Բագրատ Սրբազանը գործակալ չէ, միլիոնավոր դոլարներ չի ստացել․ ԱԱԾ-ում պաշտոնապես հերքվել է 06/03/2024 14:55 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԱԾ-ում պաշտոնապես հերքվել է Բագրատ Սրբազանի գործակալ լինելու մասին իշխանական շրջանակների կողմից շրջանառության մեջ դրված տեղեկատվությունը։
Իշխանական «Սիվիկ» լրատվականի լրագրող Դավիթ Լևոնյանի հայտարարությունները, թե Սրբազանը «ԿԳԲ» գործակալ է, միլիոնավոր դոլարներ է ստացել Կրեմլից և այդ հայտարարությունների առնչությամբ՝ Լևոնյանի նկատմամբ սուտ մատնության համար վարույթ նախաձեռնելու հաղորդումը շուրջ մեկ ամիս ստուգման առարկա է դարձվել ԱԱԾ-ում, սակայն Բագրատ Սրբազանի դեմ ոչինչ չեն հայտնաբերել։ ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին, որ ստուգման ընթացքում նման տվյալներ չեն ստացվել: Ինչ վերաբերում է Դավիթ Լևոնյանի կողմից ենթադրաբար սուտ մատնություն կատարելուն, ապա այդ դրվագով ևս քրեական վարույթ չի նախաձեռնվել։
«Սուտ մատնություն է համարվում` իրավասու մարմնին հանցագործության դեպքի կամ անձի կողմից հանցանք կատարելու մասին սուտ տեղեկություն տալը։ Տվյալ պարագայում ՀՀ գլխավոր դատախազություն կամ որևէ այլ իրավասու մարմին հանցագործության մասին հաղորդում չի ներկայացվել»,- հայտնեցին դատախազությունից։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 29-ին «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժումը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել՝ պահանջելով 24 ժամվա ընթացքում կա՛մ քրեական վարույթ նախաձեռնել և պատասխանատվության կանչել Բագրատ Սրբազանին, կա՛մ սուտ մատնության համար պատասխանատվության կանչել իշխանական «Սիվիկ նյուզ» լրատվականի լրագրողին։ Վերջինս փաստազուրկ մեղադրանքներ ու զրպարտանքներ է հնչեցրել սրբազանի հասցեին՝ մեղադրելով նրան իբրև թե «ռուսական ԿԳԲ-ի գործակալ լինելու, «Կրեմլից» միլիոնավոր դոլարներ ստանալու, հայ-ադրբեջանական պատերազմ հրահրելու» մեջ։
««Լրագրողական արհեստավարժ, առարկայական և անաչառ բովանդակությունից, մասնագիտական էթիկայից և բարեվարքությունից զուրկ, ավելի շուտ՝ բլոգերային մենախոսության տպավորություն գործող նշյալ տեսանյութում հնչում են պնդումներ, թե իբր նա ունի «ապացույցներ», ըստ որոնց՝ Հայ եկեղեցու Սրբազանը «միլիոնավոր դոլարներ է ստացել»։
Սա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ՝ առանձնապես ծանր հանցագործության մասին հաղորդում։ Իսկ համաձայն ՀՀ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 173-րդ հոդվածի 4-րդ մասի՝ ԶԼՄ-ով կատարված հրապարակումը քրեական գործ հարուցելու առիթ է։
Այսպիսով, իրավապահ մարմիններից պահանջում ենք՝ նշված անձի հաղորդման հիման վրա, 24 ժամվա ընթացքում կամ քրեական պատասխանատվության կանչել Բագրատ Սրբազանին, կամ՝ սուտ մատնության համար ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 476-րդ հոդվածով քրեական պատասխանատվության կանչել «լրագրող» ներկայացող նշված անձին և նրա տեսանյութը հրապարակած՝ «Յութուբ» մուլտիմեդիա էլեկտրոնային հարթակի «Civic News» ալիքին»,- նշել էր շարժումը։
Նշված հաղորդման առնչությամբ ստուգումներ են իրականացվել ԱԱԾ-ում, որի արդյունքում, փաստորեն, հաստատվել է, որ իշխանամերձ շրջանակները զրպարտել են Բագրատ Սրբազանին։ Նշենք, որ Բագրատ Սրբազանի անունից արդեն իսկ հայցադիմում է ներկայացվել Երևանի քաղաքացիական դատարան՝ ընդդեմ Դավիթ Լևոնյանի և «ՔՊ»-ի՝ (civic.am)-ի՝ զրպարտություն համարվող տվյալների հերքման պահանջով։

Баграт Србазан не агент и миллионов не получал: СНБ Армении официально опровергла слова провластного журналиста 06/03/2024   15:25  |  Лента новостей
Служба национальной безопасности(СНБ) Армении официально опровергла муссируемые провластными кругами сведения о том, что архиепископ Баграт Галстанян якобы является агентом.
Заявления журналиста провластного издания "Civic" Давида Левоняна о том, что "архиепископ является агентом КГБ", "получил миллионы долларов от Кремля", и в этой связи обращение об инициировании в отношении Левоняна производства за ложный донос в течение одного месяца проходили проверку в СНБ. Однако против архиепископа ничего не обнаружили. Как сообщили "ФактИнфо" в Генеральной прокуратуре РА, в ходе проверки подобных данных не получено. Что касается предполагаемого ложного доноса со стороны Давида Левоняна, то уголовного производства по этому эпизоду тоже не инициировано.
"Ложным доносом считается предоставление компетентным органам ложных сведений о преступлении либо лице, якобы совершившем преступление. В данном случае сообщения о преступлении в Генпрокуратуру РА или другой компетентный орган подано не было", - заявили в надзроном ведомстве.
Напомним, 29 апреля движение "Тавуш во имя Родины" подало заявление о преступлении, потребовав в течение 24 часов либо инициировать уголовное производство и привлечь к ответственности Баграта Србазана, либо призвать к ответственности журналиста новостного сайта "Civic" за ложный донос. Последний озвучивал беспочвенные обвинения и клевету в адрес архиепископа, обвинив его якобы в том, что "он является агентом КГБ», в "получении от Кремля миллионов долларов", "провоцировании армяно-азербайджанской войны".
В связи с поданным заявлением в СНБ была проведена проверка, по результатам которой фактически подтвердилось, что провластные круги оклеветали архиепископа Баграта Галстаняна.
Отметим, что от имени архиепископа Баграта Галстаняна уже подан иск в Гражданский суд Еревана против журналиста провластного медиаресурса "Civic" Давида Левоняна и партии "Гражданский договор" с требованием опровергнуть данные, являющиеся клеветой.