Ռուբեն Վարդանյանի գործունեության մեջ չկա որևէ «ընդդեմ» ուղերձ, նրա ուղերձը «հանուն է». հրապարակվել է «Լինել մարդ. Ռուբեն Վարդանյանի մանիֆեստը» ֆիլմը 06/10/2024   14:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուբեն Վարդանյանի ընկերների կողմից պատրաստված, նրա հետ ճանապարհ անցած հայտնի անձանց միջոցով Ռուբեն Վարդանյան մարդուն, վիզիոներին  բացահայտող, նրա գաղափարների ու ծրագրերի մասին պատմող՝ «Լինել մարդ. Ռուբեն Վարդանյանի մանիֆեստը» ֆիլմը բավականին մեծ ուշադրության է արժանացել ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում: Այն հնարավոր է դիտել այս հղումով՝ հայերեն և անգլերեն ենթագրերով:
Բացի ընկերների, գործընկերների պատմություններից, ֆիլմում ներկայացվում են հատվածներ Ռուբեն Վարդանյանի տարբեր հարցազրույցներից, որտեղ հիմնականում նա խոսում է իր նախաձեռնությունների և ծրագրերի, դրանք սկսելու շարժառիթների ու նպատակների մասին: Ֆիլմում խոսվում է նաև Հայաստանում իրականացված մի շարք ծրագրերի, մասնավորապես,  «ՏաԹևեր» ճոպանուղու և «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության, կրթական ծրագրերի մասին: Ուշագրավ է կրթության դերի մասին հենց Ռուբեն Վարդանյանի խոսքը, որը մեջբերվում է ֆիլմում.  «Ինչ-որ փուլում ես հասկացա, որ մարդկության ապագան կախված է կրթությունից, որ դա կլինի աշխարհի հաջողության հիմնական տարրը: Եթե ես հավատում եմ, որ կրթությունն աշխարհի ապագան է, ապա նշանակում է, որ պետք է կրթության մեջ ներդնեմ իմ ժամանակը, ջանքներն ու փողը: Եվ այս առումով, սա միայն պարզապես բարեգործություն չէ։ Ես վստահ եմ, որ սա այն ապագան է, որը իր հետ կբերի փոփոխություններ, այդ թվում, ընդհանուր առմամբ, հաջողակ հասարակություն»:
«Կրթությունը Ռուբենի առաքելություններից մեկն է այս աշխարհում»,- ասում  են ընկերները: Իսկ Ռուբեն Վարդանյանի ամենակարևոր առաքելությունը  նրանք համարում են այն, որ Վարդանյանը միշտ ամեն ինչին նայում է՝ իրավիճակը բոլորի համար բարելավելու տեսանկյունից: «Նա առաքելություն ունեցող մարդ է։ Նա մշտապես մտահոգված է եղել ժողովրդի ճակատագրով։ Այսինքն, նա միշտ ամեն ինչին նայել է՝  իրավիճակը բոլորի համար լավացնելու, մարդկանց կյանքը բարելավելու տեսանկյունից։ Սա բացարձակապես մարդասիրական գործունեություն է։ Այսինքն, նրա գործունեության մեջ չկա որևէ «ընդդեմ» ուղերձ, նրա ուղերձը «հանուն է»։ Ստեղծել, կատարելագործել, գտնել փոխզիջումներ»,-պատմել է Վարդանյանի գործընկեր Միխայիլ Բրոյթմանը:
«Նա իրեն նվիրել է մարդկանց ու ծառայությանը։ Նա այն մարդն է, որը դա անում է ամբողջ կյանքում։ Ռուբեն Վարդանյանը, ինչ-որ պահի, լինելով բացարձակապես կայացած մարդ, որոշեց, որ այն ամենը, ինչ ունի, ինչ ստեղծել է և այլն, երկրորդական է, որ հարստությունն անցողիկ է, քանի որ կյանքում կան բաներ, որոնք սահմանում են քո գոյության իմաստը: Եվ նա հենց այդպես էլ վարվեց: Այդ ծառայությունը կարևոր է, այն կյանքում առաջնային է։ Ցավոք, սա շատ քչերն են հասկանում»,-նշել է կինոռեժիսոր Կարեն Գևորգյանը։
Նախաբանում ֆիլմի հեղինակները նշում են. «Այս ֆիլմը մենք Ռուբենից գաղտնի ենք ստեղծել։ Եթե նա իմանար այս գաղափարի մասին, հավանաբար մեզ խորհուրդ կտար, որ մեր ժամանակն ու ջանքերն այլ տեղում օգտագործենք, բայց այստեղ մենք չենք համաձայնի նրա հետ։ Ռուբենի մասին այս հրաշալի մարդկանց պատմության միջոցով, նրանց, որոնց հետ ճակատագիրը նրան միավորել էր, մենք փորձեցինք ցույց տալ, թե ինչի կարող է հասնել մարդը, եթե նրա ներսում, ինչպես հենց Ռուբենն է ասում, միջուկային ռեակտոր է։ Երբ այն ամենը, ինչ այդ մարդն ունի, ծառայեցնում է ուրիշների համար և հավատարիմ է մնում իրական մարդկային արժեքներին: Մարդկանց ծառայելու ցանկությունը, նրանց, ովքեր  խիստ կարիքի մեջ են, դրդեց Ռուբենին տեղափոխվել Արցախ։ Նա հիանալիորեն գիտակցում էր իր կայացրած որոշման բոլոր ռիսկերը, բայց այլ կերպ վարվել չէր կարող։ Թե ինչ եղավ վերջնարդյունքում, բոլորս գիտենք»:
Ֆիլմը եզրափակվում է այս տարվա մայիսին «Ավրորա» մրցանակաբաշխության կապակցությամբ Ռուբեն Վարդանյանի՝ Բաքվի բանտից փոխանցված ուղերձով. «Ես վստահ եմ, որ միասին կարող ենք շատ բան անել՝ աշխարհը բոլորի համար ավելի լավ և ավելի բարի վայր դարձնելու համար։ Ինչպես Մարգարիտ Բարանկիցեն է ասում․ «Սերը միշտ հաղթում է»։ Ուրեմն թո՛ղ հաղթեն սերն ու արժեքները։ Եվ թող մենք բոլորս տանք ավելին, քան երբեւէ կարող ենք հուսալ, որ կստանանք դրա դիմաց: Եվ թող յուրաքանչյուր ոք հասնի դեպի լավը տանող մեծ փոփոխությունների»։
##
15:43 27/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվի վերաքննիչ դատարանը մերժել է Ռուբեն Վարդանյանի վերաքննիչ բողոքը
12:20 17/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Վարդանյանի ընտանիքը կոչ է անում միջազգային հանրությանը՝ պահանջել Վարդանյանի և մյուս 22 հայ բանտարկյալների անվերապահ ազատ արձակումը
20:18 25/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Վարդանյանին թույլ է տրվել խոսել ընտանիքի հետ. hարազատների խնդրանքով նա ընդհատել է հացադուլը

В деятельности Рубена Варданяна нет никакого посыла «против», его посыл – «за». Вышел фильм «Быть человеком. Манифест Рубена Варданяна» 06/10/2024   14:53  |  Лента новостей
Подготовленный друзьями Рубена Варданяна фильм, рассказывающий о его идеях и проектах, «Быть человеком. Манифест Рубена Варданяна» привлёк довольно большое внимание как в Армении, так и за рубежом. Личность человека и визионера Рубена Варданяна раскрывается в фильме посредством рассказов о нём известных людей, прошедших с ним жизненный путь. Фильм можно посмотреть по этой ссылке с армянскими и английскими субтитрами.
Кроме рассказов друзей, партнёров о нём, в фильме представляются отрывки из различных интервью Рубена Варданяна, в которых в основном он говорит о своих инициативах и проектах, о побудивших начать их мотивах и целях. В фильме говорится о ряде реализованных в Армении проектов, в частности, о канатной дороге «Крылья Татева» и проекте «Возрождение Татева», гуманитарной инициативе «Аврора», образовательных проектах. Примечательны слова Рубена Варданяна о роли образования, которые приводятся в фильме: «Я на каком-то этапе понял, что будущее человечества зависит от образования, что это будет главным элементом успешности мира. Поэтому я как человек верящий, что если ты сказал А, то должен делать Б. Если я верю, что образование — это будущее мира, значит, в образование надо вкладывать своё время, силы, деньги. И в этом смысле это не совсем просто благотворительность. Я уверен, что это будущее, которое повлечет за собой изменения, в том числе и успешное общество в целом».
«Образование – это одна из миссий Рубена в этом мире», - говорят друзья. А самой важной миссией Рубена Варданяна они считают то, что Варданян всегда на всё смотрит с точки зрения того, как улучшить ситуацию для всех. «Есть люди, у которых есть внутри такая, знаете, большая, широкая какая-то миссия. То есть, вот, он человек с миссией. Он всегда был озабочен судьбой народа, я бы так сказал. Так как он человек-созидатель, то есть, он всегда смотрел на всё, что, как в той ситуации, которая есть, как улучшить ситуацию для всех. Улучшить жизнь людей. И это гуманитарная абсолютно деятельность. То есть тут нет какого-то посыла против кого-то. Это посыл за. Созидать, улучшать и находить компромиссы», - рассказывает партнёр Варданяна Михаил Бройтман.
«Посвятил себя людям, служению. Он, конечно, тот человек, который это делает по своей жизни. Рубен, он в какой-то момент, будучи абсолютно состоявшимся человеком, решил, что это вторично. То, что он имеет, то, что он создал и так далее. Что богатство эфемерно. А есть вещи в жизни, которые определяют смысл твоего существования. И он вот, собственно, так и поступил. Это служение, это важно, это первично в жизни. К сожалению, это понимается очень небольшим количеством людей», – отметил кинорежиссёр Карен Геворкян.
В предисловии авторы фильма отмечают: «Мы создавали этот фильм по секрету от Рубена. Знай он об этой идее, наверняка посоветовал бы нам найти лучшее применение своему времени и силам, но тут мы с ним не согласимся.
Через рассказ о Рубене замечательных людей, с которыми его свела судьба, мы попытались показать, чего может достичь человек, если внутри у него, как говорит сам Рубен, атомный реактор. Если всё, что этот человек имеет, он ставит на службу другим и остаётся верен истинным человеческим ценностям.
Желание служить людям, которые отчаянно нуждаются в помощи, подтолкнуло Рубена переехать в Арцах. Он прекрасно осознавал все риски принятого им решения, но иначе поступить не мог. Что произошло в конечном счёте, мы все знаем».
Фильм завершается посланием, которое Рубен Варданян передал из бакинской тюрьмы в мае этого года в связи с вручением премии «Аврора»: «Уверен, что вместе мы ещё многое сделаем, чтобы мир стал лучше и добрее. Как говорит Маргерит, любовь всегда побеждает. Так пусть же победят любовь и ценности! Будем же готовы отдавать больше, чем надеемся получить взамен, и пусть каждый добьётся больших перемен к лучшему!»