Այլևս տուն գնալ չի լինելու. իմ խորին համոզմամբ՝ այս փուլում արդյունքներ ենք գրանցելու. Սուրեն Պետրոսյան 06/10/2024   11:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Չեմ կարող ասել՝ իմպիչմենտը կսկսվի, թե ոչ, որովհետև այն, ինչ մեզանից կախված չէ, դժվար է այդ մասին խոսել։ Բայց ես չէի ուզենա, որ մենք դրա վրա շատ կենտրոնանք, քանի որ դա իրավական տեխնիկայի մի գործիք է, ամենակարևորը հանրային ճնշումն է, որը պետք է լինի ու պետք է շատանա։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաղ «Տավուշն հանուն հայրենիքի» շարժման առաջնորդներից Սուրեն Պետրոսյանը։
Նա նշեց, որ դրանից հետո կլինի իմպիչմենտ, թե մեկ այլ գործիքակազմ կօգտագործվի՝ հարցի մյուս կողմն է։ «Բայց ես համոզված եմ, որ մեր այս գործողությունները անպայման հաջողության հասնելու են, քանի որ բազմիցս ասել եմ, մենք հատել ենք անդառնալիության կետը։ Այլ տարբերակ չկա»։
Հարցին, թե ինչու պետք է Փաշինյանը 96 ժամվա ընթացքում հրաժարական ներկայացնի՝ նա պատասխանեց, որ միակ պատճառը լինելու է հասարակության ճնշումը։ Փաշինյանը ոչ թե 96 ժամերի ընթացքում հրաժարական պետք է տա, այլ շատ ավելի շուտ պետք է հրաժարական տված լիներ։
Նա ընդգծեց, որ շարժումը հատել է անդառնալիության կետը։ «Կապ չունի, թե շարժումը մերթ ընդ մերթ ինչ տեսք կստանա, բայց այս շարժումն անպայման հասնելու է իր նպատակին և այդ տուն գնալու հատածն այլևս չի լինելու, որովհետև մենք տուն գնալու այլևս տեղ չուննք, ո՞ւր ենք գնում՝ վերջնականապես հայրենինքն հանձնելո՞ւ ենք գնում, դրա համար, եթե անգամ ինչ-որ փուլում էլ չլինի, ապա անցնելու ենք հաջորդ փուլին, որտեղ անպայման հաջողելու ենք, բայց իմ խորին համոզմամբ՝ այս փուլում որոշակի արդյունքներ գրանցելու ենք»,- ասել է նա։

"Нам некуда отступать, мы прошли "точку невозврата" – Петросян о протестном движении "Тавуш во имя Родины" 06/10/2024   11:38  |  Лента новостей
Один из лидеров движения "Тавуш во имя Родины" Сурен Петросян не может спрогнозировать, начнется ли процедура импичмента в отношении премьер-министра Армении Никола Пашиняна, поскольку сложно говорить о чем-то, что не зависит от них.
"Но я бы не хотел, чтобы мы сконцентрировали все свое внимание не на этом, поскольку это инструмент юридической техники. Самое важное – это общественное давление, которое должно нарастать", - сказал Петросян в беседе с журналистами в понедельник, 10 июня.
Он указал, что после этого последует импичмент или будет применен другой инструментарий – это уже другая сторона вопроса.
"Но я  убежден, что наши действия обязательно увенчаются успехом, поскольку я неоднократно говорил, что мы прошли точку невозврата. другого выхода нет", - сказал он.
В ответ на вопрос о том, почему Пашинян должен подать в отставку в течение 96 часов, он заявил, что единственной причиной станет – общественное давление. По его словам, Пашинян должен уйти  в отставку еще раньше.
Он отметил, что движение прошло точку невозврата. "Неважно, какой облик примет движение со временем, но это движение обязательно достигнет своей цели. Нам некуда отступать, мы не можем вернуться домой…", - заявил он.
Петросян уверен, что на этапе им удастся добиться результатов.
12:25 06/06/2024  |  ИнтервьюСрбазан задвинул псевдооппозицию: в Армении двоевластие - Тигран Кочарян
11:56 06/06/2024  |  Лента новостейГубернатор Гегаркуника назвал лживыми вбросами сообщения об угрозах увольнением перед митингом Баграта Србазана
15:40 05/06/2024  |  Лента новостейУчастники протестного движения во главе с Багратом Србазаном проводят автопробег в Варденис
15:28 05/06/2024  |  Лента новостейГукасян готов принять Баграта Србазана, если он прибудет в Сюник как архиепископ, а не как политик
14:48 05/06/2024  |  ПолитикаУчастники протестного движения во главе с архиепископом Багратом Галстаняном отправляются в Варденис (прямая трансляция)