Մենք Հայաստանի հետ առևտուրն ընդլայնելու, ինչպես նաև գլոբալ առևտրում երկրի մասնաբաժինը մեծացնելու հնարավորություն ենք տեսնում․ Ջեյմս Օ՛Բրայեն 06/11/2024   12:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները Հայաստանի հետ երկկողմ առևտուրն ընդլայնելու, ինչպես նաև գլոբալ առևտրում Հայաստանի մասնաբաժինը մեծացնելու հնարավորություններ է տեսնում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Երևանում անցկացվող Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության նիստի ժամանակ ունեցած ելույթում այս մասին ասել է ԱՄՆ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխպետքարտուղար Ջեյմս Օ՛Բրայենը։
«Ուրախ եմ տեսնել այսպիսի ներկայացուցչական պատվիրակություն մեր երկու կողմերում։ Սա ի ցույց է դնում մեր լայն օրակարգը, որի շուրջ կողմերն աշխատում են։ Սա ցույց է տալիս Հայաստանի ու ԱՄՆ-ի միջև արագ զարգացող փոխգործակցությունը։ Ես այստեղ եմ վերահաստատելու մեր ամուր աջակցությունը տարբեր ուղղություններով։ Հայաստանի ժողովուրդը վերջին տարիներին քանիցս վերահաստատել է բարեփոխումների իր ցանկությունը՝ վարչապետ Փաշինյանի գլխավորությամբ։ Ազդեցիկ ջանքեր են իրականացվել բարեփոխումների ուղղությամբ, որոնք թույլ կտան Հայաստանին ավելի լավ ինտեգրվել գլոբալ տնտեսությանը, և Հայաստանի ժողովրդին հնարավորություն կտրվի առավել ազատ արտահայտվել ժողովրդավարական միջավայրում։ ԱՄՆ-ն հպարտ է աջակցել այս ջանքերին»,-նշեց Օ՛Բրայենը։
Նրա խոսքով՝ վերջին տարիների ընթացքում Հայաստանը ձևավորել է աշխույժ տնտեսություն, որը տարածաշրջանում աչքի է ընկնում իր զարգացման տեմպերով։ «Ապրիլի 5-ին, երբ Բրյուսելում քննարկումներ ունեցանք վարչապետ Փաշինյանի և պետքարտուղար Բլինքենի մասնակցությամբ, մենք երկկողմ առևտրի ընդլայնման մեծ հեռանկար, ինչպես նաև գլոբալ առևտրում Հայաստանի մասնաբաժինը մեծացնելու հնարավորություններ տեսանք։ Մեր երկրներն այսօր կստորագրեն համաձայնագիր մաքսային ոլորտում տեղեկատվության փոխանակման ոլորտում, սա նոր հնարավորություններ կբացի առևտրի համար, բիզնեսի համար կդյուրացնի առևտուրն առաջիկա տարիներին։ Սա այն խոստումների մի մասն է, որոնց մասին խոսեցինք Բրյուսելում»,- մանրամասնեց ԱՄՆ փոխպետքարտուղարը։
17:38 10/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանում տեղի կունենա ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության նիստը
11:28 08/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ-ի պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ’Բրայենը կայցելի Հայաստան
21:29 07/06/2024  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ը կփոխի միջուկային զենքի ռազմավարությունը՝ շեշտը դնելով մրցակցության վրա
20:27 04/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ կառավարության աջակցությամբ, վերջին տարներին ոստիկանությունում իրականացվել են մի շարք «բարեփոխումներ»․ Զաքարյան
15:12 04/06/2024  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ն փորձարկել է Minuteman III միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռը
23:12 03/06/2024  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ը կողմնորոշվել է օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի համար Վրաստանին պատժելու հարցում
21:54 02/06/2024  |  Միջազգային լրահոսՄահացել Է Բարաք Օբամայի զոքանչը
20:22 02/06/2024  |  Միջազգային լրահոսԹրամփը խոստովանել է, որ դատավճռի դեպքում պատրաստ է ազատազրկման
13:07 28/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՇնորհավոր Առաջին հանրապետության օրը, Հայաստա՛ն․ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանություն
21:55 23/05/2024  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ - ում ցանկանում են պատժամիջոցներ սահմանել Վրաստանի դեմ օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի պատճառով

США видят возможность расширения торговли с Арменией и увеличения доли страны в глобальной торговле - Джеймс О'Брайен 06/11/2024 12:25 | Лента новостей
Соединенные Штаты Америки видят возможности расширения двусторонней торговли с Арменией, а также увеличения доли Армении в мировой торговле. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил заместитель госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен на состоявшемся в Ереване заседании Стратегического диалога Армения-США.
“Рад видеть столь представительную делегацию с обеих наших сторон. Это демонстрирует нашу широкую повестку дня, над которой работают стороны. Это свидетельствует о быстро развивающемся сотрудничестве между Арменией и США. Я здесь, чтобы подтвердить нашу решительную поддержку в различных направлениях. Народ Армении в последние годы неоднократно подтверждал свое стремление к реформам под руководством премьер-министра Пашиняна. Внушительные усилия были предприняты в направлении реформ, которые позволят Армении лучше интегрироваться в мировую экономику, а народу Армении будет предоставлена возможность более свободно выражать свое мнение в демократической среде. Соединенные Штаты гордятся тем, что поддерживают эти усилия”, - сказал О'Брайен.
Он подчеркнул, что экономика в последние годы в Армении оживилась, она выделяется в регионе своими темпами развития. “5 апреля, когда в Брюсселе прошли обсуждения с участием премьер-министра Пашиняна и госсекретаря Блинкена, мы увидели большую перспективу расширения двусторонней торговли, а также возможности увеличения доли Армении в мировой торговле. Сегодня наши страны подпишут соглашение об обмене информацией в таможенной сфере, это откроет новые возможности для торговли и облегчит для бизнеса торговлю в ближайшие годы. Это часть обещаний, о которых мы говорили в Брюсселе”, - пояснил заместитель госсекретаря США.