Գլենդելի քաղաքապետը կժամանի Հայաստան 06/11/2024 11:32 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ Գլենդել քաղաքի քաղաքապետ Էլեն Ասատրյանը հունիսի 11-ից 20-ը կլինի Հայաստանում՝ մասնակցելու ԱՄՆ պետդեպարտամենտի և ԱՄՆ քաղաքապետների և քաղաքների գործադիր մարմինների կողմից կազմակերպված ԱՄՆ-Հայաստան տեղական ժողովրդավարության համաժողովին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Էլեն Ասատրյանի գրասենյակից, Գլենդելի քաղաքապետը Երևան կժամանի հունիսի 11-ին։ Այցի նպատակն է երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդումը, տնտեսական հնարավորությունների ուսումնասիրումը և Գլենդելի ու Հայաստանի միջև մշակութային ու կրթական փոխանակումներին աջակցելը։
Էլեն Ասատրյանը կայցելի նաև Գյումրի, հնարավոր է, նաև Կապան, եթե ժամանակը թույլ տա։ Այցի ընթացքում Գլենդելի քաղաքապետը հանդիպումներ կունենա Հայաստանի տեղական ինքնակառավարման մարմինների պաշտոնյաների, լրատվամիջոցների, գործարարների, համայնքային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ։
Ասատրյանը կմասնակցի նաև քննարկումների, որոնք կենտրոնացած կլինեն Հայաստանի, ինչպես նաև Հայաստանում Գլենդելի քույր քաղաքների հետ կապերն ամրապնդելու, ժողովրդավարության, կայուն զարգացման, առևտրի, զբոսաշրջության և տեխնոլոգիական համագործակցության վրա։
Անդրադառնալով Հայաստան կատարելիք այցին՝ էլեն Ասատրյանը շեշտել է, որ ոգևորված է որպես Գլենդելի քաղաքապետ իր ծննդավայր վերադառնալու առթիվ։

В Армению прибудет мэр Глендейла 06/11/2024 11:39 | Лента новостей
Мэр американского города Глендейл Элен Асатрян с 11 по 20 июня будет находиться в Армении для участия в конференции США - Армения, касающейся местной демократии, организованной Государственным департаментом США и исполнительными органами городов США.
Как сообщили “Арменпресс” в офисе Элен Асатрян, мэр Глендейла прибудет в Ереван 11 июня. Целью визита является укрепление двусторонних отношений, изучение экономических возможностей и поддержка организации культурных и образовательных обменов между Глендейлом и Арменией.
Элен Асатрян посетит также Гюмри. Возможно, она побывает и в Капане, если позволит время. В ходе визита мэр Глендейла проведет встречи с руководителями органов местного самоуправления Армении, бизнесменами и представителями СМИ и общественных организаций.
Элен Асатрян также примет участие в обсуждениях, касающихся укрепления связей с Арменией и с городами-побратимами Глендейла в Армении, демократии, устойчивого развития, торговли, туризма и технологического сотрудничества.
Касаясь предстоящего визита в Армению, Элен Асатрян подчеркнула, что она очень рада вернуться в родной город в качестве мэра Глендейла.