Կանադայում բողոքում են «նյույորքյան» առնետներից 06/05/2024 16:37 | Միջազգային լրահոս
Կանադայի Օնտարիո նահանգում գտնվող Վոթերլու քաղաքի բնակիչները դժգոհում են մեծ քանակությամբ «նյույորքյան» առնետներից, հայտնում է CTV հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով տեղի բնակիչներին։
«Վոթերլուն բառացիորեն բնակեցված է առնետներով... Շատ ուսանողներ, որոնք գալիս են այստեղ ակումբներ, օրինակ, հանգստյան օրերին, տեսնում են առնետների։ Հաճախ նրանք ճչալով փախչում են՝ տեսնելով փողոցով տեղաշարժվող առնետների խմբերին»,- պատմել է բնակիչներից մեկը։
Նրա խոսքով՝ ընկերուհու հետ բազմիցս տեսել են, թե ինչպես են տասնյակ առնետներ մագլցում գիշերը փողոցում մնացած աղբի տոպրակների մեջ։
«Երբեմն մեկ աղբի տոպրակի մեջ կարելի է տեսնել 20 առնետ։ Գիշերը հանգիստ կարող ես տեսնել, թե ինչպես է մի պայուսակ տեղաշարժվում փողոցով»,- վրդովված հավելել է բնակիչը։
Բիզնեսի ներկայացուցիչները ևս հեռուստաալիքին բողոքել են նաև առնետներից։
Մայիսի վերջին Նյու Յորքի քաղաքապետ Էրիկ Ադամսը հայտարարեց, որ սեպտեմբերին կանցկացվի կրծողների դեմ պայքարի փորձագետների ազգային համաժողով՝ քաղաքի առնետների խնդրի պատճառով: Քաղաքապետի խոսքով՝ Նյու Յորքում առնետներն ու այլ վնասատուները շատացել են փողոցներում հայտնված աղբի պատճառով, որտեղ նրանք սնունդ են գտնում։ Կենդանիները, ինչպես երևում է, արագորեն տարածվում են այլ շրջաններ։

В Канаде жалуются на крупных нью-йоркских крыс 06/05/2024 16:56 | Международные новости
Жители города Уотерлу, расположенного в канадской провинции Онтарио, жалуются на большое количество крупных "нью-йоркских" крыс. Об этом, как передает РИА Новости, сообщает телеканал CTV со ссылкой на местных жителей.
"У нас в Уотерлу без преувеличения обитают нью-йоркские крысы! ...Многие студенты, которые приходят сюда в клубы, например, на выходных, видят крыс. Можно увидеть, как они кричат и убегают от скоплений крыс вниз по дороге", - приводит телеканал слова одной из жительниц Оливии Масюк.
По ее словам, вместе с подругой они неоднократно видели, как десятки крыс забираются в мусорные пакеты, оставленные ночью на улице.
"Иногда можно увидеть штук 20 в одном (мусорном - ред.) пакете. Можно в буквальном смысле слова наблюдать, как посреди ночи пакет движется вниз по улице", - добавила возмущенная жительница.
Представители бизнеса также пожаловались телеканалу на крыс. По словам одного из собеседников CTV, проблема с грызунами обострилась этой весной.
В конце мая мэр Нью-Йорка Эрик Адамс заявил о проведении в сентябре национальной конференции специалистов по борьбе с грызунами из-за проблемы с крысами в городе. По словам градоначальника, крысы и прочие вредители расплодились в Нью-Йорке из-за мусора на улицах, где они находят себе пропитание.