Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է Վարդան Այվազյանից բռնագանձել շուրջ 20 մլրդ դրամ, անշարժ և շարժական գույքեր 05/31/2024 12:50 | Քրեական խրոնիկոն
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի մայիսի 23-ին վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ դատախազությունից։
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, բնապահպանության նախկին նախարար Վարդան Այվազյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից բռնագանձել՝
3 անշարժ գույք.
2 տրանսպորտային միջոց.
8 իրավաբանական անձանցում մասնակցություններ, բաժնեմասեր և բաժնետոմսեր.
2 տրանսպորտային միջոցի միջին շուկայական արժեքին համարժեք գումար.
2 մլրդ 632 մլն 342 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել.
18 մլրդ 593 մլն 643 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույքի օգտագործումից ստացված եկամտի մնացորդ.

Генпрокуратура Армении требует конфисковать у Вардана Айвазяна недвижимость, автомобили и около 20 млрд драмов 05/31/2024   13:17  |  Криминальная хроника
Антикоррупционный суд 23 мая 2024 года принял к производству очередной иск Генеральной прокуратуры о конфискации имущества незаконного происхождения. Об этом сообщили в Генпрокуратуре Армении.
Управление Генпрокуратуры РА по делам о конфискации имущества незаконного происхождения обратилось в суд с требоваием конфисковать у бывшего депутата Национального Собрания РА, экс-министра охраны природы Вардан Айвазяна и аффилированных с ним лиц три единицы недвижимости, два транспортных средства, доли в 8 юрлицах и акции, среднюю рыночную стоимость двух транспортных средств, сумму в размере 2 млрд.  632 млн. 342 тыс. драмов, которая не обосновывается законными доходами лица, имеют незаконное происхождение и была передана добросовестному приобретателю или ее невозможно идентифицировать и конфисковать.
Прокуратура также требует конфисковать у Вардана Айвазяна  18 млрд. 593 млн. 643 тыс. драмов в качестве остатка дохода, полученного от использования имущества незаконного происхождения и право требования выданного займа в размере около 101 млн. драмов.