Բաքվի փորձերը գնահատում ենք որպես կոպիտ միջամտություն մեր երկրի ներքին գործերին. ԱԳՆ 06/07/2024 12:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետությունը չունի տարածքային պահանջներ իր որևէ հարևանից, այդ թվում և` Ադրբեջանից:
ՀՀ Սահմանադրությունը և նրա փոփոխությունները ՀՀ ներքին գործն են, և դրա շուրջ դեռևս 2018 թվականից մեկնարկած ներհայաստանյան քննարկումներին միջամտելու պաշտոնական Բաքվի փորձերը գնահատում ենք որպես կոպիտ միջամտություն մեր երկրի ներքին գործերին:
Միաժամանակ համարում ենք, որ նման խոսույթը տորպեդահարում է խաղաղության գործընթացը և կասկածի տակ է դնում Ադրբեջանի ղեկավարության՝ խաղաղության հասնելու անկեղծությունը:
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցվող Խաղաղության համաձայնագիրը հստակորեն ամրագրում է, որ Կողմերը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և տարածքային պահանջներ չունեն միմյանց նկատմամբ: Խաղաղության համաձայնագրի նախագծում համաձայնեցված դրույթ կա նաև այն մասին, որ կողմերից որևէ մեկը չի կարող հղում անել իր ներքին օրենսդրությանը Խաղաղության համաձայնագրով ստանձնած պարտավորությունները չկատարելու համար:
Համաձայնագրի ստորագրումը և ներպետական ընթացակարգերով վավերացումը վերջնականորեն կամրագրեն այս սկզբունքները:
Ըստ այդմ համարում ենք, որ Կողմերի բոլոր մտահոգությունները փարատելու ամենահստակ և ուղիղ ճանապարհը հենց Համաձայնագրի ստորագրումն է, որով երկարաժամկետ խաղաղության էջ կբացվի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև:
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղության համաձայնագիրը բավականաչափ հասունացած է ստորագրման համար, և հայկական կողմն արտահայտում է իր պատրաստակամությունը կառուցողական և ինտենսիվ աշխատել՝ առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում այն ամբողջացնելու և ստորագրելու ուղղությամբ:

Ереван расценивает заявление Алиева как грубое вмешательство во внутренние дела Армении 06/07/2024 13:04 | Лента новостей
Армения не имеет территориальных претензий ни к одному из своих соседей, в том числе к Азербайджану. Об этом говорится в комментарии МИД Армении относительно вчерашних заявлений президента Азербайджана.
"Конституция РА и поправки к ней являются внутренним делом Республики Армения, и мы расцениваем попытки официального Баку вмешаться в начавшиеся еще в 2018 году внутриармянские дискуссии вокруг этого как грубое вмешательство во внутренние дела нашей страны", - подчеркивается в заявлении.
В то же время МИД Армении считает, что подобный дискурс торпедируют мирный процесс и ставит под сомнение искренность руководства Азербайджана в достижении мира.
В МИД РА указали, что мирное соглашение, по которому ведутся переговоры между Арменией и Азербайджаном, четко предусматривает, что стороны признают территориальную целостность друг друга и не имеют территориальных претензий друг к другу.
"В проекте мирного соглашения также есть согласованное положение, согласно которому ни одна из сторон не может ссылаться на свое внутреннее законодательство для невыполнения своих обязательств по мирному соглашению. Подписание соглашения и его последующая ратификация в рамках внутригосударственных процедур окончательно закрепят эти принципы", - говорится в заявлении.
В МИД Армении считают, что самый ясный и прямой путь развеять все опасения сторон является подписание Соглашения, которое откроет страницу долгосрочного мира между Арменией и Азербайджаном.
"Мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном достаточно созрело для подписания, и армянская сторона выражает готовность конструктивно и интенсивно работать над его завершением и подписанием в течение ближайшего месяца", - подчеркивается в заявлении.