Շարունակելու ենք աշխատել Հայաստանի հետ պաշտպանության և անվտանգության հարցերում․ ԱՄՆ փոխպետքարտուղար 06/11/2024 12:35 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի քաղաքական զարգացումներն արտացոլում են Հայաստանի ժողովրդի ժողովրդավարական հավակնությունները։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Երևանում անցկացվող Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության նիստի ժամանակ ունեցած ելույթում այս մասին ասաց ԱՄՆ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխպետքարտուղար Ջեյմս Օ՛Բրայենը։
«Մեզ համար ոգևորիչ է տեսնել այն մեծ քայլերը, որոնք կառավարությունը կատարել է, որոշները նաև մեր աջակցությամբ՝ իրավունքի գերակայությունը դարձնելով հիմնարար, պայքարելով կոռուպցիայի դեմ, հնարավորություն տալով մարդկանց իրենց դիրքորոշումները ժողովրդավար կերպով հայտնելու։ Մենք աջակցում ենք այս բոլոր ջանքերին»,- նշեց Օ՛Բրայենը։
Նա հավելել է, որ ԱՄՆ-ն նաև աջակցում է տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատման ջանքերին, ինչպես նաև աշխատում է տնտեսական հնարավորությունների ընդլայնման ուղղությամբ։
«Գիտենք, որ Հայաստանի համար անվտանգությունը, բարեկեցությունը, ժողովրդավարությունը կողք կողքի գոյություն ունեն։ Այդ ուղղություններով իրականացվող բոլոր ջանքերին աջակցում ենք։ Մենք աջակցում ենք նաև տևական խաղաղության հաստատման ջանքերին։ Մենք աշխատում ենք տնտեսական հնարավորությունների ընդլայնման ուղղությամբ՝ Կենտրոնական Ասիայից մինչև Միջերկրական ծով։ Եթե տևական խաղաղություն լինի Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև, ապա այդ հնարավորություններն ավելի լայն կլինեն»,- մանրամասնեց ԱՄՆ փոխպետքարտուղարը։
Նա հիշեցրեց, որ վերջերս Հայաստան էր այցելել ԱՄՆ փոխպետքարտուղարներից Բրենդոն Յոդերը, որը համակարգում է թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության հարցերը։
«Մենք շարունակելու ենք արդարադատության բարեփոխումների ոլորտում աշխատանքները։ Մենք նաև պաշտպանության, անվտանգության հարցերում ենք շարունակելու աշխատել։ Նախորդ տարի տեղի ունեցավ մեր համատեղ առաջին զորավարժությունը, մենք սպասում ենք ավելիին։ Ակնկալում ենք աշխատել կիբեռանվտանգության, սահմանների, էներգետիկ, պարենային անվտանգության ոլորտներում։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել Հայաստանին։ Մեր ծրագիրն այն է, որ այս ռազմավարական երկխոսությունը փոխարինենք ռազմավարական գործընկերության հանձնաժողովով, ինչը հնարավորություն կտա ավելի մեծ խորությամբ կառուցել փոխգործակցությունը»,- եզրափակեց Ջեյմս Օ՛Բրայենը։

США продолжат работать с Арменией по вопросам обороны и безопасности - Джеймс О'Брайен 06/11/2024 13:00 | Лента новостей
Политические развития в Армении отражают демократические стремления армянского народа. Об этом, как сообщает "Арменпресс", заявил заместитель госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен в своем выступлении на проходящем в Ереване заседании Стратегического диалога Армения-США.
“Нас воодушевляют предпринятые правительством, некоторые из которых - при нашей поддержке, внушительные шаги по борьбе с коррупцией, предоставлению людям возможности выражать свою позицию демократическим путем, шаги, сделавшие верховенство закона основополагающим. Мы поддерживаем все эти усилия”, - сказал О'Брайен.
Он добавил, что США также поддерживают усилия по установлению прочного мира в регионе и работают над расширением экономических возможностей.
“Мы знаем, что для Армении безопасность, процветание и демократия сосуществуют бок о бок. Мы поддерживаем все усилия в этих направлениях. Мы также поддерживаем усилия по установлению прочного мира. Мы работаем над расширением экономических возможностей - от Центральной Азии до Средиземноморья. Если между Арменией и Азербайджаном будет прочный мир, эти возможности будут шире", - пояснил заместитель госсекретаря США.
Он напомнил, что Армению недавно посетил Брэндон Йодер, один из заместителей госсекретаря США, который координирует борьбу с наркооборотом и сотрудничество правоохранительных органов.
“Мы продолжим работу в сфере реформирования правосудия. Мы также продолжим работу по вопросам обороны и безопасности. В прошлом году состоялись наши первые совместные военные учения, мы ждем большего. Мы рассчитываем работать в сферах кибербезопасности, границ, энергетики, продовольственной безопасности. Мы готовы поддержать Армению. Наш план - заменить этот Стратегический диалог комиссией по стратегическому партнёрству, что позволит добиться большей глубины сотрудничества”, - заключил Джеймс О’Брайен.