Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններում Սահմանադրության փոփոխությունները օրակարգի մաս չեն կազմում, թեև խնդիրներ տեսնում են. Միրզոյան 06/04/2024 11:18 | ԼՐԱՀՈՍ
Եվ Ադրբեջանը, և Հայաստանը Սահմանադրության մասով իրար առջև բարձրաձայնել են դիրքորոշում, համաձայն որի՝ յուրաքանչյուրը մյուսի Սահմանադրության մեջ էական խնդիրներ ու խոչընդոտներ է տեսնում երկարատև խաղաղության հաստատման համար: Այս մասին ԱԺ-ում 2023-ի բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ հայատարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Սա ամենևին չի նշանակում, որ Հայաստանում սահմանադրական փոփոխությունների հարցը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև բանակցությունների առարկա է, այդպիսի բան չկա։ Հայաստանը համոզմունք ունի, որ մեր 2 երկրների սահմանադրությունները, մեծ հաշվով, չեն կարող խնդիր լինել իրավական առումով երկարատև խաղաղության հաստատման համար։
Ինչ վերաբերում է մեր սահմանադրական փոփոխություններին, ապա արժի թարմացնել հիշողությունը՝ մենք այս մասին խոսել ենք դեռևս 2018 թվականից, սա մեր գործն է, սա ներքին որոշելիք է»,- ասաց նա։
ԱԳ նախարարն ընդգծեց՝ Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններում Սահմանադրության փոփոխությունները օրակարգի մաս չեն կազմում։

Глава МИД Армении: вопрос конституционных изменений не является предметом переговоров с Азербайджаном 06/04/2024   11:38  |  Лента новостей
И Армения, и Азербайджан взаимно озвучили позицию, согласно которой каждый видит в Конституции другого существенные проблемы и препятствия для установления долгосрочного мира. Об этом заявил в Национальном собрании министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на слушаниях в парламенте по исполнению бюджета за 2023 год.
"Это вовсе не означает, что вопрос конституционных изменений в Армении является предметом переговоров между Арменией и Азербайджаном, ничего подобного нет", - отметил он.
Как указал Мирзоян, Армения убеждена, что Конституции обеих стран, по большому счету, не могут в правовом плане быть проблемой для установления долгосрочного мира.
"Что касается наших конституционных изменений, то стоит освежить память: мы говорили об этом еще с 2018 года. Это сугубо наше дело, это внутреннее дело страны",- сказал он.
Глава МИД подчеркнул, что конституционные изменения на переговорах между Арменией и Азербайджаном не являются частью повестки дня.
15:15 29/05/2024  |  Лента новостейАтмосфера существенно изменилась, но это не значит, что мы достигли финиша - премьер Армении о мирном договоре с Баку
15:13 28/05/2024  |  ПолитикаГоссекретарь США приветствовал усилия по достижению прочного мира между Арменией и Азербайджаном