Հեղեղումների հետեւանքով լուրջ վնաս են կրել ենթակառուցվածքները, այդ թվում՝ երկաթգիծը, M-4 և M-6 միջպետական ճանապարհները, քանդվել է 20 կամուրջ, Ալավերդու հետ կապը կտրել 7 բնակավայր 05/30/2024 13:05 | ԼՐԱՀՈՍ
Հեղեղումները զգալի վնաս են հասցրել ենթակառուցվածքներին։ Այդ մասին կառավարության այսօրվա նիստում արձանագրել էՏարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։
«Երկաթուղու տարբեր հատվածներում վնասները մոտ 2 կիլոմետրի են հասնում։ Դա հիմնականում Այրում կայարանից մինչև Սանահին կայարան հատվածն է։ Բացի դա, վնասված են նաև սյուներ, ենթակայաններ։ Բավականին երկար ժամանակ կպահանջի երկաթուղու վերականգնման համար»,- ասաց Սանոսյանը։
Ինչ վերաբերում է ճանապարհներին, ապա առավելապես վնասվել են M-4 և M-6 միջպետական ճանապարհները։
«M-4 ճանապարհն ունի 10 վնասված հատված, որոնցից հատկապես հինգը բավականին խոշոր են։ Դա Դիլիջանից Իջևան հատվածում է հիմնականում։ M-6 ճանապարհը 43 հատվածներով է վնասված։ 43-ից 5-ում ամբողջովին ճանապարհը վնասվել է, որոնցից 4-ը վերականգնվել է, վերջին վնասված հատվածի ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում։ Ճանապարհը նաև ջրածածկ էր Նոյեմբերյանից մինչև Բագրատաշեն հատվածում, ինչի հետևանքով մեկ օր մաքսակետը չաշխատեց։ Հետագայում ջրի մակարդակը նվազեց և ճանապարհը կարողացանք մաքրել։ Հիմա այդ հատվածը հասանելի է։ Մնացած հատվածը՝ Վանաձորից դեպի Ալավերդի և Այրում, երթևեկության համար փակ է»,- նշեց Սանոսյանը։
Անդրադառնալով կամուրջներին հասցված վնասներին՝ Սանոսյանը զեկուցեց, որ հեղեղումների հետևանքով մոտ 20 կամուրջ կա վնասված։
«Դրանք համայնքային են, տեղական, նաև հետիոտնային կամուրջներ են։ Վնասված խոշոր կամուրջներից են Սանահինի, Ախթալայի, Այրումի, Քարկոփի, Խաշտարակի և Շնողի կամուրջները։ Հատկապես Ախթալայի և Քարկոփի կամուրջների վնասման հետևանքով 7 բնակավայր Ալավերդի քաղաքի հետ կապ չունեն։ Եվ հիմա այդ բնակավայրերի մատակարարումները իրականացվում են հիմնականում լեռնային անտառապատ հատվածի ճանապարհով, որը բարեկարգում են»,- ասաց Սանոսյանը։
Նախարարի խոսքով՝ ջրային ենթակառուցվածքներում ևս լուրջ վնասներ կան։
«Այս վնասների հետևանքով մի շարք բնակավայրեր ջրամատակարարումից զրկվել են, որոշ տեղերում ստիպված են եղել նաև մատակարարումը դադարեցնել, որպեսզի ջրի որակի հետ կապված խնդիր չառաջանա։
Դիլիջանում ջրի մատակարարումը մասնակի է վերականգնվել։ Ջրի հետ կապված գլխավոր խնդիրը Ախթալա բնակավայրում է, որտեղ մենք ջրատար մեքենայով ենք ջուրը տեղափոխում և նաև 5-6 լիտրանոց տարաներով»,- նշեց Սանոսյանը։
Նախարարը տեղեկացրեց, որ հեղեղումների հետևանքով շուրջ 17 հազար բաժանորդ հոսանքազրվել է։
«Համապատասխան աշխատանքներ են իրականացվել և հիմա միայն 600 բաժանորդ է հոսանքազրկված՝ հիմնականում Ալավերդու Սանահին կայարան թաղամասում»,- ասաց Սանոսյանը։
Ինչ վերաբերվում է գազի մատակարարման հետ կապված խնդիրներին՝ Սանոսյանը հայտնեց, որ 19 հազար բաժանորդ զրկվել էր գազի մատակարարումից։

Масштабы бедствия огромны: Саносян представил Пашиняну последствия наводнения в Лори и Тавуше 05/30/2024 14:07 | Чрезвычайное просшествие
Наводнение в Лорийской и Тавушской областях Армении, вызванное проливными дождями, нанесло серьезный ущерб инфраструктуре. Об этом заявил министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян на заседании правительства в четверг, 30 мая.
Министр сообщил о серьезном повреждении железной дороги.
"Повреждения на разных отрезках железнодорожного полотна достигают 2 километров. В основном это участок, пролегающий от Айрума до Санаина. Помимо этого, повреждены также опоры и инфраструктура. Восстановление железной дороги займет довольно много времени", - сообщил министр.
Что касается дорог, то основной ущерб в результате наводнения нанесен дорогам М4 и М6.
"На дороге М4 есть 10 поврежденных отрезков, 5 из которых довольно большие и в основном находятся на участке Дилижан - Иджеван. На автомагистрали М6 повреждено 43 отрезка, на 5-и из которых от дороги ничего не осталось. 4 участка из этих 5 уже восстановлены, на 5-м отрезке ведутся работы", - сказал он.
Министр также сообщил, что остальная часть – участок от Ванадзора до Алаверди и Айрама закрыт для движения. Саносян также доложил, что в результате наводнения повреждено 20 мостов, в том числе пешеходные.
"Среди крупных - повреждены мосты Санаина, Ахталы, Айрума, Каркопа, Хаштарака и Шноха. Из-за повреждения мостов Ахталы и Каркопа 7 населенных пунктов оказались отрезанными от города Алаверди. Теперь снабжение этих населенных пунктов осуществляется в основном по пролегающей через горную и лесистую местность объездной дороге. В настоящее время она благоустраивается", - заявил Саносян.
По словам министра, серьезно повреждена также водная инфраструктура. "Из-за этого многие населенные пункты лишены водоснабжения. Некоторые были вынуждены прекратить подачу во избежание проблем с качеством воды", - заявил министр.
Саносян сообщил, что подача воды в Дилижен частично восстановлена. Основная проблема, связанная с водоснабжением, возникла в Ахтале, куда вода доставляется на водовозах и в тарах емкостью 5-6 литров.
Министр сообщил, что из-за нводнения порядка 17 тысяч абонентов были обесточены.
"Проведены соответствующие работы, и сейчас без электричества остаются только 600 абонентов, в основном в районе станции Санаин", - сказал Саносян.
Что касается проблем с газоснабжением, то Саносян сообщил, что без голубого топлива остались 19 тыс. абонентов