Իրանը Հայաստանի և մի շարք այլ երկրների քաղաքացի հանդիսացող դատապարտյալների վերադարձրել է իրենց երկրներ 05/30/2024 13:54 | ԼՐԱՀՈՍ
Իրանի արդարադատության նախարարության մարդու իրավունքների և միջազգային հարցերով տեղակալ և դատապարտյալների տեղափոխման կոմիտեի ղեկավար Ասքար Ջալալյանը հայտնել է, որ մի շարք դատապարտված օտարերկրյա քաղաքացիներ, այդ թվում՝ Աֆղանստանից, Թուրքիայից, Հնդկաստանից, Շրի Լանկայից, Ադրբեջանից, Իրաքից և Հայաստանից դատաիրավական համաձայնագրերի շրջանակներում վերադարձվել են իրենց երկրներ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է IRNA գործակալությունը՝ վկայակոչելով իրանցի պաշտոնյայի խոսքերը։
Նա հստակեցրել է, որ անցած իրանական տարվա ընթացքում երկիր է տեղափոխվել իրանցի 143 բանտարկյալ, իսկ իրենց երկրներ են վերադարձվել օտարերկրացի 291 բանտարկյալ։
Ջալալյանը նաև հայտնել է, որ այդ դատաիրավական համաձայնագրերից մի քանիսը դարձել են օրենք, իսկ որոշները՝ օրենքի վերածվելու ճանապարհին են։

Иран вернул в их страны осужденных, являющихся гражданами Армении и ряда других государств 05/30/2024 14:18 | Лента новостей
Заместитель министра юстиции Ирана по правам человека и международным делам, глава комитета по передаче заключенных Аскар Джалалян сообщил, что ряд осужденных иностранных граждан, в том числе из Афганистана, Турции, Индии, Шри-Ланки Азербайджана, Ирака и Армении в рамках судебных соглашений были возвращены в свои страны.
Об этом, как передает “Арменпресс”, сообщает агентство IRNA со ссылкой на слова должностного лица.
Джалалян уточнил, что за прошедший иранский год в страну были переведены 143 иранских заключенных, в свои страны возвращен 291 иностранный заключенный.
Джалалян также сообщил, некоторые из этих судебно-правовых соглашений обрели силу закона, а другие находятся на пути к тому, чтобы стать законом.