Ունենք պայմանավորվածություն, որ նոր հանդիպում տեղի կունենա Հայաստանի և Թուրքիայի ներկայացուցիչների միջև. Ռուբինյան 06/11/2024   15:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայ-թուրքական սահմանին Մարգարայի կամուրջը վերանորոգվել է եւ արդեն և պատրաստ է: Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը:
«Խոսքը 2022 թվականի հուլիսին ձեռք բերված պայմանավորվածության մասին է, ըստ որի՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ցամաքային սահմանը պետք է բացվի 3-րդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր կրող անձանց համար: Հայկական կողմից մենք բոլոր ենթակառուցվածքային աշխատանքները կատարել ենք և ավարտել, անցակետը պատրաստ է գործունեության համար:
Թուրքական կողմից մենք չենք տեսել քայլեր այս պայմանավորվածության իրագործման ուղղությամբ, բայց հույս ունենք, որ այդ քայլերը կիրականացվեն»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով ԱԳ նախարարի հայտարարությանը, թե Թուրքիայի հետ առողջ երկխոսություն կա, Ռուբեն Ռուբինյանն ասաց. «Այնպես չէ, որ հանդիպումներ չկան. եթե կհիշեք վերջին հանդիպումը՝ Հայաստանի և Թուրքիայի արտգործնախարարների, տեղի է ունեցել այս տարվա փետրվարի վերջին Անթալիայում: Նույն քաղաքում և նույն ժամանակ ես եմ հանդիպել Թուրքիայի ներկայացուցչի հետ: Պաշտոնական հանդիպում վաղուց չի եղել, բայց մենք ունենք պայմանավորվածություն, որ նոր հանդիպում տեղի կունենա Հայաստանի և Թուրքիայի ներկայացուցիչների միջև, ժամկետի և վայրի վերաբերյալ դեռ պայմանավորվածություն չունենք»:

Армения пока не видит шагов со стороны Турции по реализации договоренности об открытии границы - Рубинян 06/11/2024 15:50 | Лента новостей
Мост Маргара на армяно-турецкой границе отремонтирован и уже готов. Об этом заявил на брифинге 11 июня вице-спикер Национального Собрания Армении, специальный представитель армянской стороны в процессе нормализации армяно-турецких отношений Рубен Рубинян.
"Речь идет о достигнутых в июле 2022 года договоренностях, согласно которому сухопутная граница между Арменией и Турцией должна открыться для граждан третьих стран и владельцев дипломатических паспортов. С армянской стороны все инфраструктурные работы были выполнены и завершены, контрольно-пропускной пункт готов к работе. Мы не видели шагов турецкой стороны по реализации этой договоренности. Но мы надеемся, что эти шаги будут предприняты", - сказал Рубинян.
Он также заявил, что есть договоренность о проведении новой встречи представителей Армении и Турции. При этом он добавил, что договоренности о дате и месте встречи пока нет.