ՀՀԿ ԵԿ անդամ Ժորա Ավետիսյանը կալանավորվեց՝ երկու ամիս ժամկետով 06/05/2024 13:34 | Դատական ռեպորտաժներ
ՀՀԿ ԵԿ անդամ Ժորա Ավետիսյանը կալանավորվեց՝ երկու ամիս ժամկետով։ Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը բավարարեց Ավետիսյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին քննիչի միջնորդությունը։ Փաստաբան Սլավիկ Պողոսյանը հայտնեց, որ դատարանը նաև սահմանափակումներ է մտցրել՝ տեսակցությունների և հեռախոսազանգերի։
Պաշտպանները հայտնեցին, որ համաձայն չեն որոշման հետ, այն «անարդար» է և դատարանի որոշումը ստանալուց հետո պատրաստվում են բողոք ներկայացնել։ Ինչ վերաբերում է Ավետիսյանի մոտ առկա հիվանդություններին, որոնք, ըստ պաշտպանների, առերևույթ անհամետեղելի են կալանքի հետ, փաստաբանը հայտնեց, որ դա պետք է փորձաքննությամբ պարզվի։
Հիշեցնենք, որ Ժորա Ավետիսյանը մեղադրվում է ՀՀ ՔՕ 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ խմբի կազմով խուլիգանության հատկանիշներով։ Որպես օբյեկտիվ կողմ նշվում է՝ ոստիկանների ուղղությամբ ծուխարձակող գլանակ նետելը, սակայն պարզ չէ՝ դիպչել է այն արդյոք, թե՝ ոչ։ Պաշտպանության կողմը պնդում է, որ այս գործողություններն առհասարակ չեն կարող որակվել որպես խուլիգանություն։

Члена молодежного крыла РПА Жору Аветисяна арестовали на два месяца 06/05/2024 13:51 | Судебный репортаж
Член молодежной организации Республиканской партии Армении Жора Аветисян арестован сроком на два месяца. Уголовный суд общей юрисдикции Еревана удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении Аветисяна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Адвокат Славик Погосян сообщил, что суд также ввел ограничения на свидания и телефонные разговоры.
Защита заявила о своем несогласии с решением, назвав его "несправедливым", и после получения копии постановления намерена обжаловать его. Что касается выявленных у Аветисяна заболеваний, которые, по словам защиты, заведомо несовместимы с арестом, адвокат сообщил, что это должна прояснить экспертиза.
Напомним, Жора Аветисян обвиняется по ч. 2 ст. 297 УК РА(хулиганство, совершенное группой лиц). В качестве объективной стороны упоминается забрасывание полицейских дымовой шашкой, однако неясно, попала она или нет. Защита утверждает, что эти действия вообще не могут быть квалифицированы как хулиганство.