Սերժ Սարգսյանը, Բարսեղ Բեգլարյանը, Գևորգ Հարությունյանն արդարացվեցին 05/31/2024   16:04  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ դատավոր Վահե Միսակյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ հրապարակեց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, «Ֆլեշի Բարսեղ» մականունով Բարսեղ Բեգլարյանի և գյուղատնտեսությա նախարարության բուսաբուծության վարչության նախկին պետ Գևորգ Հարությունյանի գործով դատավճիռը, համաձայն որի՝ վերջիններս արդարացվեցին առաջադրված մեղադրանքում։ Վերջիններիս խափանման միջոցները վերացվեց, քաղհայցը՝ մերժվեց։
Հիշեցնենք, որ քրեական գործով կա 3 մեղադրյալ։ Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կազմակերպմամբ և Ֆլեշ ՍՊ ընկերության սեփականատեր Բարսեղ Բեգլարյանի դրդմամբ, ՀՀ նախկին գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Սամվել Գալստյանի ու նույն նախարարության բուսաբուծության վարչության պետ Գևորգ Հարությունյանի օժանդակությամբ, ՀՀ նախկին գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանի կողմից 2013 թվականի հունվարի 25-ից փետրվարի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից վատնվել է պետական աջակցության ծրագրերի իրականացման ընթացքում իրացված 15.391.765 լիտր դիզելային վառելիքի համար հատկացված սուբսիդիայի առանձնապես խոշոր չափերով գումարը՝ 489.160.310 ՀՀ դրամը:

Суд в Ереване оправдал экс-президента Армении Сержа Саргсяна 05/31/2024   16:16  |  Судебный репортаж
Уголовный суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Ваге Мисакяна немногим ранее огласил приговор по делу третьего президента Армении Сержа Саргсяна, предпринимателя Барсега Бегларяна("Флеш"),  бывшего начальника Управления растениеводством министерства сельского хозяйства РА Геворка Арутюняна, согласно которому они были оправданы по предъявленным им обвинениям. Суд отменил им меры пресечения, а гражданский иск отклонил.
Напомним, согласно обвинительному заключению, бывший министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян в период с 25-го января по 7-е февраля 2013 года растратил выделенную из резервного фонда правительства РА на приобретение 15.391.765 литров дизельного топлива сумму субсидий в размере 489.160.310 драмов в ходе реализации программы государственной поддержки.