Լևոն Երանոսյանի մեղադրանքը վերաորակվեց, դատարանը համաներում կիրառեց 06/03/2024 12:34 | Դատական ռեպորտաժներ
Ոստիկանության զորքերի նախկին հրամանատար, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Երանոսյանի նկատմամբ կիրառվեց համաներում։ Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ դատավոր Հարություն Մանուկյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ հրապարակեց Լևոն Երանոսյանի գործով վճիռը, համաձայն որի՝ Երանոսյանին առաջադրված մեղադրանքը վերաորակվեց։
Մասնավորապես, դատարանը որոշեց 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը) առաջադրված մեղադրանքը վերաորակել եւ նրա մեղավոր ճանաչել 375-րդ հոդվածի (Իշխանությունը չարաշահելը, իշխանազանցությունը կամ իշխանության անգործությունը) առաջին մասով նախատեսված հանցագործություն կատարելու համար և այդ մասով նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնել՝ վաղեմության ժամկետն անցած լինելու հիմքով։ ՔՕ 309 հոդվածի 2-րդ մասով առաջադրված մեղադրանքը նույնպես վերաորակվեց, ամբաստանյալը մեղավոր ճանաչվեց 375-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործություն կատարելու համար, Երանոսյանի նկատմամաբ պատիժ նշանակվեց ազատազրկում՝ 4 տարի ժամկետով ու այդ մասով կիրառեց համաներում։
Հիշեցնենք, որ Լևոն Երանոսյանը մեղադրվում է պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու մեջ: Ըստ մեղադրանքի` 2018 թվականի ապրիլի16-ին և 22-ին ՝Երևան քաղաքում անցկացված բողոքի զանգվածային ակցիաների ժամանակ, ցուցարարների նկատմամբ գործադրել է ընդհանուր առմամբ 8 հատ «Զարյա» տեսակի լուսաձայնային նռնակներ, ինչի հետևանքով 2 տասնյակից ավելի անձանց առողջությանը պատճառվել է տարբեր աստիճանի, այդ թվում` ծանր և միջին ծանրության վնաս:

Бывшего замглавы полиции Армении Левона Ераносяна амнистировали 06/03/2024   13:00  |  Судебный репортаж
В отношении бывшего заместителя начальника Полиции Армении, командующего внутренними войсками Полиции Левона Ераносяна применили амнистию. Уголовный суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Арутюна Манукяна немногим ранее огласил вердикт по делу, согласно которому предъявленное Ераносяну обвинение было переквалифицировано.
В частности, суд постановил переквалифицировать выдвинутое ему обвинение по ч. 1 ст. 309 УК РА(превышение должностных полномочий) и признать его виновным в совершении преступления, предусмотренного ч. 1 ст. 375 УК РА(злоупотребление властью, превышение власти или бездействие власти) и по этой части прекратить его уголовное преследование в связи с истечением с рока давности. Предъявленное обвинение по ч. 2 ст. 309 УК РА тоже было переквалифицировано; подсудимый был признан виновным в совершении деяния, предусмотренного ч. 2 ст. 375 УК РА. Ераносяну определили наказание в виде лишения свободы сроком на 4 года, но он по этой части был амнистирован.
Согласно обвинению, Левон Ераносян во время массовых акций протеста в Ереване, прошедших 16 и 22 апреля 2018 года, применил против демонстрантов в общей сложности 8 светошумовых гранат типа “Заря”. В результате этого более двух десятков людей получили ранения разной степени тяжести, в  том числе тяжкие  и средней тяжести.
Вследствие применения Левном Ераносяном спецсредств 6 сотрудников внутренних войск Полиции, несших службу на проспекте Баграмяна, тоже получили ранения.
Отметим, что потерпевшим по делу проходит также премьер Армении Никол Пашинян и спикер НС Ален Симонян.
15:52 23/07/2019  |  Криминальная хроникаУголовное дело о драке с предполагаемым участием Левона Ераносяна прекращено
15:48 22/05/2019  |  Криминальная хроникаСыну и зятю экс-замглавы Полиции Армении предъявлено обвинение