ ոստիկանական ուժերին, ապա Փաշինյանն ասել է, որ «ԱԺ բնականոն գործունեությունը պետք է ապահովվի, նաև քաղաքացիների, այդ թվում՝ հավաքի խաղաղ մասնակիցների անվտանգությունը»։

Если народ Армении захочет сменить правительство, то сделает это - Пашинян 06/12/2024   15:51  |  Лента новостей
Если народ Армении захочет сменить правительство, то сделает это, заявил в среду премьер-министр РА Никол Пашинян в беседе с журналистами в парламенте.
Уже несколько дней протестующие перекрывают проспект Баграмяна в центре Ереване, требуя отставки Никола Пашиняна с поста премьера Армении. Сегодня запланирован крупный митинг. Пашинян с раннего утра находится в Национальном Собрании и даже прогулялся со спикером НС во дворе парламента. Параллельно с этим к зданию НС стянуты многочисленные силы полиции.
Журналисты, в частности, поинтересовались у Пашиняна, нет ли у него опасений на фоне требования протестного движения о смещении правительства и отставки премьера. В ответ Пашинян заявил: "Вроде оппозиция собиралась обращаться в НС с чем-то другим, но представила послание".
"Как я понял, они не приняли свое послание, потому что мне сказали, что никто из оппозиционных депутатов при обсуждении в комиссии не присутствовал. Что касается утверждений оппозиции, то я с утра в зале заседаний. Я не услышал, чтобы оппозиция на чем-то настаивала, проходило рассмотрение исполнения бюджета", - добавил он.
Что касается стянутых к зданию Национального Собрания перед митингом движения "Тавуш во имя Родины" многочисленных сил полиции, то премьер заявил, что "должна быть обеспечена деятельность НС в штатном режиме, а также безопасность мирных участников собрания".