Դեբեդ գետն անցած գիշեր քշել տարել է Քարկոփի նոր կամուրջը 06/11/2024 14:16 | ԼՐԱՀՈՍ
Քարկոփը դարձյալ մեկուսացման մեջ է հայտնվել։ Նորից վարարած Դեբեդ գետը քշել տարել է Քարկոփի նոր տեղադրված ժամանակավոր կամուրջը՝ նախատեսված հետիոտնի համար։
Կամուրջը գետից մոտ 1-1․5 մետր բարձր էր, գետն այդքան բարձրացել ու քշել է այն։ Կամրջի վրայով էր անցնում նաև Քարկոփի ջրատարը, որը մայիսի 26-ի ջրհեղեղից հետո էր անցկացվել, այժմ այդ ջրատարն էլ չկա, Քարկոփը դարձյալ ջրազրկված է։ Նկատենք, որ Քարկոփում դեռևս ապրելու պայմաններ չկան։ Այն ամենաշատ տուժած բնակավայրերից է, որը շուրջ 1-1,5 մետր ծածկվել էր ջրով։
«Երեք օր կրկին անձրևներ են տեղացել, Դեբեդն անցած գիշեր նորից քշել տարել է Քարկոփ գյուղի հետիոտնային կամուրջը, որն օրերս ճոպաններով կապվել էր՝ Քարկոփ համայնքը արտաքին աշխարհի հետ կապելու համար։ Գետը կրկին վարարել էր, բայց մարդու վնաս չի տվել» , - «Փաստինֆո»-ին ասաց Ախթալայի համայնքապետ Սևակ Սարգսյանը։

Река Дебед снесла установленный после наводнения временный мост в Каркопе 06/11/2024 14:40 | Чрезвычайное просшествие
Село Каркоп Лорийской области Армении вновь оказалось в изоляции из-за разгула стихии. Река Дебед в результате разлива снесла временный пешеходный мост, установленный в населенном пункте Каркоп .
Мост был примерно на 1-1, 5 метра выше реки, вода в реке поднялась и снесла мост. Через мост проходил также снабжающий Каркоп водопровод, который проложили после произошедшего 26 мая наводнения. Теперь нет и этого водопровода, Каркоп вновь остался без воды. Отметим, что в Каркопе пока нет нормальных условий для жизни. Поселок – один из наиболее пострадавших от стихии населенных пунктов.
"Третий день уже идут дожди. Река Дебед минувшей ночью вновь снесла пешеходный мост села Каркоп, который недавно был установлен для обеспечения связи общины с внешним миром. Река вновь вышла из своих берегов, но не причинил вреда людям", - заявил "ФактИнфо" глава общины Ахтала Севак Саркисян.
По его словам, в настоящее время ведутся работы по соединению двух берегов реки друг с другом.
Глава общины Ахтала заявил, ведется интенсивная работа над восстановлением железнодорожного сообщения.