Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով Սլովենիայում է՝ Հայաստան-Սլովենիա դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված միջոցառմանը (տեսանյութ) 06/03/2024 20:49 | ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտոնական այցով Լյուբլյանայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 3-ին մասնակցել է Հայաստան-Սլովենիա դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված միջոցառմանը:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը եւ Սլովենիայի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ուրշկա Կլակոչար Զուպանչիչը:
Գործընկերները շնորհավորել են միմյանց երկու երկրների համար այս խորհրդանշական տարեթվի կապակցությամբ եւ կարեւորել երեք տասնամյակների ընթացքում հաստատված ամուր բարեկամական հարաբերությունները:
Ալեն Սիմոնյանն իր խոսքում նշել է, որ Հայաստանի եւ Սլովենիայի միջեւ ձեւավորվել են բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն եւ ամուր միջխորհրդարանական հարաբերություններ:
Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել փոխգործակցությունը հատկապես տնտեսական, հումանիտար եւ մշակութային ոլորտներում:
«Մեր հարաբերությունները վերջին տարիներին առաջընթաց են գրանցել խորհրդարանական դիվանագիտության ոլորտում, ինչի վկայությունն են բարձր մակարդակի շփումներն ու այցելությունները:
Ես խորապես հավատում եմ, որ մեր հարաբերությունները զարգանալու մեծ ներուժ ունեն: Որպես Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ՝ ես իմ լիարժեք պատրաստակամությունն եմ հայտնում էլ ավելի խթանելու երկու երկրների կապերը՝ ի շահ մեր ժողովուրդների»,- ասել է ԱԺ նախագահը:
Միջոցառմանը շնորհավորական ելույթներով հանդես են եկել նաեւ ՀՀ-ում ՍՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մատեյա Պրեւոլշեկն ու ՍՀ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աշոտ Հովակիմյանը:

Спикер парламента Армении заявил о большом потенциале для развития отношений со Словенией 06/04/2024 09:47 | Политика
Делегация во главе с председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном, находящаяся с официальным визитом в Любляне, 3 июня приняла участие в мероприятии к 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Словенией. Подробности приводит пресс-служба парламента Армении.
На мероприятии со вступительным словом выступили Председатель НС РА А.Симонян и Председатель НС Республики Словения Уршка Клакочар-Зупанчич.
Коллеги поздравили друг друга с символической для обеих стран датой и подчеркнули важность установившихся за три десятилетия крепких дружеских отношений.
В своем выступлении А.Симонян отметил, что между Арменией и Словенией сложились политический диалог высокого уровня и прочные межпарламентские отношения.
Глава парламента Армении высоко оценил взаимодействие, особенно в экономической, гуманитарной и культурной сферах.
"За последние годы наши отношения отмечены прогрессом в парламентской дипломатии, о чем свидетельствуют контакты и визиты на высоком уровне.
Я глубоко верю, что наши отношения имеют большой потенциал для развития. Как председатель НС РА выражаю полную готовность и дальше развивать связи между двумя странами на благо наших народов", - подчеркнул спикер НС.
На мероприятии с поздравительными речами выступили Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Словения в РА Матея Преволшек и Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Республике Словения А.Овакимян.