Ստամբուլում ձերբակալել են փլուզված շենքի սեփականատիրոջը 06/02/2024   17:59  |  Միջազգային լրահոս
Ոստիկանությունը ձերբակալել է կիրակի օրը Ստամբուլում փլուզված շենքի սեփականատիրոջը, ինչպես նաև՝ շենքի առաջին հարկում գտնվող ռեստորանի տիրոջը, հայտնում է TRT Haber հեռուստաալիքը:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Ստամբուլի Քյուչյուքչեքմեջե շրջանում չորս հարկանի բնակելի շենքը փլուզվել է կիրակի առավոտյան՝ դեռեւս չպարզված պատճառով։ Միջադեպի հետևանքով զոհվել է մեկ մարդ, ևս ութը տուժել են, փլատակների տակ մարդիկ են մնացել: Պայթյունը, որպես փլուզման պատճառ, բացառվում է, կիրակի օրը հայտարարել է Ստամբուլի նահանգապետ Դավութ Գյուլը:
Շենքը կառուցվել է 1988 թվականին, առաջին հարկում եղել է ռեստորան։ Թուրքիայի շրջակա միջավայրի և քաղաքաշինության նախարար Մեհմեթ Օզհասեքին հայտարարել է, որ շենքն ի սկզբանե չի համապատասխանել շինարարության չափանիշներին, դրա կառուցման ժամանակ օգտագործվել է ծովի ավազ, իսկ ապօրինի կառուցված լրացուցիչ 1,5 հարկերը վատթարացրել են շենքի կայունությունը:
20:50 31/05/2024  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի ԱԳՆ-ն հանդես է եկել Ուկրաինայի հարցով դիվանագիտական լուծում գտնելու օգտին
12:30 28/05/2024  |  ՔաղաքականԹուրքիայի ԱԽ նիստում այսօր քննարկելու են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացը
20:55 25/05/2024  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանը գնահատել է 2023-ի երկրաշարժից Թուրքիայի տնտեսությանը հասցված վնասը
00:08 25/05/2024  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան ծրագրում է մեկ տարվա ընթացքում գործարկել «Աքքույու» ԱԷԿ-ի առաջին էներգաբլոկը

Задержан владелец рухнувшего в Стамбуле дома 06/03/2024 09:18 | Международные новости
Полиция задержала владельца дома, рухнувшего в Стамбуле в воскресенье, а также хозяина ресторана на первом этаже здания, передает РИА Новости со ссылкой на телеканал TRT Haber.
Четырехэтажный жилой дом обрушился в воскресенье утром по не установленной пока причине в районе Кючюкчекмедже на западе Стамбула. В результате инцидента погиб один человек, еще восемь пострадали, под завалами остались люди. Взрыв в качестве причины обрушения исключен, заявил в воскресенье губернатор провинции Стамбул Давут Гюль.
Дом был построен в 1988 году, на первом этаже располагался ресторан. Министр окружающей среды и градостроительства Турции Мехмет Озхасеки заявил, что здание изначально не соответствовало стандартам строительства, при его возведении использовался морской песок, а нелегально надстроенные полтора этажа дополнительно ухудшили стабильность дома.
"Полиция в рамках расследования обрушения дома задержала владельца здания, а также хозяина ресторана с шаурмой на первом этаже", - сообщает телеканал.
Министр внутренних дел Турции Али Ерликая, осмотревший место происшествия, призвал стамбульцев воспользоваться программой переселения из старых домов. Он напомнил о неминуемой угрозе землетрясения в Стамбуле, Кючюкчекмедже входит в категорию самых опасных районов.